Japonların elinde tuttuğu 5 Dünya rekoru

Dünyanın en yüksek kulesinden tutun da, dünyanın en kısa yürüyen merdivenine kadar, Japonya küçük büyük birçok konuda usta.

En Uzun Noodle
En Uzun Noodle

Dünyanın en yüksek kulesinden tutun da, dünyanın en kısa yürüyen merdivenine kadar, Japonya küçük büyük birçok konuda usta. Gezegenimizdeki en genç adalar, ve en uzun yaşayan insanlar genelde Japonya’da. Bu yazımızda, Japonya’nın bireysel veya bir grup insan tarafından kırılmış rekorlarına bakıyoruz.

Hello Kitty cennetinden, dünyanın en yaşlı oyuncu Youtuber ninesine

1. Dünyanın En Yaşlı DJ’i

80’lerindeki bu DJ nine, havalı olmanın yaşı olmadığını açıkça gösteriyor bizlere. İnanılmaz Sumiko İvamura (namı diğer DJ Sumirock) 83 yaşında en yaşlı profesyonel gece kulübü DJ’i olarak, 2018’de Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

İvamura gündüzleri sadece Çin restoranında çalışan mütevazı bir garson, ama gece olunca Tokyo’nun tam göbeğinde ritim patlatan bir DJ. Üstelik DJ Sumirock öyle sıkıcı etkinliklerde de sahne almıyor, doğrusu kendisinin Şincuku’daki Decabar Z’de (Japonya’da popüler bir bar) konser vermişliği var. Hem de dünya çapında kulüplere gidip sahne alıyor.

Büyüleyici olan bir diğer şey ise İvamura’nın kendi potansiyelini geç keşfetmiş olması. DJ’lik okuluna 77 yaşında sadece eğlencesine başlamıştı. Müziğe ilgisi oldu olası vardı ama babası buna karşıydı. Dileği sonunda gerçekleşti, bu yüzden herkese mesajı şu: Asla vazgeçmemek.

Bonus Bilgi: 2017’de seçilen dünyanın en genç DJ’i de bir Japon’du: 6 yaşındaki İtsuki Morita. Onun rekoru da daha sonradan 5 yaşındaki bir Güney Afrikalı tarafından kırıldı, rekorun şimdiki sahibi ise Hong Kong’dan 4 yaşındaki İngiliz bir çocuk olan Archie Norbury.

2. Dünyanın En Yaşlı Oyuncu Youtuber’ı

DJ Sumirock’tan bile daha yaşlı olan Hamako Mori de bir başka havalı Japon ninemiz. Kendisi video oyunları oynuyor ve bunlar hakkında Youtube videoları çekiyor. Guinness Rekorlar Kitabı’na 2020 yılında 90 yaşındayken girdi.

Çiba’lı Mori yaklaşık kırk yıldır oyun oynuyor. Görünüşe göre, en sevdiği oyun ise Grand Theft Auto V.

Bonus Bilgi: Dünyanın en yaşlı aktif eczacısı da aynı zamanda Japonya’dan. Eiko Hiruma, bu rekoru elde ettiği zaman yani 2018’de 95 yaşındaydı. Eczacı bir aileden geliyor ve Tokyo’nun İtabaşi semtinde çalışıyor.

3. En Büyük Hello Kitty (Hatıralık Eşya) Koleksiyonu

Çiba’da yaşayan emekli polis memuru Masao Gunji; duvarlarındaki, masalarındaki ve yerlerdeki tam 5.169 Hello Kitty ürünüyle ağzına kadar dolu, özel pembe bir ev kurdu. Evin kendisi 10 milyon Yen’e mâl olurken, Hello Kitty ürünleri tahminî olarak 20 milyon Yen’e mâl oldu.

Gunji bu ürünleri toplamaya başladığında hâlâ çalışıyordu, ama özellikle emekli olduktan sonra koleksiyonu rekor kıracak derecede büyüdü. İleriki yaşlarda evlendi. Karısı Hello Kitty hayranı olmasa da, Gunji’nin bu zaafını ve tutkusunu sevdiğini söylüyor.

Rekorun bir önceki sahibi ise, yine Japonya’dan, 4.519 Hello Kitty ürünü ile Asako Kanda idi.

4. En Büyük Dragon Ball (Hatıralık Eşya) Koleksiyonu

Yine anime karakteri hatıralık eşya kategorisinden ilerliyoruz. En fazla Dragon Ball ürünü rekoru da bir Japon’un elinde. Hitoşi Uçida büyük bir Dragon Ball hayranı ve kendisinin koleksiyonu tam 10.098 farklı üründen oluşuyor. Bunlardan 4.000 tanesi Son Goku ürünü, ve bu yüzden Uçida’nın evinde bir oda sadece onlar için ayrılmış durumda.

Uçida, koleksiyonunun büyüklüğünün ailesini endişelendirdiğini kabul ediyor ancak kendi hayatını ise kurtardığını söylüyor. Animenin karakterleri, engelleri aşma ve daha güçlü olma yolunda ona ilham kaynağı olmuş. Aynı zamanda, Dragon Ball vesilesiyle bir topluluk kurmuş, ve hayran buluşmalarına katılıp koleksiyonundan parçalar gösteriyor.

Bonus Bilgi: Anime dışında çeşitli koleksiyonlar da var tabii. Japonya’dan Masanao Kavata, 908 ürünle dünyanın en büyük Sindirella koleksiyonu rekorunu elinde tutuyor.

5. Erişte (Noodle) Rekorları

Japon şef Hiroşi Kuroda, erişte alanında tam bir rekor makinesi. 2019’da, 183.72 metre olarak ölçülen, dünyanın en uzun el yapımı yumurtalı eriştesi rekorunu kırdı. Rekor daha öncesinde Xiangnian Gıda Ltd. Şti. şeflerine aitti.

En Uzun Noodle
En Uzun Noodle

Guinness Dünya Rekorları internet sitesine göre Kuroda’nın elinde bulundurduğu diğer rekorlar: “üç dakikada hazırlanmış en fazla noodle porsiyonu (9 porsiyon), en ince el yapımı Çin eriştesi (0.22 mm), ve bir dakikada yapılmış en fazla erişte teli (65.536 tel).”

Bonus Bilgi: Belki biraz şaşırtıcı gelecek ama 3 dakikada en fazla udon yeme rekoru Amerikalı Jeremy Lanig’e ait. Ünlü udon vilayeti Kagava’nın Takamatsu şehrindeki bir yarışmada 3 dakikada 1.565 gram udon yedi.

Son Zamanlarda Kırılan Çeşitli Rekorlar

Dünyanın en büyük kroketi

Hokkaido’nun Assabu kasabasında yöresel yaz festivalini düzenleyen bir grup insan, 23 Temmuz 2022’de 279 kilogram ağırlığında bir kroket yaptı.

Kroket Rekoru
Kroket Rekoru

1 dakikada gözü kapalı ve çubuk kullanarak en çok M&M yeme rekoru

Bu rekor 25 Haziran 2022’de Vataru Otsuka tarafından kırıldı. Otsuka’nın tabağında rekor denemesi için 1.000 adet M&M vardı ve belirlenen 1 dakikalık süre içerisinde 21 tanesini yemeyi başardı.

30 saniyede en fazla kalemi dik durdurma rekoru

Hiroya Misuno, Mayıs 2022’de bu rekoru 25 kalemle kırdı. Bu rekora babasıyla birlikte meydan okumuştu, ve babasının rekorunu geçerek yeni bir rekor kırmış oldu.

Kalem Rekoru
Kalem Rekoru

30 saniyede en fazla cevizi üstüne oturarak kırma rekoru

30 saniyede üstüne oturarak kırılan en fazla ceviz sayısı 78’dir, ve bu rekor Şubat 2022’de Cherry Yoshitake (namı diğer Japonya’nın Mr. Cherry’si) tarafından kırıldı. Milan’da, İtalyan realite şovu Lo Show Dei Record ‘un setinde kırıldı.

Paylaş
User Avatar
Yazar: hanne.drg İngilizce Öğretmeni
2022 hacettepe ingilizce öğretmenliği mezunu :') asialogy gönüllü çevirmeni. hastalıklı derecede dil-dilbilim meraklısı 👀 kendisini bildi bileli japonofil ♡
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir