Evli kayalar

Japon adalarını yarattığına inanılan ilk tanrısal çift İzanami ve İzanagi'nin timsali sayılır

Japon okyanusunda, Futami kıyısı açıklarında yer alan iki kaya, Japon adalarını yarattığına inanılan ilk tanrısal çift İzanami ve İzanagi’nin timsali sayılır. Bu doğal oluşum “Evli Kayalar”anlamında Meoto iwa olarak anılır. Yaratıcı çiftin birliğini ve yerin kutsallığını simgelemek üzere iki kaya pirinç saplarından bir halatla birbirine bağlanmıştır. Kayaların ve temsil ettikleri ilahların kutsallığının başka bir işareti olarak,eril kayanın üstünde torii denen çifte kirişli bir kapı yer alır. Her iki simgeye de Şinto kültürüne özgü birçok alanda rastlanabilir. Şimenava olarak bilinen bükülmüş halatın ağırlığı bir tonu geçer.

 

Nem koşullarından dolayı, halatın yılda birkaç defa değiştirilmesi gerekir. Bu işlem sırasında geleneksel iş kıyafeti içindeki adamlar su seviyesi düşükken koşarak denize girer ve büyük bir uğraşla eski halatı söküp yenisini takar.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Evli kayalar"

  1. Farklı bir inanış… ilgilimi çekti bu konu… paylaşım için teşekkürler….

  2. bi mısır bi de japon mitolojisi ilgimi çekiyo (arigato desu ^/_^)
    anime ye ara vericem (zaten okuldan dolayı verdim ama yavaş yavaş devam etcem sonra yine verip bu sefer azar azar japon filmi izliyim diyorum) =bu yazıyı rsgy okuduysa özele gelip film önerebilir= :PPP

  3. Vay be bu izanami ve izanagi nin altında neler yatıyomuş(paylaşım için arigoto^^)

Mesaj At