Güney Kore ve Kuzey Kore farkları

Güney Kore'nin başkenti Seul, Kuzey Kore'nin başkenti ise Pyongyang'dır.

Kore’nin Kuzey Kore ve Güney Kore olmak üzere ikiye bölündüğünü hepimiz biliyoruz. İki ülke arasındaki farklar hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Sizler için bu farklardan en önemli olanları yazıma konu olarak aldım. Siz de yazıda yer almayan farklılıkları yorumlara yazabilirsiniz.

İlk olarak bu iki ülkeyi destekleyen farklı ülkeler var. Kuzey Kore, Çin ve Rusya tarafından desteklenirken, Güney Kore ABD tarafından desteklenmektedir.

Ülkelerin başkentlerini de söyleyelim. Güney Kore’nin başkenti Seul, Kuzey Kore’nin başkenti ise Pyongyang’dır.

kore başkenti

Kuzey Kore 120.540 km² toprağa sahiptir.  Güney Kore ise 100.210 km² toprağa sahiptir.

Türk vatandaşları Güney Kore’ye 3 aylık vizesiz giriş yapabiliyor. Ancak Kuzey Kore için aynı durum söz konusu değil. Belli dönemlerde giriş yapılabiliyor.

2 ülkenin de bayrakları farklıdır. En üstte görüyorsunuz.

Güney Kore nüfusu 51,25 milyon (2016) iken Kuzey Kore nüfusu  25,37 milyon (2016)dur. 

Güney Kore ekonomisi dünyanın en iyi ekonomileri arasındadır. Kuzey Kore’de ise ciddi anlamda kıtlık vardır.

Güney Kore’de erkek kadın fark etmeksizin bir çok farklı saç modeli görüyoruz değil mi? Bu durum dünyanın bir çok ülkesinde de aynı. Ancak Kuzey Kore’de sadece devlet tarafından belirlenen saç modellerini kullanabilirsiniz.

kuzey-kore

Kuzey Kore televizyonlarında devletin belirlediği sayılı kanal vardır ve sadece bu kanalları izleyebilirsiniz. Güney Kore’de bildiğiniz üzere durum bunun tam tersidir.

kuzey-kore-tv

Bu fotoğrafta da makyaj arasındaki farklar gösterilmekte.

kuzey-kore-makyaj

Kuzey Kore’de kadınların askere katılımı zorunludur. Güney Kore’de ise kadınların orduya katılımı gönüllülüğe dayanmakta.

kuzey-kore-kadin-asker

Kuzey Kore’de halka internet erişiminin kısıtlı olduğunu ve çoğunluk kısma ehliyet verilmediğini de duymuştum. Fotoğraftaki sokaklar bu yüzden boş olsa gerek.

Şimdilik verebileceğim en önemli farklar bunlar. Lütfen yorumlara bildiklerinizi yazmayı unutmayın.  Kuzey Kore hakkında ilginç bilgiler başlığında bir yazı gelmesini istiyorsanız belirtmenizi rica ediyorum. Kuzey Kore hakkında merak ettikleriniz daha fazlaysa sizler için yeni bir yazı yazacağım. Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

 


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Güney Kore ve Kuzey Kore farkları"

  1. Her şey yönetim şekline bağlı gerçekten Kuzey Kore de yaşamak istemezdim.

Mesaj At