Tanabata Nedir? Tanabata hakkında bilmeniz gereken 8 şey!

Yılda sadece bir kez kutlansa da, Tanabata farklı farklı yaş gruplarından insanların eğlenebildiği bir festival

tanataba
tanataba

Bir Japon yazısından Türkçeye çevrilmiştir.

Japonya’daki yıldız festivalini ya da Tanabata’yı duydunuz mu? Kendi memleketimde bir çok gelenek olmasına rağmen, Tanabata favorilerimden biridir. Size Tanabata hakkında bilmeniz gereken 8 hikayeyi anlatmak isterim.

1. Tanabata Nedir?

Tanabata (七夕) Yıldız Festivali diye de bilinir ve her yıl 7 Temmuz’da kutlanır. O gün genellikle dilekler dileriz ve yıldızları seyrederiz. Eski zamanlarda , Çinliler, Tanabata’daki en parlak yıldızlar olan Vega ve Altair yıldızlarından dilek dilerlerse, becerilerinin gelişeceğine inanırlardı. Ve Japonlar bu geleneği benimsediler. Çin’deki bu geleneğe ek olarak, aynı gün Tanabata (棚機) adında arınma seremonisi yapılır. Tanabata’nın şu anda bu gelenekleri birleştiren şey olduğu düşünülmektedir.

2. Tanabata’nın Hikayesi

Japonya’daki Tanabata hikayesinin Samanyolu’nun her tarafından son derece parlak bir şekilde görülen Vega ve Altair yıldızlarından esinlenildiği düşünülmektedir. İşte Altair (Hikoboshi) ve Vega (Orihime) hakkında bir hikaye.

Bir zamanlar, bir tanrının Orihime adında bir kızı varmış. Çok hamarat olmasına rağmen bir eşi yokmuş. Tanrı, kızına uygun bir eş bulmaya karar vermiş ve hem yakışıklı hem de çalışkan biri olan Hikoboshi’yi Orihime’yle tanıştırmılş. Hikoboshi ve Orihime birbirlerine aşık olmuşlar ve evlenmişler. Birlikteyken o kadar çok eğlenmişler ki çalışmayı unutmuşlar. Bunu gören Tanrı sinirlenmiş ve Amanogawa adındaki devasa nehirle onları ayırmıţ. Bunun ardından, Hikoboshi de Orihime de her gün o kadar çok ağlamışlar ki çalışamamışlar bile. Tanrı bu durum karşısında kendini çok üzgün hissetmiş ve bu yüzden yılda sadece bir gün olan Tanabata’da buluşmalarına karar vermiş. Bu nedenle Tanabata sevgililerin buluşma günüdür.

Üzücü ancak bir şekilde romantiktir de.

3. Amanogawa

Amanogawa İngilizcedeki Samanyolu olarak bilinir. Bizler Samanyolu’nun binlerce yıldızdan oluşan bir nehre benzediğini düşünürken, diğer kültürdeki insanlar dökülen bir süte benzediğini düşünürdü. Tanabata’da hava güzelken, gökyüzündeki Amanogawa’yı görebilirsiniz. Orihime’yi (Vega) ve Hikoboshi’yi (Altair) de bulmayı unutmayın tabi!!

4. Dilek Dilemek

Tanabata’da, yukarda da yazdığım gibi, Hikoboshi ve Orihime buluşabildiler. Ancak bazı Japonlar eğer yağmur yağmışsa Amanogawa nehrinden geçemeyeceklerine inanırlar. Bu yüzden bir çok insan Hikoboshi ve Orihime’nin kendileri için istedikleri kadar Hikoboshi ve Orihime’nin mutluluğunu da dilerler. Genellikle kendi dileklerimizi Tanzaku denilen renkli kağıttan çubuklara yazarız ve bambu ağacına asarız. Neden sen de Tanabata’da bu şekilde dilek dilemeyi denemiyorsun?

5. Tanabata Süsleri

Tanabata’nın 7 geleneksel süsü vardır ve her biri farklı anlamlar içerir.
-Tanzaku: Dileklerin kabul olması ve daha iyi bir el yazısı
-Kamigoromo (kağıttan kıyafet): Daha iyi dikiş dikmek
-Ori-zuru (kağıttan turna): Uzun yaşam
-Kinchaku (büzgülü torba): Para kazanmak
-Toami (balık ağı): Daha iyi balıkçılık
-Kuzukago (çöp kutusu): Eşyaları düzenli tutmak
-Fukinagashi (şerit ipler): Dokumacılıkta daha iyi olmak

Festivalleri ziyaret ettiğinizde, bu süsleri görmenin yanı sıra, bunları Japonların geleneksel kağıt katlama sanatı olan origami ile yapacaksınız.

6. Tanabata Şarkısı

Tanabata adlı bir şarkı vardır ve Japonlar genellikle Tanabata’daki şarkıları söyler ya da dinlerler – özellikle bu küçük çocuklar arasında popülerdir. Şarkı çok kısa ve basit olduğundan, sen de pratik yapabilirsin!

7. Japonya’daki Ünlü Tanabata Festivali

Tanabata kutlama şekilleri yaşadığımız yere göre değişir. Ülkenin bazı kısımları halen etkinliği ay takvimine göre kutlar. İki büyük Tanabata festivali Sendai’de (Miyagi) ve Hiratsuka’da (Kanagawa) kutlanır. İkisi de mükemmel süsleriyle ünlüdürler. Her alışveriş caddesini, beğendikleri gibi dekore eder ve birbirleriyle rekabet ederler. Bunun dışında, festivaller sırasında geleneksel Japon dansları ve geçit törenleri gibi birçok etkinlik düzenlenir.

8. Tanabata Dünyanın Her Yerinde

Yukarda da yazdıđım gibi, Tanabata hikayesi aslında Çin’den gelir. Sadece Japonya ve Çin değil, Avrupa ve Asya da dahil dünyanın her yerinde çeşitli Tanabata hikayeleri bulunmaktadır. Örneğin, Kore’de, Tanabata’nın sevgililerin birbirlerine hediye verdikleri bir gün olduğu düşünülmektedir. Japonya’daki gibi pek çok ülkede festivaller olmasa da, Tanabata hakkında farklı hikayeler bulmak ilginç olurdu.

Tanabata ile alakalı bir çok geleneğe ve hikayeye sahibiz. Yılda sadece bir kez kutlansa da, Tanabata farklı farklı yaş gruplarından insanların eğlenebildiği bir festival. Yaz sonunda Japonya’yı ziyaret ettiğinde, bu eğlenceli geleneği sakın kaçırma !

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir