Kore saunaları 찜질방

Kore saunasına gitmeye ne dersiniz?

Çoğunuz Kore’deki özellikle Kore dramalarında karşımıza çıkan saunaları biliyorsunuzdur. Bu saunalar Pyeongchang Kış Olimpiyatları tanıtım videosunda bile karşımda çıkmıştı. Hatta kafalarına sardıkları havlular.. İşte size Kore saunaları hakkında bilgi vereceğim.

Öncelikle bizim hamam kültürümüze benzemiyor desek yalan olur fakat daha farklı tabii ki. Bazı Koreliler hayatlarını orada geçiriyorlar diyebiliriz. Kimisi kafa dinlemek için gider, kimisi sarhoştur eve gitmek istemez saunaya gider orada kalır, kimisi gerçekten ter atmak için gider… Böyle çeşitli sebeplerle saunaya giden çoktur. Arkadaşlarla, tek başına veya aileyle yemekler yenir, muhabbetler edilir (burada biraz bizim hamam kültürüne benziyor).

Açıkçası benim dikkatimi en çok çeken şey, saunaya giden hemen hemen herkesin kafasında gördüğüm garip şekilde sarılı olan havlulardı.

Buna koç başı diyenler de var, koyun başı da. Artık ne derseniz 😀

Çok zor olduğu söylenemez. Nasıl yapıldığı aşağıdaki fotoğrafta belirttim. Yapan olursa fotoğraf bekleriz 😀

Bir dikkat çeken özelliği ise saunaya gidildiğinde mutlaka yenilen yumurta. Üstelik bu yumurtaların beyaz kısmı kahverengi.

Yumurtayı bu hale getirmek için onlarda bolca bulunan Pilav Makinesinde (Rice Cooker diye geçiyor genelde) pişiriyorlar. Ama normal yumurtanın pişme süresinden biraz daha fazla.

kore saunaları

Bunun yanında da büyük çoğunluğun mavi kapaklı bir şişede içtiği ‘Sikhye’ adında bir içecek içiyorlar. Bu içecek aslında bir çeşit pirinç içeceği. Genelde akşamdan kalma olanlar tercih eder ancak bu içecek sindirime iyi gelen bir içecektir. Antioksidan özelliği de vardır.

kore saunaları

Tabii ki sanıldığının aksine hiçbir şey göründüğü gibi değil. Yani nasıl buradaki her hamam ve sauna temiz değilse iyisini bulmak gerekiyorsa orada da öyle.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kore saunaları 찜질방"

Mesaj At