Hatsune Miku & Vocaloid

Sanal-süperstar Hatsune Miku kimdir, nedir, necidir?

Hatsune Miku diyor ki: Dünya benim!

Şu sıralar 2012 Londra Olimpiyatları’nda line-up olarak sahneye çıkması gündemde olan, Japonların ulusal gururu haline gelmiş sevimli sanal-süperstar Hatsune Miku kimdir, nedir, necidir?

Efendim her şey Yamaha‘nın piyasaya sürdüğü sanal şarkıcı yazılımı Vocaloid ile başladı… Bu programın içeriğinde, en ufak heceden tutunda en uzun kelimelere kadar binlerce ses dosyası mevcut. Bu kelimeler aynı zamanda neşelidramatikkorkutucuheyecanlı vs olacak şekilde farklı farklı kategorilere ayrılmış durumdalar. Kısacası siz bu sesleri kullanarak şarkı üretiyorsunuz.

Her Vocaloid sürümünün bir karakteri var. Bunların en ünlüsü ise Hatsune Miku.

Binlerce kişilik konser salonlarında insanları coşturan,”Sekaiii de ichiban ohime-samaaa” diye şarkısına başladığında ortaya çıkan 3 boyutlu hologramı ile bir anda ağızları açık bırakan bu sevimli karakter nasıl oldu da dünyanın ilgisini böylesine çekmeyi başardı?

En başta, bahsettiğim 3 boyutlu hologram meselesi geliyor. Öyle ya, dünya hala iki boyutlu, piksel piksel hologramlar ile uğraşa dursun, adamlar hem 3 boyutlusunu yapıyor birde üstüne üstelik şarkı söyletiyor.“Neden her şeyi bu adamlar yapmak zorunda!!?” diye saç-baş yolarak, Halil Sezai eşliğinde “İsyeeeeeaaağğğğn” dediğinizi duyar gibiyim… Sakin olun arkadaşlar, henüz Star-Trek ya da en azından bir Gora‘daki Garavel Usta teknolojisine erişemedik. Sanal-süperstarımız, onu hologram gibi gösteren özel bir ışık sistemi ve üzerine yansıtıldığı dev bir ayna ile bizlere gösterisini sunuyor.

Gelelim diğer ayrıntılara,

Hatsune Miku karakterine sesi ile can veren seslendirme sanatçısı Saki Fujita, onu camgöbeği (cyan) saçları ve hi-tech kıyafetleri ile resmeden ise manga sanatçısı Kei Garo. Vocaloid programının ana rengi olan cam göbeği karakterin saçlarında, sekmelerde, kaydırma çubuklarında, nota sayfalarında kullanılan renkler ise kıyafetlerinde yansıtılmış. Saç stili, çizer tarafından taslak halindeyken iki at-kuyruğu olarak çizilmiş olup, daha sonra çeşitli varyasyonların denenmesine rağmen çizer bu kararından vazgeçmemiştir. Her Vocaloid sürümü ile firma tarafından karakterlerin ana özellikleri açıklanmaktadır. Örneğin;

İsimHatsune Miku

Yaş: 16

Doğum Günü: 31 Ağustos

Boy: 158 cm

Kilo: 42

Tarz: Pop/Dans

Elbette Hatsune Miku’nun yanı sıra gerek fanlar tarafından oluşturulmuş (ki bunlara fanoloid deniliyor) gerek resmi Vocaloidler olarak  pek çok karakter var. Kagemi Rin/Len, Akita Neru, Yowane Haku gibi…

Pekiii, fenomen haline gelen sanal şarkıcılarımızın animesi-mangası olmazsa ayıp olurdu değil mi?

Hatsune Mix adında, yine Kei Garo tarafından çizilen manga 2007 yılında yayınlandı. Her bölümde ayrı bir Hatsune Miku ile karşılaştığımız seriyi mangafox’ dan takip ettiğim için hali hazırda bitip bitmediğini söyleyemiyorum maalesef.

Zoku Sayonara, Zetsubou Sensei’ de bir bölümde Rin ve Len ile birlikte karşımıza çıkan Hatsune Miku, Akikan!‘nın kapanış şarkılarından birini seslendirdi. Ayrıca Kampfer‘de karakterlerden biri Miku kostümü ile karşımıza çıktı. Resmi açıklama Vocaloidlerin asla anime haline getirilmeyeceği yönünde olmasına rağmen, gittikçe artan şöhretleri gelecekte ne getirir bilinmez. Özellikle youtube’da fanlar tarafından hazırlanmış pek çok animasyona rastlamak mümkün.

Ne zaman kendimi kötü hissetsem, sevimli sesleriyle beni neşelendiren bu şirin karakterleri benim kadar sevecek misiniz bakalım?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


8 yorum

 1. bunu yapacak program var mı varsa nerelerden alabiliriz alabilirsek en az ne kadardır? 0.0

 2. Şarkıları harika ! Bayılıyorum
  *-*

 3. Hacer Özer Kim Yapmış Söyle Bulcam o adam veya Kadını 😀

 4. hatsune miku türkiyede başkası tarafından tescillenmiş tescil sahibi çok sert cıkış yaptı
  ürünleri üretip satacagını söylüyor tp sordum almış gercekten

 5. Vocaloid gerçek sanatçıları korkutacak bir program bence 😀
  Hatsune Miku “Dünya benim ” diyorsa onundur diyecek sözüm yok 😀
  Bu programı çok aramıştım zamanında bulmuştum da sonunda (illegal yollarla 🙁 ) ama programdan bir şey anlamamıştım 😀 İyi bir müzik bilgisi gerektiriyor.
  Şimdilik dinlemekle yetiniyorum.^^

 6. İsyeeeeeaaağğğğn XD XD Cok iyi 🙂

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön