Tatami odasının 6 şaşırtıcı faydası!

Japon Tatamileri Japonya'da ve hatta diğer ülkelerde bile pek yaygın olarak kullanılır. Faydalarını öğrenmek, kullanım şeklini daha arttırmanızı sağlayabilir.

Tatami, geleneksel bir Japon döşeme malzemesidir. Eski Japon mimarisinden kalma bir gelenek olduğu için, çay seremonisi, dövüş sanatları ve bonsai yetiştirmek gibi Japon kültürünü seven insanların favorisidir. Tatami’nin kullanımı bahsedilen örneklerle kısıtlı değildir. Faydalarını anlatmak, nasıl ve ne zaman kullanacağınızı anlamanızda yardımcı olabilir. Bir çok faydası ve kullanımı aşağıda verilmiştir.

1. Rahatlatıcı Bir Atmosfer Yaratır

Tatami, birbirine geçirilmiş, sıkıştırılıp bastırıldıktan sonra ince kamış ile kaplanmış birkaç pirinç samanından yapılma bir paspastır. Yapımında kullanılan bütün malzemeler doğal olduğu için, sıcak bir rahatlama hissi yaratır. Ayrıca oldukça yumuşak olduğu için insanlar üzerinde yatıp uyurken rahat hissederler. Tatami’nin yapımında kullanılan bütün malzemeler tamamen doğal olduğu için kullanan insanlara doğayla çevrelenmiş hissini verir. Tatami ayrıca kendi doğal rengindedir, bu nedenle rahat bir atmosfer yayarak kişiye doğayla bir olma deneyemini yaşatır.

2. Şifalı Koku Yayar

Tatami içinde kokusunun kaynağı olduğu söylenen Phytoncide (ahşap özü) olarak bilinen bir madde barındırır. Bu nedenle, Tatami odası genellikle çoğu kişi tarafından şifalı olarak düşünülen bir orman kokusu yayar. Şu günlerde, etrafımız yapay şeylerle çevrili olduğu için, Tatami’nin rahatlatıcı kokusu, stres seviyesini azaltabilir. Bundan dolayı Tatami üzerinde rahatlamak iyi bir fikir olabilir.

3. Oda Sıcaklığını Ayarlar

Tatami yazın soğuk, kışın sıcaktır. Tatami’nin malzemelerinden biri olan Igusa, sünger gibi fiberdir. Isı yalıtımı, sıcaklığı harikadır ve ayrıca nemi çeker. 4 mevsimin yaşanıldığı Japonya’da, hava çok kuru ve nemli olduğu zamanlarda Tatami odası harika bir yerdir.

5. Güvenliği Sağlar

Önceden bahsedildiği gibi, Tatami ses geçirmez özelliği yüzünden çocuk odalarında kullanılır fakat bir başka sebebi ise yumuşak olmaları ve çarptığınız zaman nadiren acıtmalarıdır. Bu,özellikle Japonya’da dövüş sanatları stüdyolarında, öğrencilerin dövüş hareketleri pratikleri yaparken vücutlarına zarar vermemeleri için kullanılmasına bir sebeptir. Aynı zamanda yoga ve meditasyon için de kullanılır.

6. Mobilya İçin Gereksiz Harcamadan Kurtarır

Genellikle Tatami odası kullanan biri, mobilya kullanımını çoktan gözden çıkarmıştır. Bir başka deyişle, Tatami’nin üzerine bir şey yerleştirmemek genel olarak bilinmektedir. Tatami üzerine bir şey yerleştirmek, genellikle küf ve böcek çıkmasına sebep olur.

Bir daha ki sefere Japon Tatamisi kullanmayı gözden geçirmeyi unutmayın.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Tatami odasının 6 şaşırtıcı faydası!"

  1. Japon tatamisi ne ya.Zaten tatami japonca.Ama tatamileri alıp bizim memlekette kullanmak çok zor.Çünkü hiçbir ev ona göre değil.Japon evleri yüksek katlı değil.Betonarme evde de tatami döşemek,şahin görünümlü doğan misali bişey yapmak gibi olur.

Mesaj At