Japonlar otaku kelimesini duyduklarında ne düşünürler?

Otaku denilince aklınıza ilk ne geliyor?

Bir çok dilde olduğu gibi , belirli Japonca kelimelerin anlamlarında değişim olmuştur. Otaku kelimesini ele alalım, köken itibarı ile Sen demenin bir yoludur. Bu kelime çok kullanıldığında insanlar arası ilişkilerde kişilere zayıf bir anlam veriliyor. Bu nedenle bir otaku diğer insanlarla iletişim kurmadan da vaktini geçirebilmektedir. Eğer ki bir otaku nelere vakit ayırır diye sorarsanız; muhtemelen kendi kendisine ve odasında, hobisi de olan, animeleri izlemektedir. Ve bu yüzden otaku kelimesinin ikinci anlamı Obsesif-Takıntılı olmuştur.

Anket yapan bir Japon şirketi olan DIP (Kısaltması Hayal-Fikir-Tutku anlamındadır.) yaşları 10 ile 49 arasında değişen, kadın ve erkeklerden oluşan 1,843 Otakuya bir anket yapmıştır ve bu anket sonucu olarak sadece % 37.4 ‘ünün kendilerini otaku olarak tanımladıklarına erişmiştir. Bunun yanı sıra Japonyadaki otaku kelimesini anime, manga,video oyunları ve teknoloji ile ilişkilendirmiştir.

Kendi alanında uzmanlaşmış Japon otakular zamanla üstlerindeki, diğer insanların leke veya hakaret saydığı otaku kelimesiyle gurur duymaya başlamış ve bu hakaret anlayışını azaltmayı başarmışlardır. Ankete göre otakuların % 30’undan fazlasının arkadaşları otaku eğilimlerinden habersizler, neredeyse % 40’ının aileleri ve kardeşleri bir sır gibidir. Onda birlik kesimin ise hiç kimse otaku tutkusuyla yaşadığının farkında bile değil !

DIP şirketinin tüm katılımcılara bir sorusu daha vardı !!

Otaku denilince aklınıza ilk ne geliyor ?

15. Bir çok cebi olan pantolonlar – 4.8%

Bu çok sürpriz bir başlangıç gibi gelse bile aslında bir otaku için çok önemlidir çünkü; telefonu, elde kullanılan video oyunu, ufak tefek anime figürleri vb. şu an aklımıza gelmeyen şeyleri yanında taşıması için o ceplere ihtiyacı vardır.

14. Şıklıkta yeni bir sıçrama– 6%

Önceden söylediğimiz gibi anime ve video oyunları daha da yaygınlaşıyor ve aklınıza gelebilecek her tip insana otaku kültürü geçmektedir .

13. Kağıt poşetler – 13.7%

Japon süpermarketlerinde sadece plastik poşetler kullanılmasına karşın, anime dükkanlarında geniş kalın kağıttan yapılma poşetler kullanılıyor. Bu sayede eve giderken eşyalarında herhangi bir eğilme-bükülme olmamaktadır.

12. Gömlek– 13.9%

Bu gömlekler çok cepli pantolonlar ile beraber çift kat otaku etkisi yapmaktadır.

11. Bandanalar 14.5%

Malumunuz hobilerine tıkılıp kaldıkları için, saç kesimine zaman bulamazlar ve dışarı çıktıklarında saçları rahatsız etmesin diye saç bandı ya da bandanaları kullanırlar.

10. Otaku olan kız sayısındaki artış – 18.9%

Seksenler ve doksanlarda genel anlamda otaku dünyası erkeklerden oluşuyordu. Fakat sonradan animeler ve video oyunları kızlar içinde yapılmaya başlandı ve bu sayede kızların sayısı eskiye göre artış gösterdi.

9. Sırt çantaları – 23.5%

İnsanlarda 2 el sınırı olmasından ve ceplerinin de yetmemesinden dolayı çantaya ihtiyaç duyarlar.

8. Video oyunu sevenler – 37.8%

Anime ve manga serilerinin video oyunları da olmakta ve bunlar otakuların vazgeçilmezleridir.

7. Manga severler – 38.8%

Mangalar; otakuların en çok sevdikleri hobileri arasında 2. sıradadır.

6. Artık onlar Altın Çağlarındalar – 41.5%

Otaku olmak eskiden düşünüldüğü gibi utanç verici bir kelime olmaktan çıkmıştır.

5. Akihabara / Akiba – 45.6%

Japonyanın işlek alışveriş bölgesidir ve burada otakular hakkında her şeyi bulabilirsiniz.

4. Kendi dünyasında yaşayanlar – 46.8%

Hiç birimiz reddedemeyiz ki otakular bir şekilde gerçek dünyadan kaçarak, kendilerinin gerçeklik dışı olan dünyalarında yaşarlar .

3. Bir şey hakkında her şeyi bilenler – 47.9%

Bu davranış otakular arasında olan bir durumdur çünkü belirli bir konuya aşırı derecede bağlanabilirler .

2. Anime severler – 50.4%

Otaku hobi üçgeninin tepesinde animeler yatar. Anime izlemek demek otakular adına mangalardan ve video oyunlarından bile çok daha önemlidir.

1. Hobilerine kafayı takmış olanlar – 61.9%

Anket içinde işaretlenen şıklara göre, bir otakuyu anlatan en genel ifade budur.

Bunlardan yola çıkarak sen kendine bir otaku demezken bile , DVD lerini yeni animelerle ve hafıza kartlarını önemli anime fotoğrafları ile dolduruyorsan yoluna devam et.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Japonlar otaku kelimesini duyduklarında ne düşünürler?"

  1. ilginc bilgiler iceriyordu bilmedigim bir kac sey daha ogrendım otakuluk ıle ılgılı tesekkurler cevırmen ve paylasan arkadaslara elınıze saglık

  2. İlginç.. bu kadar derin bir kelime olduğunu bilmiyordum doğrusu.

Mesaj At