Go oyununun püf noktaları 1

Bu yazımızda sizlere go oynarken dikkat etmeniz gereken bazı konulara değineceğim

Bu yazımızda sizlere go oynarken dikkat etmeniz gereken bazı konulara değineceğim. Bu bir yazı dizisi olacak. Yeni başlamış herkesin seviyesini bir anda atlatacak bir yazı dizisi olması dileğiyle. Tüm grafikleri kendim hazırladım el emeği göz nuru 🙂

1 – go’da duvar örmek

Bu kısımda sizlere koyduğunuz bir taşın etkisini göstereceğim. Aşağıdaki resimde siyah taş ve siyah taşın tahtanın yukarısında oluşturmak istediği duvarı görüyorsunuz. Bu duvar sayesinde üst kenarda alan almak istemektedir. Duvar hattı siyah taşın sol ve sağındaki sarı noktalar ile gösterilmiştir. Üst kenarda ise almak istediğin alanı görüyoruz.

Go oyununun püf noktaları

Aşağıdaki resme bakalım. Siyah oyuncu 1 boşluk bırakarak tahtanın soluna doğru duvarını kurmaya başlamış.

Go oyununun püf noktaları

Bu durumda beyazın oyuncunun hamlesini aşağıdaki resimde görüyoruz. Bakalım bu hamle neleri değiştirdi.

Go oyununun püf noktaları

Hadi yorumlayalım. Beyaz oyuncu siyahın duvar örmesini engellemek için bir taş koyarak duvarı kesti. Yukarıdaki resimde beyaz oyuncunun bir alanda tahtanın sol tarafını aldığını görüyoruz. Tabi oyun daha bitmedi. Bazen go oyuncuları bir hamle yaptıklarında etkisinin ne kadar büyük olduğunun farkında olmayabilirler. Bir taş kesmek işte bu kadar etki yapabilir.

2 – go’da köşeyi kapatmak – shimari

Şimdi gelelim tahtanın en verimli kısmına. Yani en az taşla en fazla puan alabileceğimiz kısma.  Aşağıdaki tahtada köşeye yakın oynana bir siyah taş görüyorsunuz. Bu noktaya taşı koyduğunuzda resimdeki sarı alan doğal savunma olacaktır. Sarı alana taş koymanıza gerek kalmayacaktır yani. Bu yüzden oyun açılışlarında köşeler yakın oynamak her zaman avantajlıdır.

go köşe savunması

Ben size burada güçlü bir köşe savunması göstereceğim. Bu savunmanın özel bir adı var: shimari. Bu hamle kesinlikle çok başarılı bir savunma sağlıyor. Deneyerek görelim. Öncelikle aşağıda shimari’nin bize katkısını görüyoruz. Burada sarı renkli alan bizim alman istediğimiz alan.  Toplam 12 puan değerinde.

go köşe savunması

Şimdi bu alana beyaz oyuncunun saldırmasını sağlayalım ve sonuçlarını görelim. Aşağıdaki resimde beyaz oyuncu bize 1 numaralı hamleyi yaptı biz ise 2 numaralı hamle ile cevap verdik.

go köşe savunması

Bundan sonraki durumda beyaz oyuncunun tahtanın başka yerinde oynadığını varsayalım. Sıra bize geldiğinde resimdeki 2 adet sarı noktası ile 1 numaralı beyaz taşa saldırabiliriz. Aşağıda H5’de yer alan sarı noktaya oynadığımızda olacakları göreceğiz.

go köşe savunması

Beyaz oyuncu gene başka yere oynarsa siyah oyuncu sarı noktaya oynayarak  1 numaralı beyaz taşı alacaktır. Aşağıdaki resimde beyaz oyuncunun başka bir yere değil de 1 numaralı hamleyi yapması halindeki durum gösterilmiştir. Numaralar hamle sırasıdır.

go köşe savunması

Yukarıdaki şekle göre tüm beyaz taşlar ölmektedir. Beyaz oyuncu 1 numaralı hamleyi yapmak yerine aşağıdaki a isimli hamleyi yapsa idi hayatta kalacaktı.

go köşe savunması

Bir sonraki yazımızda kenarlarda oynamayı ve bir köşeye nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğreneceğiz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 yorum

  1. online turnuva fikri gerçekten iyi olurdu.

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön