İzanami ve İzanagi

Şinto dini Japonya'yı tanrısal çift izanami ve izanagi'nin yarattığını öğretir

İzanami ve İzanagi

Şinto dini Japonya’yı tanrısal çift izanami ve izanagi’nin yarattığını öğretir. Ama-no-Haşidate adlı cennet köprüsünde duran bu ikili, okyanusu mücevherlerle kaplı bir göksel mızrakla karıştırır. Mızrak sudan çekilince, ucunda kristalleşmiş tuz ilk Japon adası Onogoro-şima (“kendi kendine oluşan ada”) olarak aşağıya düşer. Tanrı ve tanrıça düğün törenlerini yapmak üzere adaya çıkar. Bu tören sırasında başka adalar oluşur ve kami denen 800 çeşit ilah dünyaya gelir.

İzanami ateş tanrısını doğururken feci şekilde yanarak ölür. Kocası İzanagi onun peşinden ölüler diyarına gitme hatasına düşer ve oradan ucu ucuna kurtulmayı başarır. Daha sonra ölüler diyarının pisliklerinden kurtulmak için arınma ayinleri yapmak zorunda kalır.Bu ayinler sırasında güneş, ay ve fırtına tanrıları yaratılır.Arınma ayinlerinin Şinto kültürünün temel bir unsuru haline gelişi bu olaya bağlanır.Japonların bir mabede girmeden önce ağızlarını ve ellerini yıkamaları âdettendir.

İzanami ve İzanagi’nin Çocukları

İki tanrısal varlık iki adaya çıktıktan sonra, toprağa sapladıkları mızrağın çevresinde aksi yönlere doğru döner. Yolları ilk kez kesiştiğinde, İzanami dönüp İzanagi’yle konuşur. Düğün töreni kurallarına aykırı olan bu davranış yüzünden, tanrıça ilk gebeliğinde düşük yapar ve böylece kemiksiz olduğu için dik duramayan “sülük çocuk” doğar. Bu çocuk yedi talih tanrısından biri olan ve balıkçıların koruyucusu sayılan Ebisu’durÇiftin kurallara uyarak tekrarladığı törenle başka bir çok ilah yaratılır. Sonunda İzanami ateş tanrısını doğururken ölümcül bir yara alır. Acıyla döktüğü göz yaşlarından binlerce yeni kami ortaya çıkar.

İzanagi’nin Ölüler Diyarına İnişi

İzanagi eşi İzanami’nin ölümünden duyduğu kederle, Yomi no Kuni Kuni denen “karanlık ülke “ye gider. Oraya vardığında onun ölüler diyarına özgü gıdaları yediği için artık ayrılamayacağını anlar. Bir meşale yakınca, karısının çüremeye yüz tutan cesedini görür. Bu durumdan utanan İzanami onu ölüler diyarının kapısına kadar kovalar. Son anda kaçmayı başaran İzanagi kapıyı büyük bir kayayla tıkar ve ardından bir ayinle arınır.

 

İzanamive İzanagi’nin Önemli Özellikleri ve İşlevleri

  • İzanami ve İzanagi ezeli tanrılardır.
  • Japon geleneğinde onlardan ya karı koca ya da kardeş olarak söz edilir.
  • Japon adalarının yanıdıra kami denen birçok tanrıyı da yarattıklarına inanılır;Şinto dinine göre 800 çeşit kami vardır.
  • Sanatsal tasvirlerin çoğunda bu tanrısal çift ellerinde bir mızrakla cennet köprüsünde dururken görülür.

İzanami ve İzanagi’yle İlgili Kişilikler ve Olaylar

Amaterusu, İzanagi’nin Kızı
Talih Tanrıları, Ebisu’nun Yoldaşları
Evli Kayalar, İlk Tanrısal Çiftin Simgesi


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


6 Yorum "İzanami ve İzanagi"

  1. faydalı bilgiler için teşekkür ederim arigato.

  2. Darker than black adlı animede de uzun bir konu alınmıştı. Teşekkürler paylaşım için.

  3. Bu naruto daki itachinin yaptığı sharingan saldırıları değil mi ??

  4. hmm hmm arigatou 😀

Mesaj At