7 Şans Tanrısı

Japon mitolojisi ve folklorunda iyi talih getirdiğine inanılan tanrılardır

Talihin yedi şanslı tanrısı (七福神 Shichi Fukujin) ya da yedi şans tanrısı, Japon mitolojisi ve folklorunda iyi talih getirdiğine inanılan tanrılardır. Netsuke oymalarına ve temsillerine sıkça konu olurlar. Her birinin ayrı ayrı geleneksel nitelikleri vardır:

1. Hotei (布袋): Batı dünyasında “Gülen Buda” olarak bilinir ve en popüler şans tanrısıdır. Bolluk ve iyi sağlık getirdiğine inanılır. Resimleri birçok tapınak, restoran ve tılsımı süsler.

hotei

2. Jurōjin (寿老人): Gama olarak da bilinir. Uzun ömürlü olmayı temsil eder. Çoğunlukla bir yelpaze ve asa ile bir geyik eşliğinde betimlenir.

jurojin

3. Fukurokuju (福禄寿): Genellikle Jurojin ile karıştırılır. Bilgelik ve uzun ömürlülüğün tanrısıdır ve kuzey kutup yıldızının vücut bulmuş hali olduğuna inanılır. Uzun ömrün sembolleri olan turna, kaplumbağa ve bazen de bir geyikle birlikte betimlenir. Fukurokuju’nin asasına bağlı olan kutsal kitabın dünyaya gelmiş herkesin ömrünü içinde barındırdığı söylenir.

fukurokujo

4. Bishamonten (毘沙門天): Bishamon ya da Tamonten olarak da isimlendirilir. Savaşçıların ve koruyucuların şans tanrısıdır aynı zamanda suçluların cezalandırıcısı olarak da bilinir. Sumeru Dağı’nda yaşadığı, taşıdığı küçük tapınağın hem koruduğu hem de dağıttığı kutsal hazineyi temsil ettiği söylenir.

bishamonten-kuvera

5. Benzaiten (弁財天 ya da 弁財天) (Benten-sama): Akıcı olan her şeyin tanrıçasıdır; bilgi, belagat ve müzik… Ejderha kral Munetsuchi’nin üçüncü kızı olduğu söylenir. Daha önceleri koruyucu bir tanrıça olarak anılırken zaman içinde iyi şans, bolluk ve bereket getirdiğine inanılmıştır. Hint tanrıça Saraswati’den türetilmiştir.

benzaiten

6. Daikokuten (大黒天): Genellikle Daikoku olarak kısaltılır. Zenginlik ve ailenin tanrısıdır. Geniş yüzü, gülümsemesi ve basık, siyah şapkasıyla tanınır. Altın bir tokmak tutarken ve çevresinde farelerle betimlenir.

 

7. Ebisu (恵比須, 恵比寿, 夷 ya da 戎): 7 tanrı arasında kökeninin Japon olduğuna inanılan tek tanrıdır. Aslen Hiruko (蛭子) olarak bilinir, İzanagi ve İzanami’nin ilk çocuklarıdır. Balıkçıların ve tüccarların tanrısıdır. Karagöz balığı ile betimlenir.

ebisu


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


11 Yorum "7 Şans Tanrısı"

 1. Batıl inançlar çok garibime gitmiştir=)
  (sanırım bu japonların zayıf yönü)

  • zayıf yönü olduğunu düşünmüyorum.. kısmen de olsa bunlardan güç alıyorlar.. zaten inançlar insanı ayakta tutar.

 2. Gerçekten de Japonya’nın bir sürü batıl inancı var. Nereye baksam japonya’nın bir inanışını görüyorum. =)))

 3. ne kadar çok batıl inançları var yahu enteresan 🙂

 4. bu yorumun konuyla lakası yok ama nereye yazsam bilemedim adminden bir isteğim var japoncada küfür olmadığını biliyorum bu yüzden admin usta lütfen bildiğin en ağır bed duayı ösym ye japonca söylermisin ? yaparsan 600 bin kişi nin dileğini yerine getirmiş olursun

 5. japonların batıl inançlarıda çok, bizimkiler gibi (nazar için ) tahtaya vurma benzeri şeyleri var mı acaba. ha bide hotei de sempatikmiş yav. 😀

  • Burcu Erdoğan14 Haziran 2013 at 16:20

   Evet nitekim animelerde de görüyoruz, çoğunluğu Hristiyan olmuş olsa da eskiden gelen bu tarz tanrılara hala inanma ve şu şansızlık getirir bu tanrı şuna yardım eder gibi batıl inançları hala var, ama nazar ve tahtaya vurma benzeri şeyleri hiç duymadım 🙂

 6. japonlarda yunan mitolojisindeki dianoses e benzer bir tanrı var mı?

  • Burcu Erdoğan13 Haziran 2013 at 16:49

   Ben kendi okuduğum yazılarda Dionysos’a benzer bir Japon tanrısına rastlamadım açıkçası 🙂

Mesaj At