Daejeon – Güney Kore Şehri

Samsung ve LG gibi dev markalar da buradadır.

daejeon
daejeon

Gelin bir de birlikte Daejeon’a göz atalım. Bildiğiniz üzere Güney Kore’nin birçok metropol şehri var. Bunlardan birisi de Daejeon Metropol Şehri. Aynı zamanda şehir Chungcheong bölgesinin de başkentidir. Bu şehir için Kore’nin merkezinde diyebiliriz.

Şehrin nüfusu 2015 yılında 1,5 milyonu aşmış.(1,536 milyon) Ülkenin beşinci büyük şehri olarak da biliniyor. Taejeon Expo 1993’e ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Samsung ve LG gibi dev markalar da buradadır.

Bir yerde okuduğuma göre Daejeon ülkedeki suç oranının en az olduğu şehirlerden biriymiş. Şimdi size Daejeon’dan harika bir şey göstereceğim.

daejeon-1

Evet gördüğünüz Expo Köprüsü. Buraya sırf bu köprüyü görmek için bile gidebilirim. Şehir o kadar çok gelişmiş ki insanı kendine hayran bırakıyor. E tabii ki o kadar gelişmiş dedik. Üniversitelere de ev sahipliği yapmazsa olmazdı demi 😀

daejeon-2

Daecheongho adında yapay bir göl de bulunmakta burada. Onun da fotoğrafını şöyle bırakayım.

daejeon-3

Diğer şehir yazılarında olduğu gibi size gene gezilecek birkaç yer söyleyeyim.

1) PPURİ PARK

136 tane taş heykel barındıran bir parktır.

daejeon-4

2) YUSEONG KAPLICASI

Şehirde bulunan birkaç kaplıcadan biridir. Bence en güzeli.

daejeon-5
Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir