Kore geleneksel oyunları

Kore'de de eskiden bu zamana kadar gelmiş geleneksel oyunlar vardır.

Kore’de de aynı bizim oyunlarımız (kızmabirader,beş taş, topaç vb) gibi eskiden bu zamana kadar gelmiş geleneksel oyunlar vardır.

Yutnori 윷놀이


Kızmabirader oyununa genel hatlarıyla benzettiğim bir oyundur. Dört adet minder zar yerine kullanılır. Aynı zar gibi yere atar ve karşılık geldiği kadar piyon hareket ettirirsiniz. Belirli noktalara gelindiğinde ise başlangıç noktasına geri döner, veya daha ileri gidebilirsiniz.

kore geleneksel oyunları

 

Paengichigi 팽이치기


Paengichigi bir topaç oyununa benzer. Ucunda ip olan çubuğu ipiyle topacınıza bağlarsınız. sonra o topacı yere atıp iple vurarak düşmesini engellersiniz. En çok yerde tutan kazanır.

 

Paengichigi kore oyunu

 

Tuho 투호


Biraz uzağınızda duran bir kaba elinizdeki okları atarsınız ve en çok ok atabilen kazanır.

Tuho kore oyunu

 

Jegichagi 제기차기


Ucu püsküllü topa benzer nesneyi sağ ya da sol ayağınızın iç kısmıyla sektirme oyunudur. Dengenin çok önemli olduğu bir oyundur. En çok sektiren kazanır. Aslında bana çok zor gelmişti, iki kere zar zor sektirmiştim 😀

 

Gong Gi 공기


Bizim beş taş oyununa neredeyse tıpatıp benzeyen bir oyundur. 5 tane taş ya da taşa benzer herhangi bir nesne alır ve bir taneden başlayarak beş taşı da yakalayabilene kadar havaya atıp tutarsınız. (Zorlaştıkça avucunuzla değil elin üst kısmıyla tutmak zorundasınız.)

Gong Gi kore oyunu

 

Tabii ki bunların yanında başka oyunlar da var. Chopstick kullanarak farklı yiyecekleri taşımak, tuzlu, şekerli, wasabili kimbablar arasından normal olanı yemek. Aynı şekilde tuzlu, şekerli, balık sulu olan içecekler arasından normal olanı içmek de oynadığınız oyunlarda size puan getirir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore geleneksel oyunları"

Mesaj At