Go oyununun püf noktaları 5

Go oyununda merdiven yapacakken dikkatli olmalısınız

Go oyununda merdiven

go-oyunu45

Önceki pozisyonlardan birine dönecek olursak, eğer beyaz savunma yapmasaydı siyahın onun işaretli iki taşını yakalayabileceğini söylediğimizi hatırlayabilirsiniz. (Beyaz, siyahın yukarı kısımdaki alanını kırmak yerine tepeye oynamıştı). Şimdi size bu saldırıyı beyaz taşlar üzerinde göstereceğiz.

go-oyunu46

Öncekinden farklı bir şekilde, saldırı beyazı tahtanın kenarından uzaklaşmaya itiyor. Bu durumda beyazın yakalanmadan önce kaçabileceği bir sürü alanı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak siyahın hareketi beyazı “atari”ye düşürür ve bu durumda sadece bir hareket alanı kalır.

go-oyunu47

Tekrar küçültülmüş alana odaklanacak olursak, beyazın 2 taşlık gurubuna bir taş daha ekleyerek kaçmaya çalıştığını görebilirsiniz. Ancak oluşan 3 taşlık gurubun da sadece 2 hareket alanı vardır. Siyah beyazı tekrar “atari”ye düşürmek için oynayacağı nokta konusunda dikkatli olmalıdır.

go-oyunu48

Eğer siyah bu noktaya oynarsa beyazı açıklığa yani güvenli bir alana itmiş olur.

go-oyunu49

4 taşlık beyaz grup artık 3 hareket alanına sahiptir ve siyahın bir sonraki hareketiyle “atari”ye düşürülemez. Yani siyah yanlış bir hamle yapmıştır. Tahta üzerinde hareket edecek taşların yönünü dikkatli seçmek önemli bir Go kuralıdır. Siyahın oynamış olabileceği doğru yön şöyle gösterilebilir…

go-oyunu50

Beyaz gurubun tepe kısmındaki atariyi oynarken siyah beyazı sola doğru itmeye başlar. Tekrar beyazın tek hareket alanı ve tek kaçış rotası kalmıştır.

go-oyunu51

Beyaz grubunu genişlettiğinde 3 yerine 2 hareket alanı olur. Siyah beyazı atariye düşürmeye devam edebilir. Bu “merdiven” olarak bilinir.

go-oyunu52

Tüm tahtaya bakarsak, merdiven oluşumunu diğer taşlarla birlikte görebiliriz. Eğer beyaz taşlarının merdivenle yakalanabileceğini fark ederse, bununla uğraşarak zaman kaybetmez. Yapabileceği daha iyi bir hamle vardır.

go-oyunu53

Beyaz şu 3 şeyi yapabilir:

1)      İşaretli iki taşın şu an kurtarılamayacağını kabul etmek

2)      Onun yerine başka yere oynamak

3)      Merdiveni bir şekilde olumsuz etkileyecek bir hamle yapmak

Beyaz bu hamleyle bunları yapmaya çalışacaktır. Bir sonraki görüntüde, eğer siyah iki taşı yakalayamazsa merdiveni nasıl kırdığını göreceksiniz.

go-oyunu54

Siyah işaretli taşları istediği zaman ele geçirebileceğini düşünür bu yüzden köşeden kuşatma hamlesini yapar. Ama devamında merdivenin işlevini yitirdiğini göreceksiniz.

go-oyunu55

Bu sefer, beyazın atari savunmasıyla siyah işaretli taşını atariye düşürür. Artık savunma yapması gereken siyahtır…

go-oyunu56

Siyah savunmaya geçtiği için beyaz atariye düşmeyeceği bir zaman aralığına sahip olur.

go-oyunu57

Beyaz grubunu kenardaki taşlara bağlar, artık 5 hareket alanına sahiptir. Bu esnada siyaha birçok noktadan saldırılabilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


İLK YORUM YAPAN SİZ OLUN!

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön