4. Kral Sejong

Sadece alfabeye değil; bilim, sanat ve edebiyata da çok ilgili olan Kral Sejong, halkın gelişmesine yardımcı olacak birçok çalışma yaptı

Kral Sejong, Joseon döneminin 4. kralıdır. Aslında eskiden beri tahta prenslerin en büyüğünün geçmesi kuralı varken, 3. ve aynı zamanda en küçük prens olan Sejong tahta geçmiştir. Bu yüzden tahta geçmesi ilginç bulunur. Ama elbette tahta geçmesinin de bir sebebi var. Çok çalışkan ve devlet işlerine çok ilgili biri olması, babasının ve diğer büyüklerinin ilgisini zaten fazlasıyla çekiyordu. Ayriyeten babası öldüğünde en büyük abisi gezgin olmak istedi ve diğer abisi de Budist keşişi olduğundan tahta geçme işini bir kenara attılar denebilir. Bu sebeple hiçbir sorun çıkmadan prenslerin en küçüğü Sejong, Joseon Dönemi’nin 4. kralı oldu.

Gelelim Kral Sejong’un insanlar tarafından en çok dikkat çeken yönüne: Kore Alfabesi.

İnsanların Çince kökenli Kore alfabesi olan Hanja’yı öğrenirken ne kadar zorluk çektiklerini gören Kral Sejong, yeni bir yazı sistemi oluşturdu ve buna “Hangeul (한글)” ismini verdi.

Bu alfabeyi öğrenmek için tıklayın: Kore alfabesi eğitimi

Böylece yeni harfler ve bu harflerle kelime oluşmasını sağlayacak bir yazı sistemi geliştirdi. İnsanlar çok daha sosyalleşti, yeni şeyler öğrenme isteği oluştu ve okuma yazma oranı arttı.

 

kral sejong

Sadece alfabeye değil; bilim, sanat ve edebiyata da çok ilgili olan Kral Sejong, halkın gelişmesine yardımcı olacak birçok çalışma yaptı. Buna astrolojik çalışmalar da dahil. Çiftçiler daha verimli çalışsınlar diye özel takvim bile geliştirdi. Sadece bu tip çalışmalarla değil, halka olan ilgisiyle de bilinen bir kraldır ayrıca. Merhametli bir yönetici olduğu söylenilen Kral Sejong, toplanılan vergilerden artan kısımları halkın fakir kesimine dağıtırdı.

kore parası 10000 won

Kral Sejong’un 10,000 Won üzerinde resmi de var hem.. Diğer paraların üzerindeki resimleri görmek isterseniz şu yazımızı da okumalısınız:

Kore paralarının üzerindeki insanlar

Sadece para üzerinde resmi yok, Güney Kore’deki Geyongbokgung Sarayı’nın önünde heykeli de var. En yukarıdaki resimde görüyorsunuz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "4. Kral Sejong"

Mesaj At