Sadece Güney Kore’de yapabileceğiniz 10 şey

Kore'ye seyahat etmeyi planlıyorsanız ve listenizde sadece alış veriş yapmak ve yemek yemek varsa oldukça iyi seçenekler var

Kore’ye seyahat etmeyi planlıyorsanız ve listenizde sadece alış veriş yapmak ve yemek yemek varsa oldukça iyi seçenekler var. Kore bunun için oldukça iyi bir yer. Ama sadece Kore’de yapabileceğiniz bazı eşsiz şeyleri yapmayı unutmayın. İşte başlamak için 10 tanesi.

1) Dünyanın en iyi otellerinden birinde bir Kore geleneksel tatlısını yiyin.

팥빙수

Shilla Oteli, Bill Gates, Başkan George Bush, ve Michael Jackson’ın Kore’yi ziyaret ettiklerinde kalmayı seçtikleri ve aynı zamanda Jeon Ji-Hyun gibi Koreli ünlülerin düğünlerini yaptıkları mekandır. Travel and Leisure dergisi tarafından dünyanın en iyi 500 otelinden birisi seçildi.

‘Patbingsoo’(팥빙수) denilen Kore geleneksel tatlısı  servis eden Library Bar & Lounge’ı bulabilirsiniz. Patbingsoo yaz aylarında çok popüler bir tatlıdır ve genellikle dilimlenmiş buz ile yoğunlaştırılmış süt, dondurma, küçük pirinç kekleri ve tatlı kırmızı fasulyesinden (veya azuki fasulye ezmesi) oluşur. Bununla birlikte, burada bu geleneksel tatlının farklı çeşitlerini bulacaksınız.

Dilimlenmiş buz taneleri o kadar güzel ki normal ezilmiş buzdan ziyade kar tozu hissi veriyor. Burada gerçekten eşsiz olan ek, popular Kore balayı yeri olan Jeju Adansı’ndan ithal edilen 2 tane dilimlenmiş elma mangosu. Birkaç dolar gibi görünse de bu tatlıya $40 ödemeye hazır olun. Ama her bir ısırığın tadını çıkardığınızda sorun olmayacaktır.

2) Dünyadaki en büyük kiliseyi görün.

yeouido-full-gospel-kilisesi

Bir mega kilise kavramı burada, Kore’de başka bir anlam taşıyor, istatistiksel olarak konuşursak, Seul’da yaşayan her 10 kişiden yaklaşık 1’i bu kilisenin üyesi. Yeouido Full Gospel Kilisesi, yaklaşık 1 milyon kilise üyesine ve Pazar ayinine sahiptir, her bir yedi Pazar ayini boyunca yaklaşık 26.000 ile 600.000 arasında kişi ağırlayabilir. Dinî geçmişinizden bağımsız olarak, şaşırtıcı olan sadece Hristiyanlığın hızla büyümesi değil, aynı zamanda Korelilerin aldığı ölçeği düşünmek şaşırtıcıdır.

Yeouido Full Gospel’in Pazar ayinlerinden birine katılarak Kore kültürünün güçlü bir parçasını hissedin, ancak ana kutsal alanda yer bulabilmek için bir saat önceden gelmeniz gerekir. Aksi takdirde, taşma odalardan birinde diğer tüm gecikenlerle birlikte ayini televizyondan izleyeceksiniz.

3) Kuzey Kore’den sınırı geçin ve güvenle geri dönün

Demilitarized

Dünyanın en gizli ülkesinden bir fotoğraf çekmek ister misiniz? Evet, bir yolu var. Seul’den Demilitarized Tur (DMZ)’ a  katılarak, turistler Güney Kore’den Kuzey Kore’ye sınırı güvenle geçebilir ve geri dönebilirler. Bu nasıl mümkün olabilir? Hem Kuzey hem de Güney Kore’ye sınır olan Panmunjum kasabasında, Yarısı Güney Kore tarafında, yarısı Kuzey Kore tarafında olan Ortak Güvenlik Alanı (Joint Security Area)’na girebilirsiniz. Binanın Kuzey Kore kısmına yürüyerek, aslında Kuzey Kore’ye geçmiş olacaksınız.

Ayrıca, DMZ turu, Kuzey’den Güney’e doğru yer altından açılan tünellerin bir kısmını ziyaret etmenize imkan sağlayacaktır. Şimdiye kadar, keşfedilen dört tane var (en sonuncusu 1990’da) ve henüz daha keşfedilmemiş tüneller olduğuna inanılıyor.

DMZ sebebiyle giderken, Kuzey Koreli askerlerin sizden yüz metre uzakta olduğunu görebilirsiniz. Uzaktan Kuzey Koreli askerlerin gözlerine bakmak kaçırılmaması gereken bir deneyimdir ve Kuzey ve Güney Kore arasındaki bölünmenin şiddetle hatırlatılması içindir.

4) Gangnam bölgesinde Gangnam style yapın

gangnam

Gangnam’daki NB (Noise Basement), Gangnam mahallesinde Psy’nin Gangnam Style şarkısına saygı görmek için harika bir yer. Burada ayrıca, bölgeyi sık sık ziyaret edenlerden oluşan, zengin ve yeni lüks yaşam biçimlerini yeren şarkı sözlerinin gerçek anlamına bir göz atabilirsiniz. Yapabilirseniz Psy’nin şarkı sözlerinin ilham kaynağını yerinde görün.

İçeri girmek için küçük bir bedel ödersiniz, ama buna değer. İçeride, üst katta ve alt katta bir bar, geniş bir merdivenle kalabalığı ve tabii ana dans pistini kapsayan bir dizi karışık alan var.

Seul’deki kulüplerin çoğunluğu daha çok Avrupa elektroniği müziği çalmak yönündeyken, NB hem hip hop hem de iyi bilinen reklam şarkılarını çalar. Gangnam Style geldiğinde, yerli halka Koreli olmayanların Gangnam Style’ı da bilmelerini sağladığınızdan emin olun

5) Antik Kore başkentinin temelinde Koreli geleneksel bir evde kalın

gyeongju

Kore’deki zamanınız boyunca Seul’un dışında kalıyorsanız (gerektiği gibi), Gyeongju gidilebilecek bir yerdir Kore, Silla krallığı diğer krallıkları fethedene ve Gyeongju’yu başkent yapana kadar üç ana krallığa (Silla, Baekje ve Goguryeo) ayrılmıştı. Gyeongju yaklaşık 1000 yıl boyunca bu bölgenin başkenti olarak kalmış ve bu sayede zaman ayırmaya değer bazı arkeolojik hazineler oluşturulmuştur.

Gyeongju’yu ziyaret ederken, Sarangchae dışında kalınabilecek daha iyi bir yer yoktur. Güzel bir kraliyet mezar parkı ve aynı zamanda etkileyici taş işçiliği olan Asya’nın en eski gözlem evi olan Cheomseongdae’den (bir Coca-Cola şekilli taş bir şişe düşünün) 5 dakikalık yürüme mesafesinde elverişli bir konumdadır. Eski Kore krallarının manzarası eşliğinde, tıpkı Koreliler’in gün sonunda yaptığı gibi, eski bir geleneksel Kore evinde zeminde uyumayı deneyin. İnce kağıt duvarlardan dinleyerek veya geceleri kamp ateşi etrafında, hikayeler anlatabileceğiniz avluda buluşarak başkaları ile deneyimlerinizi paylaşın.

6) Dünyadaki tek kimchi müzesini ziyaret edin

kimchi muzesi

‘Dünyanın başka hangi yerlerinde sadece Kore temeline adanmış bir müzeye gidebilecek misin, kimchi?’ Bu bir foodie (gurme)’nin rüyası. Kimchi veya baharatlı mayalanmış sebzeler Kore kültürünün ve yemeğinin kalbindedir ve genellikle her öğünde yenir. Pek az kişi, sadece 1 çeşit kimchi olmadığını, ancak farklı olgunluk düzeyindeki kimchi’den su kimchi, salatalık kimchi ve turp kimchi çeşitlerine kadar 187 farklı belgeli türden olduğunu biliyor.

Burada, 7-8 farklı kimchi türünü tadabilir, kimchi’de bulunan bakteri mikroskopta izleyebilir ve hatta eğitim odasında kimchi yapmayı öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Kore kökenli kişilerin 2003 SARS salgınından sağlık ve güvenlik düzeylerini belirledikleri kimchi’nin sağlık yararlarını gösteren bilimsel araştırmalar hakkında bilgi almayı da unutmayın. Coex alışveriş merkezinin B2 seviyesinde yer alan müzeyi bulmak biraz zor olabilir. Ama küçük farklı kimchi çeşitlerini denemek ve bilgisiz kalmamak için harika bir yer!

7) Cildinizi güçlendirirken çamur güreşi yapın

boryeong-camur

Güzelliği ve kozmetiği ile tanınan bir ülkenin, aynı zamanda yerel bir kozmetik şirketi tarafından başlatılan bir çamur festivaline sahip olması da sürpriz değil. 1998’de Boryeong Çamur Festivali, yerel iyileştirici çamurun teşvik edilmesi amacıyla başlatıldı ve bu yıllık festival hem yerel halk hem de gurbetçiler arasında son derece popüler hale geldi ve 2 milyondan fazla insan boyandı. Kore’nin batı kıyılarında bir şehir olan Boryeong’da düzenlenen Boryeong Çamur Festivali, yaz aylarında muson mevsiminden önce sahilde kutlamak için harika bir yoldur ve aynı zamanda cildinizdeki besin maddelerini de zenginleştirir.

Sizi çocukluk günlerinize geri götüren bir sürü aktivitenin yanı sıra cildinizi, çamur güreş çukurlarında, kalın, gri bir çamur (veya hatta yapay olarak yapılmış renkli çamur) ile kaplayın. Orada olduğunuz sırada sizi eğlendirmek için müzisyenler de olacaktır.

Festival Temmuz son iki haftası boyunca devam ederken, muhtemelen bir veya iki günden fazla gitmenize gerek yok. Mümkünse son hafta sonuna gitmeye çalışın.

8) Seul’un en manzaralı noktasından sonsuz aşkınızı ilan edin

namsan-kulesi

Daha önce bir Kore dizisi seyretmiş iseniz, Korelilerin son derece duygusal olduğunu biliyorsunuzdur. Ayrıca, Seoul’un Namsan Kulesi’ne gitmek için bir sevginin zorlu yolunda, iki televizyon yıldızının etkisi nedeniyle popülerlik kazanması da şaşırtıcı olmaz. Sonsuz aşkı ilan etmek için çift, kilitli bir mesajı yazdı, Namsan Kulesi çitine bağladı ve anahtarı attı. Şimdi, sadece binlerce ve binlerce kilidi ve mesajı burada göremezsiniz, fakat kendi mesajlarınızı da oluşturabilirsiniz. Vaktinden önce kilit veya telefon kılıfınızı satın alma konusunda çekinmeyin veya vardığınızda hediye mağazasından da satın alabilirsiniz. Aşk kilitlerinden oluşan küçük ağaçları bile görebilirsiniz.

Sözlerin yerine getirildiğini görmek için (doldurulmamış) birkaç mesajı okumaya ve kendinize gençlerin sevgisini aklınızda tutmaya çalışın. Tüm bu çiftlere yardım edemeyebilirsiniz ama geleceklerini merak edersiniz, Sevginizi sağlamlaştırın veya gelecekteki bir aşk için bir açıklamada bulunun. Seoul’un ziyaretini kutlamanın, Seoul’un güzel manzarasıyla iç içe geçmenin ve aynı zamanda sevginin duygusal düşüncelerini yaşamanın daha iyi bir yolu var mıdır?

9) Koreli sokak yemeklerini yerlilerle birlikte paketlenmiş bir çadırın altına saat 04.00’da yiyin

kore-sokak-yemekleri

Koreliler dışarı çıktıklarında çok farklı noktalara gitmeyi sevmiyorlar, fakat aynı zamanda gerçekten geç kalıyorlar. Birkaç saatliğine bir bara ya da bir kulübeye gittikten sonra, acıkmak kaçınılmazdır. Yemek yemek için turuncu bir açık hava çadırından daha iyi bir yer mi var? Plastik masalar ve sandalyeler içeren bu sokak yemek çadırlarına, “kapaklı vagon” anlamına gelen pojangmachas (포장마차) adı verilir. Burada, Korelilerin uzun bir çalışmanın veya okul haftasının olaylarını tartışırken bazı duygularını hissedebilirsiniz. Büyük bir alan olmasa da, gitmek istediğim en gözde yerlerden biri, metro istasyonunun yakınındaki Itaewon’da bir Perşembe, Cuma veya Cumartesi gecesi. Buraya bazı Itaewon barlarını veya kulüplerini ziyaret ettikten sonra gelin. Sabahın 4’ünde bile bu alan hareketli.

Yeşil soğan krep (pajeon, 파전)lerin yanında, tempura (튀김), Kore tarzı suşi  (Gimbap, 김밥) iyi seçimlerdir  (닭똥집, dalkddongjip) biraz lovely chicken gizzard(dalkddongjip, 닭똥집), baharatlı pirinç kek(tteokbokki, 떡볶이), veya erişte ile dolu Kore tarzı intestinler(sundae, 순대) denemenizi öneririz. Bu da geceyi devam ettirmek için biraz daha ucuz içecek ve soju için mükemmel bir mekandır.

10) Seul’daki en moda yemekleri en lüks mağazalardan birinde bulunan yemek köşesinde yiyin

gourmet494

Hiç lüks bir gıda kasabasına gittiniz mi? İşte size şans. Gourmet 494 gıda konağı, en popüler mağaza olan Galleria, Cheomdangdong (청담동)’daki en zengin mahallede bulunur. Burada Panda Express ve Sbarro konuşmuyoruz (ikisinin de yanlış bir şey olmadığını belirtmekle birlikte) Gurme 494’te en gözde, en seçkin ve en popüler restoranların ve şeflerin 23’ünden bahsediyoruz. Yakın zamanda Ekim 2012’de açılan bu şimdiden popüler bir noktadır. Brooklyn Burger’den olağanüstü bir burger veya belki de Seoul, Vatos’daki en sıcak Meksikalı restorandan kalbi (Kore tatlı kısa kaburgaları) taco’ya ne dersiniz? Buzza Pizza, mükemmel zanaat, kömür fırın pizza ya da sıcak brunch restoranı Café Mama’dan bahsetmedik bile. Şef Matsumoto’nun suşi ister misiniz? Sonra Sushi Matsumoto’yu deneyin. Yemeğinizi bitirmek için smoothie ya da bir Kore tatlısı olan patbingsoo (팥빙수)’yu denemenizi şiddetle tavsiye ederim. Oldukça basit bir işlemdir. Sadece ilgi duyduğunuz yiyecekleri seçin, üzerinde bir sayı olan bir zil verilecektir. Masanın üzerindeki radyo frekansı yerine koyun ve 5-10 dakika sonra, birisi size yiyeceklerinizi doğrudan gönderecektir! İnanın bana, burası iyi bir yer.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Sadece Güney Kore'de yapabileceğiniz 10 şey"

  1. tavsiye harika ask kilidi takma ve camur guresi haric hepsini yaptim birde yemegi 04.00 da degil de 13.15 te yedim E>

Mesaj At