Onsen

Kısaca Japon Kaplıcası olan onseni tanıyalım

Aslında anime severlerin çok iyi bildiği bir kelimedir bu onsen.. Ama Japon kültüründe önemli bir yeri olan onsenlerden şöyle kısaca bahsetmekte fayda var. Genelde animedeki kahramanlarımız ‘haydeee onesene..’ diyerek gidip bi güzel eğlenip, sıcak suyun tadını çıkarırlar. Japonların bu onsen tutkusu bizim hamam geleneğini anımsatır hep bana=)

onsen

 

Onsen (温泉), kelime anlamı olarak sıcak()  kaynak() şeklinde çevrilmekte olup ılıca anlamına gelmektedir. Ancak bulunduğu kaplıca tesisinin tümünü ifade etmek amacıyla kullanılır.  Kısaca Japon Kaplıcası demek doğru olacaktır. Japonya volkanik bir bölge olduğu için ülkenin büyük bir bölümünde çokça onsen yer alır. Onsen merkezleri sayıları yaklaşık 1800 kadardır. Onsen geleneği ise, volkanik sıcak su kaynaklarında Japonların güzel ve sıcak banyoya olan yaklaşık 2000 yıllık düşkünlerinden doğmuştur. Onsenler eskiden halka açık hamam gibi bir özellik göstermekteyken günümüzde daha çok turizm aracı olarak kullanılmaktadır. Onsen merkezleri belediye ya da otel işletmeci tarafından işletilmekte olup iç ve dış turizmi desteklemesi açısından önemli bir yere sahiptir. Genelde kırsal alanlarda yer alan onsenlerin açık veya kapalı olmak üzere birkaç tipi bulunmaktadır. Japonlar aileleriyle ya da arkadaşlarıyla birlikte şehir yaşamından uzaklaşma, dinlenme ve eğlenme amacıyla onsenlere giderler.

(aşağıdaki onsenin özelliği özel bir ağaçtan yani ahşaptan bir havuza sahip olmasıymış. Turizm amaçlı işletmeler bu şekilde onsenlere çeşitlilik getirmişlerdir.)

onsen

 

Onsen merkezlerinde, onsen geyşası denen kadınlar çalışmakta imiş.

Onsenlerin geleneksel olanı açık havada olanlarmış. Dışarda bulunan onsen havuzu mineralli doğal sıcak su ile doludur. Bu havuza girmeden önce şampuan ve sabun kullanarak güzelce temizlenmemiz gerekmektedir. Yıkanıp durulandıktan sonra onsen havuzuna tamamen çıplak giriliyor. Bu nedenle kadınlar ve erkekler için onsenler ayrı ayrı bulunmaktadır. Yanınızda getirdiğiniz havlunuzu onsendeyken başınızın üstüne koyabilmektesiniz. Onsen havuzunda vücudunuz ısındıktan sonra bunalıncaya kadar durulabilmekteymiş. Onsenlerin bizim kaplıcalarımız gibi çeşitli ağrılara iyi geldiği söylenmekteymiş.

(aşağıdaki ablamızın onsene havluyla girdiğine bakmayın normalde onsene çıplak girilmekteymiş ancak az sayıda bazı işletmeler havluyla girilmesine izin verebilmekteymiş.)

Bir yandan açık havada onsen keyfi yaparken bir yandan da kar manzarası izlemek isterseniz kış mevsiminde Beppu şehrini ziyaret etmeniz önerilmekteymiş.

maguse


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


14 Yorum "Onsen"

 1. ben hamama ayda 1kez gitmezsem rahat edemem eğer japonyada olsaydım her ay onsene giderdim türkiyede kaplıcaya girmek nasip olmadı ama neyse artık

 2. Şeytan ayrıntıda gizli, son resimdeki amca… XD

 3. Ah şu onsen’ler yok mu… Hayranım şu onsen’lere yahu… Sıcacık mis. Her animede karşıma çıkıyor,yok Mirai Nikki bla bla bla..

 4. Onsenler super her ilde ilcede koyde onsen yani hamam var japonlar hrgun hamama girer gittigimde hamama gdyorum cok rahat uyuyorum tek kotu yonu ciplak giriliyo taniysn olmadigi icin sorun olmuyor

 5. hıhı baq buda çoğu animede gördüğüm bişey 😀

 6. guzel bır yazıydı elıne saglık

 7. Onsenler de yüzmek çok ayıp karşılanıyormuş.Garibime gitmişti açıkçası.

 8. son resimdeki kaplıcaya gitmek isterim eminim süper bişeydir. hem soğuk hava hem sıcak su

 9. birde bizim kaplıcalara bak bu kaplıcalara bak ooffffff offff

 10. belki dizlerimin ağrısı geçerdii…

 11. Bilinmezmi her animede en az bir normal bölüm olmasa bile ova veyahut sipecial bölüm var onsenli 😀

 12. ben de diyorum bu japonlar neden başlarında havluyla sıcak suya giriyor.

 13. Sevdim bunu 😀

Mesaj At