Go nedir ve nasıl oynanır?

Tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir strateji oyunudur

Bugün bu güzel oyunu inceleyeceğiz. Go nedir? Nasıl oynanır? Go’da amaç nedir? Sorularına cevap arayacağız. İlk olarak go nedir’den başlayalım.

Go nedir?

Go standart olarak 19 yatay ve 19 dikey çizgiden oluşan 19×19 tahtada 181 adet siyah ve 180 adet beyaz taşın mücadelesini konu alır. Go tahtası üzerinde 2 oyuncu birbirleri ile savaş halindedir. Bu savaş sırasında taşlarınız esir alınabilir, kendinize alan alarak cephe açabilir, rakibinizin alanını istila edebilirsiniz. Yan tarafta boş ve oyuna hazır bir 19 x 19 tahta görüyorsunuz. Bunun yanında go 13×13 ve 9×9 tahtalarında da oynanır. Bunlar yeni başlayanlar için daha idealdir. Özellikle çocuklar için.

go-19x19-tahta

Neden siyah taş sayısı 1 adet daha fazla?

Go oyununda her zaman siyah oyuncu ilk hamleyi yapar. Yani oyuna her zaman siyah başlar. Siyah oyuncun ilk hamleyi yapması beyaz oyuncu için bir dezavantajdır. Go oyuncuları bu durumun farkında olsalar da oyunun kaderini değiştirecek kadar etkili olduğunu daha sonra görüp oyunda değişiklik yaptılar. Bu değişiklik şudur: İlk hamleyi siyah oyuncunun yapmasına izin verilir fakat bu durumda beyaz oyuncuya da puan verilir. Bu puan genel olarak 5,5 dir.  Buçuklu olmasının sebebi oyunun berabere bitmesini önlemektir. Bu puana komi adı verilir.

go-9-hadikap

Go’da niçin handikap noktaları var?

İyi bir go oyuncusu ile yeni başlayan bir go oyuncusu karşılaştıkları zaman iyi oynayan oyuncu oyundan sıkılabilir. Bu durumu önlemek için zayıf olan oyuncuya handikap verilir. Handikap sayısı standartta 9 adetle sınırlı olsa da daha fazla handikap da verilebilir.  9 handikaplı tahta resminde siyah oyuncuya beyaz oyuncu oyuna başlamadan önce 9 adet handikap vermiştir. Kaç adet handikap verileceği neye göre belirlenir? Burada karşımıza go oyuncuları arasındaki seviye kavramı giriyor. Bunu sonraki başlık da inceleyelim.

Go oyuncularının seviyesi

Go oyuncuları arasında bir seviye kavramı vardır. Yeni başlayan bir oyuncu 30 kyu seviyesindedir. Öğrendikçe bu seviye 1 kyu olana kadar düşer. Burdan itibaren bir sonraki seviyeniz 1 dan olacaktır. 1 dan olan olan oyuncu oyunu iyi bilen oyuncudur. Dan seviyesi amatörde 7 dan, profesyonelde ise 9 dan ile son bulmaktadır. Bundan sonraki aşama ise pro seviyesidir. Bu ünvanı almak için Kore, Japonya, Çin gibi asya ülkelerinde eğitimlerden geçmeniz gerekir. Dan yada pro seviyesine ulaşmış bir oyuncu bu ülkelerde saygın kişiler olarak görülürler.  Peki 1 dan ve 5 dan bir oyuncu nasıl bir birleri ile oynayacak? Bu durum için handikaplardan faydalanacağız. Aradaki fark 4 dan olduğu için 1 dan oyuncusuna 4 tane handikapla başlama hakkı vermek keyifli bir oyun olması için iyi bir fikir ve adildir. Go oyunu temelde saygı ve barışla ilişkilidir.

Kimin siyah olacağına nasıl karar verilir?

Genel olarak zayıf oyuncu siyah olur. Fakat 2 oyuncu aynı seviyedeyse rakibinize nezaketen başlama hakkı vermeniz yerinde olacaktır. O da size bu teklifi yaparsa yazı tura atma gibi bir şansınız olduğu gibi, go da var olan ufak bir el oyunundan bahsetmek de fayda var. Bu duruma göre bir oyuncu eline bir kaç adet siyah taş alır. Rakib oyuncu ise eldeki taşların tek mi çift mi olduğunu bilmeye çalışır. Kimin siyah olacağına kısaca bu şekilde karar verilir.

Go oyununda nasıl puan alınır?

Go oyununda rakibiniz taşlarını esir alarak ve kendinize alan alarak puan alabilirsiniz. Her iki durumda da alacağınız puan 1 puandır. Aldğınız her esir kesin 1 puan olarak hanenize yazılır. Fakat aldığınız alan puanları oyun sonunda elinizdeki alan sayısı ile belirlenir. Zira oyunun sonuna doğru başlarda aldığınız alanları kaybetmeniz mümkündür.

Go oyunu nasıl biter?

Oyunda eğer oynayacak nokta kalmamış alınacak tüm alanlar alınmışsa pas diyebilirsiniz. Bu şu demektir: Benim için oyun bitti. Rakibiniz de pas dediğinde oyun tamamen biter.

Rakibiniz yada siz oyundan çekilirseniz oyun gene biter. Bu durumu göstermek için 2 adet go taşını tahtanın herhangi bir yerine koymanız yeterlidir. Bu evrensel bir kuraldır. Dilini bilmediğiniz biri ile oynarsanız bunu yapabilirsiniz. Oyunu terk etmekten çekinmeyin.

Yenildiğiniz çok belli ise karşı taraf oynamaktan sıkılacaktır. Onurlu bir şekilde geri çekilmek en güzeli ve saygınca bir davranştır. Bu konuda hırs yapmamanız gerekir. Rakibiniz sizin hakkınızda kesinlikle kötü bir fikir düşünmeyecek aksine teşekkür edecektir. Go’yu tanıdığımıza göre şimdi go kurallarına geçebiliriz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


İLK YORUM YAPAN SİZ OLUN!

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön