Japonya’ya Yolculuk – Marketler

Evimin yakınında çok sayıda marketler var. Bugünkü yazımda bunlara değineceğim

Artık bilgisayarımı kullanabiliyorum. Sonunda bu dertten de kurtuldum. Evde telefon ve bilgisayarı kullanamayınca hayat çok sıkıcı oluyormuş. Akşam 7’de yatıyordum sıkıntıdan. Burada kar yağmıyor olsa da hava da anormal bir soğukluk var. Bu soğukluk musluktan akan suya da yansımış. Türkiye’deki evimde soğuk su bu kadar soğuk akmıyordu.

Gelelim bugünkü yazıya. Japonya’ya geleli 5 gün oluyor. Geldikten sonraki 3 gün boyunca hiç bir şey yememiştim. İştahım kapanmıştı. Hatta ilk gün geri dönmeyi düşünmüştüm. Fakat sonra alıştım. Evimin yakınında çok sayıda marketler var. Bugünkü yazımda bunlara değineceğim.

Ekmek reyonu

Özellikle Japonya’daki tüm marketlerin ekmek reyonu çok güzel. Çok çeşitli tatlılar var. Bunların kısmı özellikle de donutlar domuz yağından yapılabiliyor. Bu yüzden almadan önce mağazadaki görevlilere ne tür bir yağdan yapıldığını sorun. Ekmek reyonunda tatlılar haricinde, baget ekmek, pakette dilimlenmiş ekmekler de görmeniz mümkün. Genel olarak ekmek fiyatı biraz yüksek. Bagetin boyutuna göre değişiyor ama yaklaşık 200 yene 1 kişiyi ancak doyuracak baget alabilirsiniz.

Japonya’ya Yolculuk

Hazır yemekler

Marketlerin et bölümünde satılan bir eti pişmiş halde pakette satıyorlar. Balık, tavuk, dana, domuz eti gibi çeşitler mevcut. Bunlar soğuduğu için marketten çıkmadan önce marketin içindeki mikrodalga fırında ısıtmanız mümkün. Bazı marketlerde poşet vermiyorlar. 2, 3 veya 4 yene satıyorlar. Bu yüzden gittiğiniz market poşet vermiyorsa kendi poşetinizle gidin.

Japonya’ya Yolculuk

Sushi reyonu

Marketlerin içlerinde pakette satılan sushi ve ramen gibi bir çok yemek mevcut. Ben hiç alıp denemedim. Japon yemeği sevmiyorum.

Japonya’ya Yolculuk

Sebze meyve reyonu

En pahalı yer burası. Sebze ve meyve fiyatları çok yüksek. Asya kıtasında muz üretimi çok olduğundan Japonya’da muz fiyatı gayet uygun. 5 tane mandalina alana kadar 10 tane muz alırsın. Kötü muz falan değil. Özellikle çilekler müthiş. Evimin yanında LİFE adında bir market var. Orada satılan çilekler müthiş. Pahalı ama çok güzel kokuyor. Henüz hiç almadım. Zira çok pahalı. Bir çok sebze ve meyveyi tek satılırken görebilirsiniz. Veya pakette 4-5 adet olarak satıldığını. İlk kez göreceğiniz bir dünya sebze meyve var. Aşağıdakilerin hepsi domates mesela.

Japonya’ya Yolculuk

Japonya’da en sık göreceğiniz marketlerden birisi 7 mağazalarıdır. Bu mağazalar ufak oluyor. Genelde ATM’si vardır. Para çekebilirsiniz. Fiyatları da fena sayılmaz. İçeceklerimi genelde buradan alıyorum.

market

Bir diğer çok sık göreceğiniz market ise familymart:

Japonya’ya Yolculuk

Faturalarınızı da ödeyebileceğiniz kombini:

kombini_circlek_sunkus

100 en shop

Bizim Türkiye’deki 1 milyoncular gibi Japonya’da da Çin malı ürünlerin satıldığı 100 en shoplar mevcut. Buralarda çok uyguna malzeme alabilirsiniz. Ben bugün pc için mikrofonlu kulaklık almak niyetiyle gittim. Evimin az ötesinde varmış. Yürüp gittim. Aşağıda resmi var. Burada alacağınız hemen hemen her şey 100 en sadece. Buradan ben eldiven, kulaklık, terlik, ayna, tırnak makası, tarak gibi şeyler aldım.

Japonya’ya Yolculuk

Genel olarak Japonya’daki marketler böyle. Sonraki yazımda book-off’lara değineceğim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


5 Yorum "Japonya’ya Yolculuk – Marketler"

  1. Kardes bize japonyada 1 aylik yasam kac yene patlar soyleyebilir misin?

  2. Sanırım oraya gidersem en çok sorun yaşayacağım şey ‘yemek’.

  3. Belki biliyorsunuzdur ama yine de söylemek istedim, Halal Media Japan facebook sayfasını takip ederseniz, yemek için uygun ve güvenilir, restorant, market vs. bulabilirsiniz. Birgün giderim umuduyla uzun zamandır takip ediyorum ben.

  4. Hocam siz Japonya”da günlük konuşma dilinimi kullanıyorsunuz yoksa daha kibar bir dilmi?
    Cevaplarsanız sevinirim.

  5. o tomateslerin hepsi türkiyede de yetiştiriliyor sadece fiyatı pahallı olduğundan bütün marketlerde olmuyor ama sarı olan domatesi ufak bir bahçesi ya da balkonu olan herkese tavsiye ederim saksıya dikin büyüsün. gayet lezzetlidir.

Mesaj At