Japonya’da Sashimi Keyfi

Japonya'ya gittiğinizde sashimi yemek isterseniz karşınıza bir çok çeşit sashimi çeşidi çıkacak.

Bu günlerde, Japonya dışındaki az insan, çiğ balık yeme düşüncesinden vazgeçiyor, çünkü suşi ve sashimi restoranları, büyük kozmopolit merkezlerin çoğunda yavaş yavaş çoğalmış durumda. Bir zamanlar, farklı bir şeyler arayan restoranlar için “havalı” modaya uygun bir seçenek olan sashimi, global menüde kendine sıkı bir yer kurdu. Ben hala batılı tarzda çatal bıçak kullanırken sakar hissederken, yabancı ziyaretçilerimin çoğunun yemek çubuklarını ustaca kullanması beni şaşırtıyor. Misafirlerime sashiminin nasıl yenileceği ile ilgili bilgi vermem gerekmiyor; çoğu zaten yemeklerine yeteri kadar soya dökmeyi, yan tarafa bir parça wasabi eklemeyi ve yedikleri sashiminin her parçasını bilinçli bir şekilde buna batırmayı biliyor. Ancak, Japon mutfağının görgü kurallarındaki “eğitim” in bu kadar iyi olması, Japonya’da karşılaşabilecekleri daha egzotik sashimi türleri için cesur gezginleri hazırlıyor. Burada olduğunuzda denemeniz için ve eve döndüğünüzde kesinlikle havanıza eklenecek gerçekten “farklı” birkaç tür sashimi önereyim.

1. Uni

japonyada sashimi keyfi

Aslında uni, insanların bunu almak için yeterince sarhoş olduğu zaman, genellikle bir cesaretin olduğu izlenimini edinmeme rağmen yurtdışında sashimi restoranlarında geniş ölçüde erişilebilir. Rahmetli babam sevmesine rağmen, ne kadar Japon’un uni’yi sevdiğinden asla emin olamayacağım. Olabildiğince, sashimi menülerinde standart bir öğe olarak kalır, lütfen deneyin!

2. Deniz Hıyarı

japonyada sashimi keyfi

Deniz hıyarı Güneydoğu Asya’nın birçok bölgesinde harika bir yiyecek olarak görülür, bazıları onu erkeklerin cinsel gücünü artırması ile simgeler! Japonya’da deniz hıyarı çoğu kez çiğ veya sirke soslu olarak yenilir. Ayrıca, incecik dilimlenmiş, kendi içiyle karıştırılmış, tuzlanmış ve birkaç hafta fermante edilmiş bir tür ‘shiokara’ olarak da saklanır. .

3. Tavuk

japonyada sashimi keyfi

Birkaç yıl önce, Tokyo Üniversitesi’nden bazı arkadaşlar beni bir torisashi restoranında yemeğe davet etmişti. Pek çok Japon gibi, o zamana kadar tavuğun çiğ servis edildiğinden habersizdim. Aslında, balık aroması olmasa da ton balığı gibiydi. O zamandan beri yemedim, ama bundan kaçınmayacağım. Okayama’nınChugoku bölgesinde oldukça popülerdir.

4. At

japonyada sashimi keyfi

Eğer Kumamoto’da,şehirde veya vilayette, bulursanız, bir basashi restoranı aramalısınız. Et yumuşak ve narin pembemsi renkli ve tipik olarak rendelenmiş zencefil ile servis edilir. Avrupalı ziyaretçiler kendileri için ne kadar lezzetli olduğunu keşfedene dek, at eti yeme düşüncemizden bile dehşete düşmüşlerdi!

5. Sığır eti

japonyada sashimi keyfi

Rahmetli babam, çok ziyaretçisi olan Tohoku bölgesindeki Sendai’den geliyordu. Gyusashi oradaki damarlı Wagyu etinin ince dilimlenmiş ağızda eriyen dokusuyla cennetimsi bir yiyecektir. Genelde kurutulmuş soya sosu olan ponzu ve shiso yaprakları ile servis edilir.

6. Geyik

japonyada sashimi keyfi

Japonya’da shika geyiğinin aşırı nüfus artışı, özellikle shika sayısının ormancı ve çiftçiler için ciddi problemlere yol açtığı Hokkaido’da, geyik etinin yiyecek için kullanımının artmasına neden oldu. Çiğ et, hafifçe çiğnenebilir dokusuyla parlak kırmızı renklidir. Onu denediğimde, soya ve wasabiye batırarak yenen standart sashimi ile daha iyi olacağını düşünsem de sarımsak, öğütülmüş zencefil ve soya ile servis edilmişti. Fakat, shikasashi Japonya’da çok erişilebilir değil ama dağ kasabalarının bazı kısımlarında bulunabilir.

7. Deniz Kaplumbağası

japonyada sashimi keyfi

Listemi bir başka deniz ürünü sashimi ile bitireceğiö, ama muhtemelen en cesur gezginlere yakışır bir yolculuktan sonra tadını çıkaracaksınız. Alt tropikal Ogasawara Adaları, Japonya’nın 1000 km güneyinde, Pasifik Okyanusu’nda uzanmaktadır. Orada havaalanı yoktur, Tokyo’daki Takeshiba iskelesinden 25 saatlik bir feribot yolculuğu yapmanız gerekecek. Feribotlar, rahatlık için otel benzeri kabinlere, güvertede atıştırmalık barlarına ve Ogasawara yemekleri servis eden bir restorana sahip.deniz kaplumbağası sashimi’sine gelince, onu kendim denemedim, ama eğer gezerseniz aklınızda bulunsun ki açıkça ruhsatlı ve sadece Nisan ayının başlangıcından itibaren birkaç ay süresi içinde bulunabilir. Restoranlar hepsi tükenene kadar bu kırmızı etleri servis edecektir.

Japonya hala çok uzak ve böyle farklı bir kültür olan egzotik bir tatil beldesidir. Yiyecek ve seyahat blogcuları için Japonya, çeşitli zorlukların yanı sıra çeşitli tat duyumları sunuyor ve bu deneyimler ne kadar açıksa, ziyaretiniz ne kadar keyifli ve unutulmaz olacak. Gastronomik maceralarınız ve çektiğiniz fotoğrafların hikayelerini paylaştığınızda, arkadaşlarınız ve aileniz büyülenecek. Ne kadar havalı değil mi?


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Japonya’da Sashimi Keyfi"

Mesaj At