Anime nedir? Nasıl yapılır?

İlk renkli anime sinema filmi ise 1958 yapımı The While Snake Enchantress'tir

Öncelikle bir çok kişinin ne yazık ki bu konuda pek bilgisi olmadığı kanaatinde olduğum için ikinci yazımda (aslında ilk yazımın konusu olmalıydı) bu konuyu ele almak istedim. Ve kendimi de bu kefenin dışında tutamam ne yazık ki… Bir şeyler izliyoruz, seviyoruz, çizgi film dedirtmiyoruz da nedir bu anime? Nasıl yapılır? Nereden ortaya çıkmıştır? Neden büyük gözlü ve uzun bacaklı çizilirler? Çoğunluk bu yazıyı okumayacaktır ya da ben öyle tahmin ediyorum ama birazda işin mutfak kısmını bilmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu sebeple yazıyı mümkün olduğunda kendi cümlelerimle ve sizi sıkmayacak bir biçimde anlatmaya gayret edeceğim.

Anime nedir?

Şimdi bu konuda da biraz sıkıntı var değil mi? Çoğu yakınımıza ‘anime’ dediğimizde ‘ha?’, ‘o ne ki?’, ‘anime mi?’ gibi tepkilerle karşılaşıyoruzdur. (Tabii bunlar biraz daha kibarlaştırılmış halleri yoksa ‘o ne lan?’ , ‘ne diyon oluum’ gibi argovari ve daha nice tepkilerle karşı karşıya kalmışlığımız vardır :’D ) Kendi adıma, bu soruya cevap olarak çoğu zaman kem küm etmekte kaldığım için şu an utanıyorum. Açıp bir bakaymışım da bülbül gibi öteymişim ya orada 😀 Ben genel olarak ‘yetişkin çizgi filmi’ derdim. Anlamazlardı o ayrı :’D Her neyse bakalım özünde neymiş anime?

anime

Anime tarihi 20’inci yüzyıl başlarında Japon film yapımcılarının Fransa, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’daki animasyon tekniklerini keşfetmesiyle başlamıştır. Diyor Vikipedi ve devam ediyor. Bu dönemde Japonya’da filmlere alternatif bir hikaye anlatımı sunabilen animasyon oldukça popüler olmuştur. Amerika’da filmler ve şovlar için oldukça büyük bütçeler mevcut iken, Japonya’da küçük bir piyasayı ve bütçe, yer, ve aktörlük eksikliklerini de taşıyordu. Batılı aktörlere benzeyen aktörlerin bulunmaması Avrupa, Amerika ve fantezi dünyalarında Asyalı oyuncuların var olmasını imkansız kılıyordu. Animasyonun değişik kullanımları Japonlara benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir.

Şimdi son cümleyi tekrar okumanızı rica edeceğim; Animasyonun değişik kullanımları Japonlara benzemeyen karakterler ve yerlerin yaratılmasına sebep vermiştir. Yani bu Japonların kısa boylu ve çekik gözlü olmalarından kaynaklanan bir kompleks değil. Buna dikkat çekmemin nedeni ise çoğu kişinin bu durumu böyle bir komplekse bağlaması… Gördüğünüz gibi böyle bir durum söz konusu değil.

1970’li yıllarda manga çizimleri büyük bir ilgi çekmiştir. Bu çizimlerin büyük bir çoğunluğu da animasyonlarda kullanılmıştır; özellikle Osamu Tezuka bir efsane ve “Manga’nın Tanrısı” haline gelmiştir. Eserlerinin ve diğer tasarımcıların da etkisiyle, anime günümüzdeki sanatın mutlak karakteristiklerini ve türlerini yaratmıştır. Mecha tarzı Tezuka tarafından şekil almış, Go Nagai ve diğerleri de geliştirmiştir. Yoşiyuki Tomino’nun katkısıyla da bir devrim gerçekleşmiştir. Gundam ve Macross gibi mecha animeleri 80ler’in klasikleri arasına girmiştir ve mecha türü anime günümüzde hala Japonya’da ve dünyada popülerdir. 1980’lerde anime Japonya’da ana görüş haline gelmiştir ve büyük bir üretime geçmiştir. Bununla beraber manga da popülaritesini Japonya’da ve dünyada zirveye taşımıştır. 1990lar’ın ortasında ve sonunda, ayrıca 2000’lerde anime tüm ülkelerde popüler olmuştur.

manga

Evet arkadaşlar bir özet geçecek olursak görüldüğü gibi Osamu Tezuka, Walt Disney ve Max Fleischer’in etkisiyle kendi tarzını yaratmış ve çağdaş animenin kurucusu olarak kabul edilmiştir. Öte yandan çizimlerdeki büyük göz ve uzun bacak yine Batılı insanlara benzetme amacıyla yapılmış sebep? Batılı aktörlere benzeyen aktörlerin bulunmaması Avrupa, Amerika ve fantezi dünyalarında Asyalı oyuncuların var olmasını imkansız kılıyordu. Sebep bu efenim. Adamlarda ne yapsın, kendi özelliklerinin aksini ortaya koyan çizimler yapmaya başlamışlar… Ama şu an görüyoruz ki, Japonya geriden gelerek yine zirveye ulaşmayı dahası hala orada olmayı hakkıyla başarmıştır. Ve sizinde dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama benim gördüğüm hemen hemen her anime de bir pes etmeme, her zaman azmetme durumu var. Konu ne olursa olsun ‘azim, başarı- başarısızlık, yetenek’ sıkça sorgulanan kavramlar. Sanırım bu zamanında çok mücadele veren bir ülke olduklarından (biliyorsunuz Japonya küllerinden doğan ülke olarak anılıyor. 2. Dünya savaşında Hiroshima’ya atılan atom bombası sonucunda yaklaşık 140.000 kişi yaşamını yitirmiştir.) Millet bilincine yerleşmiş bir olgu.

Anime nasıl yapılır?

* Önce stüdyo ekibi tarafından bir toplantı ile bu dizide nelerin olup biteceğine, olayların ve durumların gidişatına, yani senaryoya karar verilir.

* Daha sonra bir storyboard hazırlanır. Yani anime kağıt üzerine kaba taslak oluşturulur.

* Bu storyboard’a göre çizimler yapılır ve renklendirilir.

* Bu çizimler “Piramit” olarak tabir edilen cihazla tercihe göre 35 mm ya da dijital ortama aktarılır.

* Reji ve seslendirilir.

Bilgi Notu : İlk renkli anime sinema filmi ise 1958 yapımı The While Snake Enchantress’tir.

Son olarak da şu ‘anime çizgi filmdir/değildir’ meselesine değinmek istiyorum eminim sizde bir çok kere bu tartışmalara denk gelmişsinizdir. Anime çizgi filmdir arkadaşlar ancak normalde insanların anladığı şekilde çizgi film değillerdir. Bu biraz çizgi film kavramına nasıl baktığınızla alakalı bir durum. Çizgi filme aklınıza getirdiği anlam olarak değilde kelime anlamı olarak bakarsanız, demek istediğimi anlayacaksınız. O yüzden naçizane tavsiyem; hiç böyle tartışmalara girmeyin, bırakın insanlar anlamasın bu sizin değil onların sorunudur. Ha unutmadan ‘Nasıl Yapılır?’ kısmındaki aşamaları ben daha önce yazmış olduğum notlardan bakarak yazdım -üzerinden yıl geçen notlarımdan- O yüzden vay efendim bunu sitemizden izinsiz aldınız, kaynak göstermediniz diye sitem etmeyiniz. Bu benim sitemden derseniz düzeltip kaynağı da eklerim. (Tabii sahibi aramızdaysa)

Ve kusurlarım için affınıza sığınarak, sabır gösterip okuduğunuz içinde çokça teşekkür ederim. 🙂


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


11 Yorum "Anime nedir? Nasıl yapılır?"

 1. anime yapacakım izleyenlerede teşşekürlerimi sunarım hayırlısıyla olacak

 2. Biraz daha teknik detaya girmek için ekleme yapıyorum. Animelerde saniye başına çizilen kare sayısı değişkenlik gösterir. Bu sayı durağan sahnelerde 8, hareketli sahnelerde 12 ve aksiyon sahnelerinde ise 14’tür. Genelde çok ekstrem bir durum olmadıkça saniyede 14 karenin üstüne çıkılmaz. Ancak bu durum Steamboy isimli anime filmi için geçerli değildir. Steamboy’da kullanılan en az kare sayısı 14, en çok 18’dir. Steamboy için 180.000’den fazla çizim yapılmıştır ve bu nedenle 2010 yılında en yüksek bütçeli anime filmi olarak tarihe geçmiştir. Lakin 2010 yılından sonra daha yüksek bütçeli bir film yapılmış mıdır emin değilim, bir bilgim yok. Animenin senaryosu kararlaştırılıp amerikan formatında yazıya geçirildikten sonra yönetmen eşliğinde story board hazırlanır. Story boardın ardından anahtar kareler çizilir, anahtar kare çizimlerinde çizerler yönetmen ve sanat yönetmeninin denetimi altındadır. Bu yüzden de stüdyoda en çok para kazanan animatörler anahtar kare çizerleridir. Anahtar kare çizimleri tamamlandığında ses stüdyosuna gönderilir ve seslendirmeler başlar, bu esnada da daha önceki toplantıda kararlaştırılan müzikler ayarlanmaya çalışılır. Tüm diyaloglar story boarda uygun şekilde kaydedildiğinde tekrar anime stüdyosuna gönderilir ve çizimler başlar. Bu çizimler esnasında ilk önce sanat yönetmeni sahnede bulunması gereken nesneleri, objeleri, açıları ve efektleri kararlaştırır, yönetmen ise perpektifi, bakış açısını ve kendi düşüncesine göre sahnede ve arkaplanda bulunmasını istediği şeyleri kararlaştırır ve sanat yönetmeni ile tartışarak son taslaklar oluşturulur. Taslaklar çizim şefine ayrıntılı şekilde tarif edilir, çizim şefi de çizerlerin görev dağılımını, yükünü ve neler çizeceklerini sürekli kontrol eder. Çizilen kareler piramit denilen düzenek ile kontrol edilir, uyumsuzluk varsa uyumsuzluğun düzeltilmesi için çizere geri gönderilir. Onaylanan kareler piramit ile ya da tarayıcı ile dijital ortama aktarılır. Dijital ortamda gerekliyse çizgilerin üzerlerinden tekrar geçilir ya da hataya mahal vermeyecek şekilde kaliteliyse olduğu gibi bırakılır. Ardından renklendirme ve efektlendirme işlemleri başlar. Karakterler, arkaplan, nesneler ve efektler ayrı ayrı çizildiği için en son yönetmenin hazırladığı taslak eşliğinde tüm çizimler birleştirilir ve yönetmene gösterilir. Bu sırada sahneler arası geçişlerde script supervisor denilen devamlılık sorumluları her nesnenin, ışık düzeyinin ve efektlerin tam olarak ne seviyede ve ekranda nerede olduğunun sürekli çetelesini tutar ve bir uyumsuzluk varsa düzeltilmesini sağlar. Müzikler ve kaydedilen seslerle oluşturulan animasyon görüntülerinin birleştirilmesiyle de ortaya anime çıkar. Bu bilgileri mesleğim gereği biliyorum ve zamanında Toei stüdyolarını görmek gibi bir şansım olduğu için de şanslıyım.

  • fatih kardeşim senle nasıl iletişime geçebilirim bir sürü soru var sormak istediğim

 3. https://www.youtube.com/watch?v=hVT9IR6iY4E

  Bu videoda Gurren Lagann’ın yapılışına şahit olabilirsiniz. Piramit denilen cihazı ya da düzeneği 10. dakikada görebilirsiniz. Tabi 10. dakikadaki düzenek videoda da bahsedildiği üzere yalnızca karelerin uyumluluğunu kontrol etmek üzere oluşturulmuş basit bir düzenek. Yine çizilen karelerin hepsi yönetmen ya da şef tarafından onaylandığında asıl piramit cihazına gönderilir ve genellikle 35mm lensli çok daha profesyonel bir kamera ile dijital ortama aktarılır. Bugünlerde Toei gibi bazı stüdyoların artık tarayıcı kullandığını biliyoruz, teknolojiye uyum sağlıyorlar lakin hala geleneksel yöntemi kullananlar da yok değil.

 4. biz nasıl anime yaparız?öğretmenimiz bize anime yapın dedi ama biz o kadar yapamayız!!!

 5. Çok teşekkür ederim hepinize, yazım amacına ulaşmış oldu o halde 🙂

 6. Gerçekten çok güzel bir yazı olmuş. Okurken hiç de sıkılmadım aksine öğrendiğim birçok şey oldu 🙂 Ne diyim elinize sağık :))

 7. Eline sağlık zevkle okudum hiç de sıkıcı bir yazı olmamış aksine oldukça bilgilendirici ve kısmen eğlendirici bir yazı olmuş teşekkürler.

 8. Güzel yazı olmuş, elinize sağlık.

 9. Eline sağlık, bence başarılı, kısa ve öz bir anlatım olmuş. Okudum ama aklıma takılan tek yer “Piramit” dediğin cihaz oldu. Nedir? Nasıl birşeydir merak ettim doğrusu.

  • Teşekkürler, hımm araştırmaya çalıştım ama sanırım bu dilimize geçen şekliyle ‘piramit’ ismini aldığından hakkında bilgi bulamadım şekli sebebiyle piramit denmiş olabilir ama bilemiyorum tabii. İstersen anime yapımını videolu izle orada görebilirsin belki.

Mesaj At