Death Note anime tanıtımı

Şinigami Ryuk'un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defter: DEATH NOTE

Şinigami Ryuk’un insanoğlu dünyasına düşürdüğü defter: DEATH NOTE. İki seçilmiş insan Light Yagami ve L’in muhteşem savaşı böyle başlar. Eşi benzeri görülmemiş bir korku ve heyecan fırtınası ortasında…

Death Note’u başarılı bir lise öğrencisi Light Yagami bulur. Defteri kullanan Light, insanların öldüğünü kendi gözleriyle görünce dehşete kapılır. Fakat ideallerindeki dünyayı yaratabilmek için bu defteri kullanarak cani suçluları ortadan kaldırmaya karar verir. Suçlular birbiri ardına öldükçe, dünyadaki birçok gizemli olayı çözen “L” bu tuhaf olayı çözmesi için görevlendirilir. Peki, L peşindeyken Light “kutsal” görevinde başarılı olabilecek mi?

Tür : Doğaüstü, Dedektif, Fantezi, Korku, Polisiye

Yazar : Tsugumi Ooba

Çizer : Takeshi Obata

Gösterim Yılı : 2006

Bölüm Sayısı : 37

Bu deftere adı yazılanlar ölür…

Death Note için anime dünyasının bel kemiğidir dersem yanlış olmaz sanırım. Öyle ki, anime ile fazla haşır neşir olmayanlar bile bunu bilir. Animenin gerek konusu, gerek çizimleri, gerek müzikleri, gerek işlenişi tek kelime ile kusursuzdur. En önemlisi o heyecanı ve gerilimi an be an size yaşatır. Sanırım animeyi bu kadar güzel yapan bir diğer unsurda ana karakterler diyebileceğimiz Light Yagami ve L’in zeka düzeylerinin (oldukça yüksek) birbirine çok yakın olmasıdır. Bu sebeple yapılan ataklarda da biri daha zayıf kalmıyor. Bu da kalbinizi gümletip ‘vaaaay beee!’ dedirtmekle kalmayıp aynı zamanda zaman zaman kendinizi ezik hissetmenize neden oluyor 😀 (Zekalarını kıskanmamak elde değil 😀 ) İşleniş olarak da çok iyi ilerliyor sadece yirmili bölümler biraz sıkıcı gibi ama o zamana kadar anime çoktan kalbinizi fethettiğinden onları da rahatlıkla izliyorsunuz. Çizimleri keza çok iyidir. Müzikler animeye çok uygun, Nightmare adlı bir Japon Rock grubu söylüyor opening ve ending şarkılarını.

Tüm bunların yanında sadece size ölüm-yaşam’, iyi-kötü  gibi pek çok kavramı  sorgulatıp, insanoğlunun elinde geçen öldürücü bir gücün ne boyutlara uzandığını göstermesi açısından bile bir başyapıttır.

DEATH NOTE AÇILIŞ


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


9 Yorum "Death Note anime tanıtımı"

  1. Ah o atmosfer… Şu animenin sizi soktuğu mod 🙂 Başka bir dünyada gibi hissediyosunuz. Light’ın “yok canım… doğru değildir. yok ya?!?” gibi çelişkili tavırlarından sonra muzurca kalkıp defteri denemeye karar verdiği o an heyecan içinize işlemedi mi? İçiniz kıpırdamadı mı 🙂 Eğer olmadıysa siz bu animeden benim kadar zevk almamışsınız 😛 Şakalar ve kişisel görüşler bi yana, bu animeye kötü diyecek insana hakaret etmek mübahtır. O yaratıcı zekalar sizi resmen küçümser. Üstelik kapışarak size bir mental şov yaparlar. Siz de öyle bakarsınız 🙂 Bazı yerlerde aynı fikrin benim aklıma da geldiği olmuştur, size de olmuş olabilir. Aşırı zekiler diyemem ama yaratıcı zekaları çok gelişmiş iki insan diyebilirim. Aşır zeki diyebileceğim insan Lelouch Vi Brittania’dır. Tabi bu kişisel görüşüm. Burda zeka kapıştırmıyoruz değil mi 🙂 Her neyse, sizi dumur edecek sahneleriyle, müzikleriyle ve karakterleriyle soluksuz izleyeceksiniz. Öyleki karakterlerin hislerini sanki sizmişsiniz gibi birebir yaşayacaksınız. Bi yerden sonraki bölümleri çok sıkıcıydı evet, ama sonra onun nedeni de ortaya çıkıyor ve yine şaşırtıyor sizi. Kesinlikle harika bi seri. Bak gene izleyesim geldi.

  2. Anlatim gerçekten hoş ve yerinde olmuş. Zira anime izlemeyenler bile bilir Death Note’u. Animenin en beğendiğim yönlerinden biri ise Opening ve Endingler haricinde tüm Sountrack’lerinin de animeye büsbütün uyması. Karakterlerin çizimleri çok başarılı,ilk izlediğim animelerden biri. Death Note benim için tamamen başyapıt.

  3. yazı güzel olmuş, kendinize ait fikirleri biraz daha açarak katsaydınız bence daha güzel ve farklı olurdu 🙂

  4. Anime dünyasının belkemiğidir sözünde çok haklısın. L benim en sevdiğim anime karakterlerinden birisidir. Ayrıca ben L’in zekasının Kira’nınkinden daha iyi (burada Kira’yı aşağılama söz konusu değil 😀 ) olduğunu düşünüyorum. Gerçekten Kira’yı çok güzel köşeye yatırıyor. ama Kira’nın defter ve shinigami avantajı olayları onun lehine çevirebiliyor. İzlediğim en iyi animelerde ilk 3’e yerleştirebilirim.
    Güzel yazı olmuş eline emeğine sağlık.

  5. elıne saglık cok guzel bı yazı olmus

  6. beni animeye başlatan başyapıt emeğine sağlık

Mesaj At