Rurouni Kenshin anime tanıtım

İngilizce çevirileri "Samurai X" olarak adlandırılmıştır

Animenin asıl adı “Rurouni Kenshin” ‘ dir. Fakat ingilizce çevirileri “Samurai X” olarak adlandırılmıştır. Animemizin konusu genel anlamda samuraylar ve tarihi öğeler üzerine kuruludur. Meiji devrimi (Shogunluk sisteminin yıkılıp çağdaşlaşmanın başladığı devrim)  shogun yanlısı samuraylar ve emperyalist yanlısı hükümetin yanında yer alan samurayların birbirini kesip biçtiği bir devirdir. Bu devirde herkesin yüreklerine korku salmış tanrısal hızda hareket eden ve Meiji devriminin gerçekleştirilmesi için sayısız can almış Hitokiri Battousai isimli bir samuray vardır. Kızıla çalan saçları ve sol yanağındaki X işareti şeklinde yarası ile efsaneleşmiş ve dilden dile dolaşıp durmuştur. Devrimin sonunda shogunluk yıkılmış ve 265 yıllık saltanat sona ermiş hemen ardından Meiji hükümeti kurulmuştur. Emperyalist yanlısı savaşan Hitokiri Battousai görevini tamamladığını düşünerek kılıcını bırakmış ve bir daha asla öldürmemeye yemin etmiştir. Sonrasında Himura Kenshin ismini kullanıp belindeki “Sakabatou”(Çift taraflı tek tarafı keskin tek tarafı kör olan Japon kılıcıdır, sadece ters tarafı keskindir) kılıcı ile yardıma muhtaç insanlara yardım etmek için 10 yıl boyunca Rurouni(Gezgin-Sürgün) bir kılıç ustası olarak Japonya’ yı baştan aşağı dolaşmıştır. Tokyo’ dan geçtiği sırada ilginç bir bayan (Kamiya Kaoru) ile yolları şans eseri kesişir. O sıralarda Tokyo’ da Hitokiri Battousai adı ile insanları öldüren biri ortaya çıkmış ve bu bayan da onu aramaktadır.

Tür: Aksiyon, Macera, Tarihi, Ninja

Çizer/ Yazar: Nabuhiro Watsuki

Yıl: 1996

Bölüm Sayısı: 95

Kenshin her zamanki gibi bu bayana yardım etmek için düşünmeden olayların içine dalar ve Himura Kenshin ve Kaoru-dono’ nun maceralarına bir başlangıç verilmiş olur. Sık sık “Gozaru” ve “Oro” kelimelerini ağzınızdan düşürmeyeceğiniz bir solukta izlenecek bir anime. 2012 yılında “Rurouni Kenshin” adlı sinema filmi çekilmiş olup yeni filmi The Great Kyoto Fire Arc yakında vizyona girecektir. Anime olarak ise 9 adet movie’si bulunmaktadır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Rurouni Kenshin anime tanıtım"

  1. Cok ıyı olucak shishio ile kapısmasını anlatıyor Hiten Mitsurigi stili kullanan biri efsane oluyodu sımdı 2 kısı daha bı efsane olcak

Mesaj At