Ziyaret etmeniz gereken en iyi 8 Japon Tapınağı

Paris kadar büyük tapınak mı olur? Japonya'da ise olur!

1) Ise Jingu

ise jingu

“Japonya’nın Ruhu” anlamına gelen Ise Jingu tapınağının büyüklüğü kabaca Paris şehri kadardır.Bu tapınakta her yıl, yerli halkın ve turistlerin de katıldığı 1500’den fazla ritüel yapılır. Bu ritüeller huzur ve refah amaçlıdır ve Güneş Tanrıçası Amaterasu’ ya adanmıştır.

2) Meiji Jingu

meiji jingu

Meiji Jingu tapınağını ziyaret ederek Japonların yaşam tarzı ve dini hakkında daha fazla şey öğrenin. Bu tapınağın doğayla olan harmonisinin dışında, herhangi bir kitabı, lideri, kalıbı yok. Ana girişin önünde, ziyaretçiler için Omikuji’ler bulunur. Bu Omikujiler özeldirler çünkü içlerinde İmparator Meiji ve İmparatoriçe Shoken’ in Waka’ ları ( Japon Şiiri) bulunur.

3) Todaijii

todaijii

M.S. 752 yılında inşa edilen Todaijii tapınağı, Japonya’nın güzeller güzeli Nara Park’ında bulunur. Japonya’da ki en ünlü Budist tapınaklarından biri olan bu tapınak, aynı zamanda Japon Budizminin ana tapınağıdır. Todaijii Tapınağı, eskiden Japonya’nın başkenti olan, Nara’nın doğu bölgesinde yer alır.

4) Itsukushima Jinja

itsukushima jinja

Itsukushima Tapınağı, Miyajima’ya yada diğer adıyla “Tapınak Adası” ‘na büyük ün kazandırdı. Turistler “yüzen” Torii kapısını görmek için buraya geliyorlar. Tapınak su üzerine inşa edildiğinden, yüksek bir gelgit oluştuğunda, yapılar sanki yüzüyormuş gibi görünüyorlar.

5) Fushimi Inari

fushimi inari

Kyoto’ da ki Inari dağının eteklerine kurulmuştur. Arka arkaya binlerce Torii geçitlerinin dizilmesiyle oluşan yapılar, bu tapınağın en ilgi çekici özelliklerindendir.  Bu parlak kırmızı geçitler, ana yapılar arasında bağlantı oluştururlar. İlginç bir atmosfer yaratan bu yapılar gerçekten görülesi güzellikteler. Bu tapınağın bir diğer ünlü kısmı ise, bir taş. Omo-Karu Ishi, yani “ağırlık yada hafiflik taşı”. Eğer bu taşı kaldırırsanız ve hafif hissederseniz, bir dileğiniz gerçek olacak demektir 🙂

6) Kouyasan

kouyasan

Kouyasan Japon Tapınağı ve onun harika ormanı, dünyanın en iyisi olarak düşünülüyor. En kutsal kısmı ise, 10 bin fener, 200 bin mezartaşı bulunan Okunoin Mausoleum (Okunoin Anıtmezarı).

7) Kamikura Jinja

kamikura jinja

Kamikura Jinja Tapınağının düzensiz merdivenlerini çıkmak veya etrafında dolanmak yazın bunaltıcı sıcağında çok uygun olmayabilir. Ancak Japonların bir kayayı Tanrı’nın tezahürü olarak görüp, ona saygı, hürmet göstermesi, turistler için çok ilgi çekici ve şaşırtıcı olabilir.

8) Izumo Taisha

izumo taisha

Deneyimli bir turist, Japonya’ nın en eski Şinto tapınağını ziyaret etmeyi unutmaz.Bu tapınak, Japonya’ nın en önemli Şinto tapınaklarındandır. Ana yapı ve çevresindeki yapıların ulusal hazineler olarak görüldüğü bu tapınakta, bundan 120 bin yıl öncesine kadar dayanan lahitler, tapınaklar, taştan yapılma eşyalar bulunur.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Ziyaret etmeniz gereken en iyi 8 Japon Tapınağı"

  1. tapınaklar hakkında bilgi verilirken keşke bulunduğu yerler de yazılsaydı, en azından merak edenler için bilgi olurdu…

Mesaj At