Takigi Noh festivali

Takigi Noh, Kyoto'daki Heian Jingu Tapınağ'ında her yıl açık havada düzenlenen bir fener festivalidir

Takigi Noh, Kyoto’daki Heian Jingu Tapınağ’ında her yıl açık havada düzenlenen bir fener festivalidir. Bu yılki etkinlik, Kyoto şehri tarafından, bahara güle güle ve yaza merhaba demek için organize edilen, iyi korunmuş geleneksel sanatın 66. evresi olacak.

Heian Jingu Tapınak’ı, 1895 yılında Kyoto’nun kuruluşununun 1100. yıldönümünün anısına inşa edilen aşamalı olarak kurulan Kyoto’da etkileyici bir tapınaktır.Tapınak binası, 794 yılında, Heian Dönemi’nde inşa edilen Kyoto Gosho’nun (İmparatorluk Sarayı) renkli orijinal kopyasıdır.Tapınak girişindeki kırmızı torii kapısı, eski başkent Kyoto’nun görkemli bir sembolüdür.

Takigi Noh’la beraber tapınakta düzenlenen önemli etkinliklerden biri de Jidai Matsuri (Çağlar Festivali) ‘dir. Takigi Noh isminin ilginç bir tarafı da Noh, Japonlarda geleneksel müzikal tiyatronun eski bir şekli anlamına gelirken Takigi, ” yakacak odun” anlamına gelir.İsim, şenlik ateşinin varlığında gerçekleştirilen bir etkinlği mükemmel bir şekilde açıklar. Takigi Noh Tapınak’ının geçmişi, Nara üzerindeki 1000 yıllık Kofukuji Tapınağı’na kadar uzanmaktadır. Takigi Noh’un popülerliği, feodal lordların himayesi sırasındaki Edo Dönemi’nde zirveye ulaştı ve Japonya’daki samuray sınıfının toplantı yeri olarak tercih edildi.

takigi-noh-festivali2

Festivalin Özeti

Takigi Noh size, Japonya’da müzikal tiyatronun eski bir şekli olan geleneksel Japon Noh performansını görme şansı verir. Noh, bir flüt ve 3 davuldan oluşan küçük bir orkestra eşliğinde konuşur gibi ilahilerle erkekler tarafından yapılır. Heian Jingu Tapınak’ında, büyülü bir atmosfer yaratarak yanan meşaleler ile aydınlatılan özel bir sahnede, akşamleyin güzel performanslar düzenlenmektedir. Etkinliğin yanısıra vurgulanması gereken diğer önemli bir nokta da, güzel kostümler giyen ve lake kaplı ahşap maske takan muhteşem sahneleriyle Noh aktörlerinin kendileridir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Takigi Noh festivali"

  1. Güzel festival 🙂

Mesaj At