Samsin Halmeoni; Anne ve Çocuğu Koruyan Tanrıça

Samsin Halmeoni (三神 할머니), Büyükanne Samsin, Kore mitolojisinde doğum ve kaderin üçlü tanrıçasıdır.

Samsin Halmeoni
Samsin Halmeoni
Hakkında
  • Samsin Halmeoni nasıl doğdu?
  • Samsin Halmeoni ismi nereden geliyor?
  • Kore Şamanizminde Samsin Halmoni'nin yeri nedir?

Samsin Halmeoni (三神 할머니), Büyükanne Samsin, Kore mitolojisinde doğum ve kaderin üçlü tanrıçasıdır. Üçlü bir tanrı, tekil bir bütün olarak işlev gören üç belirgi biçime sahip bir tanrıdır.

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir.

Qilin; Tek boynuzlu ejderha at

Asya mitolojisi; Japonya, Kore ve Çin neye inandı?

Samsin Halmeoni ismi nereden geliyor?

Samsin veya Samshin, Korecede “Üç Tanrıça” anlamına gelir (kelimenin tam anlamıyla üç ruh) ve toplu olarak üç büyükanne olarak görünürler. Halmeoni, büyükanne anlamına gelir, bilge bir kocakarı tanrıçası olarak vücut bulmuş, saygı duyulan bir ata tanrıçanın ünvanıdır. Samsin Halmeoni veya sadece Samsin onursal ünvanıyla hitap edildiğinde, üç tanrıça aynı zamanda Kore şamanizminde doğumun tek tanrıçası olan tek bir Samsin olarak düşünülür. Güney Kore’deki bir dağ, Üç Ruh Zirvesi olarak bilinen Samsinbong olan Samsin halmeoni’nin adını almıştır.

Samsin Halmeoni nasıl doğdu?

Sözlü gelenekte, Samsin halmeoni, T’ang Kum Agassi veya Tanggum Aeggi olarak adlandırılan ilk mudang şamanlığı olan bakire gökyüzü tanrıçasının 3 kızı olacaktı. Cennetten Dünya’ya indi ve Samsin’i bir mağarada doğurdu; bu, ayı tapınmasına ve Kore şamanizmine göndermedir. Daha sonra, erkek odaklı Budizm Kore’ye girdikten sonra, mit, Tanggum Aeggi’nin de Budist cennet tanrıları olan 3 erkek çocuk doğurmasıyla değiştirildi. Samsin halmeoni daha sonra dünyadaki ilk insanları yarattı ve doğurdu, ana tanrıçalar ve tüm insanların ataları oldu. Bir Samsin mitinde, ana karakterlerin her ikisi de – Doğu Denizi’ndeki Ejderha Sarayının kötü niyetli Prensesi ve Myeongjin Krallığının nazik Prensesi – kadındır ve bu, antik mitin kadın odaklı Kore şamanizmiyle nasıl ilişkili olduğunun altını çizer.

Kore Şamanizminde Samsin Halmoni’nin yeri nedir?

Kore’de hamile kalmak isteyen kişinin hamile kalmasını sağladığına inanılan Samsin Halmoni’ye dua edilirdi. İnanışa göre Samsin Halmoni, daha çok çocuğun doğumu ile ilgilidir. Bu ruh sadece çocuğun doğumunu gerçekleştirmekle kalmaz aynı zamanda çocuğun sağlıklı bir şekilde büyümesini ve yetişmesini de sağlamaktadır. Samsin halmoni’yi genellikle katlanmış beyaz bir kağıt veya kavanoza konulan beyaz bir pirinç simgelemektedir. Bu dişi ruhu temsil etmektedir. Bu simge odanın bir köşesine veya raf üstünde yerleştirilir. Kore’de beyaz renk güneş ve kutsal sembol olarak kabul edilir.

Ayrıca Shamshin Halmoni’nin türbesinde adaklar adanmakta ve dualar edilmektedir. Dua süresi kişiye ve duruma göre üç gün, yedi gün (1hafta), yirmi bir gün (3 hafta) kırk dokuz gün (7 hafta) ve yüz gün olarak değişmektedir. Çisung duası adı verilen bu dua kutsal ve temiz olduğu kabul edilen dağ, kaya, tapınak ya da evlerde yapılır. Bu dualar içinde en sık görüleni şu şekilde gerçekleştirilir. Her gün sabah güneş doğarken, yani şafak vaktinde temiz su dolu bir kase doğu tarafına yerleştirilerek hamile kalmak veya çocuklar iyi olsun diye dua edilirdi. Bununla ilgili en eski kaynak olan Samkukyusa kitabında; Kuzey Buyeo’da Hyeburu Kralı’nın yaşlı olduğu halde kendi yerine tahta geçireceği oğlu olmadığı için, Dağa gidip dua etmesi sonucu oğlu Kumwa’ya kavuştuğu yazılır. Bu dişi ruhun yardımıyla doğumun kolayca gerçekleşeceğine ve annenin de kısa sürede iyileşeceğine inanılmaktadır. Asyalı çocukların kalçalarında bulunan Moğol Beneği’nin (diğer adıyla Mavi Nokta) Samshin HaJmoni’nin bebeklere hayat vermek amacıyla tıpışladığı yerde bulunduğuna inanılmaktadır.

Doğumdan sonra bir hafta süreyle dişi ruh Samshin Halmoni’ye sabah akşam pirinç ve deniz yosunu çorbası sunulmaktadır. Bu yiyecekler daha sonra yeni doğum yapmış olan kadın tarafından çabuk iyileşmek amacıyla yedirilmektedir. Samshin Halmoni’ye doğumu izleyen on dördüncü ve yirmi birinci günlerde özel yiyecekler sunulmaktadır. Çocuksuz bir kadın gebe kalmak için Samsin pirinç yemeğini yakın zamanda doğum yapmış bir anneyle paylaşır, anbang(ana oturma odası) bölgesinde Samsin’e dua eder veya tabuta değmiş bir bez giyerdi.

Popüler kültürde Samsin Halmoni’nin izleri

  • 2010 SBS TV dizisi My Girlfriend Is a Gumiho’da Kim Ji-young (aktris, 1938 doğumlu) tarafından bir kamera hücresinde canlandırılmıştır.
  • 2012 KBS2 Pazartesi-Salı dizisi Ohlala Couple’da Kim Soo-Mi tarafından küçük bir rolde canlandırılmıştır.
  • 2016-2017 tvN Friday-Cumartesi TV dizisi Goblin’de Lee El tarafından canlandırılmıştır.
  • 2020 JTBC Çarşamba-Perşembe TV dizisi Mystic Pop-up Bar’da Oh Young-sil tarafından canlandırılmıştır.
  • 2021 SBS Pazartesi-Salı dizisi Lovers of the Red Sky’da Moon Sook tarafından canlandırılmıştır.
  • 2022 MBC dizisi The Golden Spoon’da Song Ok-sook tarafından canlandırılmıştır.
Paylaş
User Avatar
Yazar: Nur
Merhaba, ben Nur. Sanat Tarihi, Dinler Tarihi ve mitoloji üzerine araştırma yapmayı ve yeni bilgiler edinmeyi seviyorum. Asya mitolojisi hakkında yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir