Japon kadınları neden her daim genç ve zayıf

Japon kadınları kaç yaşında olurlarsa olsunlar şişmanlamıyor, gençliklerinden, güzelliklerinden bir şey kaybetmiyorlar

Japon kadınları neden her daim genç ve zayıf

Japon kadınları kaç yaşında olurlarsa olsunlar şişmanlamıyor, gençliklerinden, güzelliklerinden bir şey kaybetmiyorlar. Bunun sırrı Japonların beslenme alışkanlıklarında yatıyor. İşte Japon kadınlarının sırları.

Japonya’da kadınlar dünya geneline oranla çok daha uzun yaşıyorlar. Bu ülkede 40 yaşındaki kadınlar 20 yaşındaymış gibi görünüyorlar. Bu ülkede dünyanın en lezzetli yiyecekleri yeniyor ve incecik kalınıyor. Peki, işin sırrı ne? Naomi Moriyama satış rekorları kıran “Japanese Women Don’t Get Old or Fat /Japon Kadınları Ne Yaşlanır Ne Şİşmanlar” adlı kitabında Japon kadınlarının genç ve zayıf kalma sırlarını tek tek açıklıyor.

KALORİ VE MİNERAL

Japon mutfağında büyük porsiyonlar, balık, soya, Pirinç, sebze ve meyve gibi düşük kalorili fakat vitamin ve mineral açısından zengin besinlerden oluştuğu için yenilen miktarın çok da büyük bir önemi yok. Peki klasik bir Japon sofrası nelerden oluşuyor? “Japonya’da kurulan klasik sofralar bir dilim ızgara balık, bir kase pirinç, buharda haşlanmış sebze, miso çorbası, tatlı olarak dilimlenmiş meyve ve bir fincan yeşil çaydan oluşur” diyor ünlü beslenme yazarı Naomi Moriyama… Kısacası tipik bir Japon öğünü; bir kase pirinç, bir kase çorba ve üç çeşit yan yemekten meydana geliyor. “Japon beslenme tarzı yüzde 26 yağ içeriyor. Şeker ve kalorisi de oldukça düşük. Balığa dayalı bu beslenme tarzı Japonların daha yüksek dozlarda Omega-3 benzeri ‘iyi yağlar’ aldıkları anlamına geliyor. Japonya’da işlem gören ve rafine edilmiş yiyecekler de Batıya nazaran daha az. Japonlar tarafından tüketilen toplam kalori miktarı da diğer ülkelere nazaran çok daha az. İşin en ilginç yanı da bir Japon’un çok nadir olarak acıkdığını söylemesi” diye de ekliyor Moriyama.

EKMEK DEĞİL PİRİNÇ

“Bir saat mutlu olmak istiyorsan kendini sarhoş et. Üç gün mutlu olmak istiyorsan evlen. Bir ömür mutlu olmak istiyorsan her gün pilav ye!” diyor bir Asya atasözü ve Japonlar da bu sözü ciddiye alır gibi gözüküyorlar. Japon mutfağında ekmeğin yerini pirinç pilavı alıyor. Hatta ‘Yemek yemek’ yerine Japonya’da ‘pirinç yemek’ deyimi kullanılıyor. Hemen her yemekte pirinç pilavı bulunuyor. Japonlar her öğün, sabahları da dahil olmak üzere ekmek yerine haşlanmış pirinç tüketiyorlar.

KAHVALTININ ÖNEMİ

“Japon kadınları güçlü bir kahvaltıdan asla vazgeçmezler” diyor Moriyama ve ekliyor; “Japonya’da tipik bir kahvaltı yeşil çay, buharda pişmiş bir kase pirinç, taze soğan ve tofulu miso çorbası, küçük nori yosunu yaprakları ve belki küçük bir omlet ya da ızgara som balığından oluşuyor.” New York’ta yaşayan Moriyama’nın her sabah yaptığı kahvaltı ise genel olarak bir yumurta, taze soğan, tofu, bir kaşık dolusu kahverengi pirinç ve çeşitli doğranmış sebzeler ya da bir önceki geceden kalma domates içeren düşük sodyumlu miso çorbası karışımından oluşuyor. Moriyama; “Japonya’da kahvaltı günün en önemli öğünüdür” diyor. Bu tür bir kahvaltı yapmayı siz de deneyin ve öğlen yemeğine kadar kendinizi ne kadar sağlıklı ve zinde hissedeceğinizi bizzat görün.

JAPON İŞİ TATLI

Japonya’da yemeklerin ardından tatlı yeme alışkanlığı yok. Yani en azından bizim bildiğimiz anlamda bir tatlı kültürleri yok. Tatlı daha çok saat 10:00 ya da 15:00’te yeşil çayla birlikte tüketiliyor. En sevilen tatlıları ise Azuki (kırmızı fasulyenin haşlanıp şekere batırılmasıyla hazırlanan tatlı). Şerbetli tatlılar ve pastalar mönülerinde yer almıyor. Japonya’nın ana tatlısı kesinlikle meyve! “Japon kadınları çikolataya bayılıyorlar” diyor Moriyama ve ekliyor; “”Ancak Japonların diğerlerine göre farkı, hazırladıkları tatlıları ve çerezleri daha az sıklıkta ve daha küçük porsiyonlarda tüketmek. Japonya’da tipik bir dilim kekin boyutu Amerika’dakinin üçte biri büyüklüğünde. Japonlar hiçbir zaman büyük tatlılar tüketme tuzağına düşmediler.”


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


6 Yorum "Japon kadınları neden her daim genç ve zayıf"

  1. japon kadınları değilasyalılar genel olarak zayıf ve küçükler yada kısalar yemek kültürlerinin en can alıcı noktası fermente bağırsakbakterilerin ibesleyen gıdalarla destekliolması yoksa yedikleri muhteşem değil fermente turşuları kimçi ve soya sosu saklama yöntemleri önemli ve nişastayı mutlaka soya sosla tüketmeleri örnek vermem gerekirse makarnayı soya sosla ve soya sossuz yiyin demek istediğimi anlarsınız koca tencere yersiniz soya sos ile ve usul usul cırcır olursunuz ve hazımzorluğu yaşamazsınız konu bu yemekleri bizim yemek kültürümüzün atasıdır iyice incelersek görmemiz gereken gerçeğe yaklaşırız

  2. bence Japon menüsü daha iyi pirniç gerçektende süper bir besin.Japonya’da yaşamak isterdim.

  3. Abi harbi bizim millet boğzuna çok düşkün hayatta vazgeçmezler çiğköfte, baklava vb şeylerden ( ben de tabiki)

  4. Şimdi Adana dürümle tofu çorbası, baklavayla şekerli fasülye bir mi 😀 Offf off insanlar tabi genç kalırlar 🙂

  5. Neredeyse çeviri için teşekkürler yazacaktım. (:
    Yazıyı baştan sona okudum gayet güzel, bilgilendirici sıkılmadan okudum ve genel kültür bilgimize birşeyler daha katmış olduk.
    Yazı için teşekkürler.

Mesaj At