Kore bayramları ve kutlamaları

Kore, 20.yüzyılın başlarına kadar ay takvimi kullanılıyordu, ayrıca o zamanlar bir tarım topluluğuydu.

Kore, 20.yüzyılın başlarına kadar ay takvimi kullanılıyordu, ayrıca o zamanlar bir tarım topluluğuydu. Çiftçiler için bolluk ve bereket anlamına gelen birçok etkinlik vardı. Bu etkinlikler zamanla bayram ve kutlamaya dönüşmüştür.

Bayramda yapılanlar


Ay takvimine göre yeni yılın başlangıcı olan 1 Ocak’ta tteokguk yenilmekte ve bu yenilen tteokguk bir yaş daha yaşlanma anlamına gelmektedir.  Aşağıda resmini görüyorsunuz.

tteokguk

 

Bu günde çocuklar büyüklerinin önünde eğilerek sebae selamlamasını yapmaktadır ve büyükleri de onlara harçlık vermektedir. (Bizim bayramlarımızdaki el öpme adeti gibi bir nevi).

sebae

 

Kutlamalar


Koreli aileler, bebekleri yüz günlük olduğunda baegil janchi (yüzüncü gün kutlaması) ve ilk doğum günlerinde dol janchi (ilk doğum günü kutlaması) düzenlemektedir. Bu zamanlarda akrabalar ve arkadaşlar davet edilerek bebeğin sağlıklı ve ilerde başarılı olması dilenmektedir. Kutlamada altın yüzük hediye etme adeti vardır.

korum doğum günü 

Kore’de bir bebek doğar doğmaz 1 yaşında kabul edilmekte ve 59. doğum günü hwangap (60.yaş günü) olarak adlandırılmaktadır. Kore yaşıyla 60 yaşını dolduran kişinin cennetin ve dünyanın tüm prensiplerini deneyim edecek kadar yaşlı olduğu kabul edilmekte ve büyük bir kutlama düzenlenmektedir. Fakat ortalama yaşın 80 yıla kadar uzadığı günümüzde hwangap kutlaması artık eskisi kadar yapılmamaktadır. 70. yaşın kutlandığı yeni bir adet çıkmıştır.

Kore’de Bazı Özel Günler

14 Şubat: Normalde sevgililer günü olan bu gün Kore’de “Kırmızı Gün” olarak anılır. Bu günde kızlar erkek arkadaşlarına hediye alırlar.

14 Mart: “Beyaz Gün” olarak adlandırılan bu günde ise erkekler kız arkadaşlarına hediye alırlar.

14 Nisan: “Siyah Gün” ise sevgilisi olmayan insanların kendilerine hediye aldıkları gündür. Hep birlikte toplanıp Jjajangmyeon (siyah fasulye soslu erişte) yerler.

Kore kültürü ile ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz Kore Gerçeği isimli kitabı da satın almanızı öneririz 🙂


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Kore bayramları ve kutlamaları"

  1. 14 Şubat, 14 Mart ve özellikle 14 Nisan kutlaması beni güldürdü ^o^

Mesaj At