Japonya bir öğrenci için tren istasyonu çalıştırıyor

Japonya’nın Hokkaido adasının kuzey ucunda bir tren istasyonu yalnızca bir öğrenci için yıllardır açık tutuluyor

Japonya, 3 yıldır yalnızca bir yolcu için, mağdur olmasın diye tren durağını açık tutarak yıllardır hizmet veriyor. Japonya’nın Hokkaido adasının kuzey ucunda bir tren istasyonu yalnızca bir öğrenci için yıllardır açık tutuluyor. Her gün okula gidip gelmesi için istasyona bir tren sabah ve akşam mutlaka uğruyor.

tren-istasyonu2

Karar Japonya Demiryolları tarafından 3 yıl önce verilmiş. İstasyondaki yolcu sayısının aşırı düşüşü önce istasyonun tamamen kapatılmasını gündeme getirirken sonrasında ilginç bir karar alınmış. Genç kız mezun olana dek istasyon açık kalacak. Hatta demiryolları trenin saatlerini genç kızın okul saatlerine göre ayarlamış.

citylab com’da yer alan habere göre, üç yıla yakındır açık tutulan bu istasyon, liseli kız çocuğunun mart ayında mezun olmasıyla kapatılacak.

Nüfusu hızla azalan Japonya’da kırsal alanlara ulaşım seçenekleri de her geçen gün azalırken Hokkaido’da yaşanan bu sıradışı uygulama şimdiden bütün Batı medyasında haber olmuş durumda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


4 Yorum "Japonya bir öğrenci için tren istasyonu çalıştırıyor"

  1. Japonlar dini inanç olarak biz müslümanlara çok uzak olabilirler ama yaşam tarzları insanlara saygılarımla eğitime ve gelişime verdikleri önem bir muslumanin yapması gerekenden çok daha fazlası…Su olaya ülkemizde veya herhangi bir müslüman ülkesinde kesinlikle rastlanmaz maalesef…Adamları tebrik etmeknve ornwk almak gerek

  2. Türkiye de görmesi imkânsız birşey.

  3. Gerçekten inanılmaz.Galiba bu tür şeylere tek rastlayabileceğimiz yer Japonya.

  4. Bu haberi ilk okuduğumda tüylerim diken diken olmuştu.Eğitim için verilen önem işte bu demiştim.Bu yüzden de Japonya’da okumayı seçtim işte.

Mesaj At