Code Geass: Lelouch of the Rebellion anime tanıtım

Japonya’da yayınlandığında zamanın efsane dizi Lost'tan daha fazla reyting almış bir baş yapıt

Herkese merhaba arkadaşlar, bugün sizlere tanıtacağım anime Code Geass: Lelouch of the Rebellion R1 ve Code Geass: Lelouch of the Rebellion R2 umarım beğenirsiniz . Toplamda her biri 25 er bölümlük 2 sezondan oluşuyor. Japonya’da yayınlandığında zamanın efsane dizi Lost’tan daha fazla reyting almış bir baş yapıt. Benim ise izlerken ‘’oha’’ ‘’yok artık’’ dediğim anime.

Tür: Mecha, Bilim Kurgu, Askeri, Süper Güçler, Dram

Yayınlanma Tarihi: 2006 – 2007 (1. Sezon) ve 2008 (2. Sezon)

Bölüm Sayısı: 50 (25+25)

Yönetmen: Tanuguchi Goro

Orijinal Hikaye: Tanuguchi Goro, Okouchi Ichiro

Orijinal Karakter Tasarımı: CLAMP

Stüdyo: Sunrise

Şöyle söyleyeyim; bir sonraki bölüm hakkında fikir yürütmeye çalışsanız da öyle bir kurgulanmış ki en iyi tezlerinizi bile çürütebiliyor. Sonra bakmışsınız ki ne olcağını düşünmekten uyuyamıyorsunuz. Belki de anime tarihindeki en zeki karakterini barındıran bu animede sonu tahmin edilemeyen kurgu ile yazılmış, aksiyon, nefret ve aynı dozda sevgiyi bulabilirsiniz. Finali ise bana göre tüm zamanların en iyi finalleri arasına rahatlıkla giren bir animedir. İMDB puanı ise 8,8 dir. Konusuna gelince ; İngiltere o kadar güçlenmiştir ki ürettikleri Mechler sayesinde tüm dünyaya hükmetmektedir. 2010 yılında bir gün Japonya’ya da saldırı olur ve Japonya da düşer. Bundan sonra bu bölgenin adı Area 11 olacaktır ve burada yaşayanlar 11 olarak bilinecektir.

area-11

 

Japonya’da da Knightmare Frames adlı Mechalar sayesinde hükümdarlığını kolaylıkla devam ettirmektedir İngiltere. İmparatorluğun düzeni hiçbir zaman sorun yaşamamıştır ancak çatlaklar oluşmaya başlamaktadır. İngiltere İmparatorluğunun bilmem kaçıncı kuşaktan varisi olan Lelouch’un (tam adı Lelouch Vi Britannia) annesi öldürülmüştür. Sakat ve kör olan kız kardeşi ile Japonya’ya tabiri caiz ise sürülmüş ve orada yaşamını sürdürmektedir. Lelouch içten içe kendi İmparotorluğuna kin gütmektedir ve ondan nefret etmedir. Lelouch, sıradan bir gün de gizemli bir kızdan özel bir güç alır: Geass. Özelliği ise istenilen kişiye istenilen şeyi yaptırılabilmektedir bu güç sayesinde. Düşünün karşınızdaki bir kişiye istediğinizi yaptırabiliyorsunuz. Hey ağzınızın suyu akıyor konuyu lütfen başka yerlere çekmeyelim (Yazar burada biraz Ero sennin moduna geçti 🙂 ) Konumuza geri dönecek olursak belkide anime tarihindeki en zeki karakterine böyle bir güç verilirse ne olur ? Olaylar olaylar 🙂 Animasyonlardan bahsedersek, 2006 yılında yayınlanan ilk sezonun animasyon kalitesi o yıla göre olağanüstü. İkinci sezon için de aynı şeyi söylemek mümkün. Renkler bazı sahnelerde parlak gelebilir, ancak bir süre sonra alışıyorsunuz. Code Geass, kendi dönemi animelerinin çoğundan daha üstün animasyon yönünden.

Gelelim bir numaralı tartışma konusuna.  Bir çoğumuz Code Geass ve Death Note animelerinin karşılaştırıldığını görmüşüzdür. Akıl oyunları kategorisinde bu iki karşılaştırma genelde yapılır. Ancak Code Geass, akıl oyunlarından çok savaş stratejileri üzerine kurulu bir seri. Death Note’a benzeyen bazı yanları olsa da birçok yönden de ayrılır. Lafı daha fazla uzatmadan anime seven sevmeyen herkese tavsi ediyorum. Çünkü en mükemmel anime serilerinden birini kaçırmış olabilirsiniz. Seriyi izleyip bitirdiğinizde üzerinizde büyük bir etki bırakma olasılığı oldukça yüksek.

code-geass2

Peki benim Code Geass ile tanışmam nasıl oldu. Death Notu izledikten sonra dedim tamam budur işte anime tarihinin en zeki 2 karakterini buldum. Derken bir araştırma yaptım ve karşıma Lelouch Vi Britannia çıktı. Animesini izledim sonrasında ise kararımı verdim.(ama size söylemem 🙂 ) Peki sizin kararınız nedir ?

Bu arada final müziğine bayılmıştım sizinle paylaşmak istedim.

CODE GEASS KONUSU MÜZİK

CODE GEASS FRAGMAN


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


7 Yorum "Code Geass: Lelouch of the Rebellion anime tanıtım"

 1. En sevdiğim anime animeyi izledikten sonra mangayı da tavsiye ederim aynı zamanda Code geass:Akito the exiled da çok güzel :p

 2. bleach den sonra en çok beğendim aanime bu

 3. Emeklerinize sağlık, güzel olmuş. Başlamayı denedim ama bir türlü izleyemedim ama artık kesinlikle başlayacağım 🙂

 4. İkinci sezonda hikayeyi gerçekten çok üst noktalara taşıyorlar ama sonlara doğru ne olduğunu anlamıyorsunuz finalde.. neyse spoiler vermeyelim :). Son bölümlerini izlemeye kıyamamıştım izleyeceğim ve bitecek diye ama izledim ve bitti :(. Diziyle ilgili olan hafızamı silip silip tekrar izlemek istediklerimden.
  Code Geass’ın finalinin en iyi finaller arasında olduğu doğrudur. Final sahnesini izlerken tüylerim diken diken olmuştu. Şimdi hatırlayınca animeyi tekrar izleyesim geldi 🙂 Hikayesi ve kurgusu gördüğüm en iyilerinden biri, çok sürükleyici ve akıcı.
  Herkesin izlemesi gereken bir anime.
  Güzel yazı olmuş bu arada eline, emeğine sağlık.

 5. Ne izlersem izleyeyim bunun yeri ayrı olacak gibi geliyor hep 🙂 Hayatıma etkisi var bu animenin. Çizimlerine bayılıyorum, seslendirmelere bayılıyorum, hikayeye diyecek yok zaten. Finali içime işledi 🙂 Bence “kusursuz” diyebiliriz.

 6. Defalarca başlamayı deneyip neden sonra vazgeçtiğim anime 🙂 ck merak ettim simdi bu kadar zekice kurgulanmış bir anime olduğunu bilmiyordum. Yazı cok akıcı olmuş tek tük bozuk yerler var imla falan onları da hallettik mi cok iyi bir tanıtım çıkar ortaya , ellerinize sağlık 🙂

 7. Güzel yazı olmuş ellerine sağlık izlediğim animelerden çok güzeldir tavsiye ederim

Mesaj At