Sık Kullanılan 10 Japon Kadın İsmi

Birçok ülkede olduğu gibi, burada da nesilden nesile popülerlik gösteren isimler var.

Yabancı isimleri hatırlamak genellikle zor oluyor. Japonca isimleri, eğer aşina değilsen, ezberlemesi zor gelebilir. Bunun nedeni, Batı isimlerinden tamamen farklı olmaları. Burada size 10 tane sık kullanılan Japon kadın ismi söylemek için bulunuyorum. Birçok ülkede olduğu gibi, burada da nesilden nesile popülerlik gösteren isimler var. Ben birkaç tane popüler, birkaç tane sıradan isim göstereceğim.

1. Keiko

“Keiko” isminde birçok kadın görebilirsiniz. Bu isim 1940lar’dan 1960lar’a kadar popülerlik göstermiştir. Eğer Japonya’da yaşıyorsan, bahse varım ki Keiko isminde birini tanıyorsun. İsmin anlamı kullanılan kanjiye göre değiştiği için, “Keiko” ismini yazmanın birkaç yolu var: 慶子 (düşünmek ve çocuk), 敬子 (saygı ve çocuk), 恵子 (kutsal ve çocuk). Son kullanılan karakter en popüler kanjidir.

2. Yoko

“Yoko” ismi çok popüler bir Japon ismi. Ayrıca tüm dünyadaki en ünlü Japon isimlerinden biri, John Lennon’ın ünlü sevgilisi, Yoko Ono sayesinde. “Yoko” ismi de birkaç şekilde yazılabilir: 陽子 (gün ışığı ve çocuk) ve 洋子 (okyanus ve çocuk).

3. Yoshiko

Bir başka popüler Japon ismi de “Yoshiko”. Bu isim 良子 (iyi ve çocuk) veya 芳子 (güzel kokan ve çocuk) olarak yazılır.

4. Kazuko

“Kazuko” ismi 1930lar’dan 1950ler’e kadar popüler bir isim olmuştur. Yani eski nesillerden birçok kadının ismi bu olabilir. Bunu bilmek sizin için önemli olabilir. “Kazuko” ismi çoğunlukla 和子 (uyum ve çocuk) olarak yazılır.

5. Tomoko

“Tomoko” ismi 1960lar’dan 1970ler’e kadar çok popülerdi. Genellikle 智子 (zeka ve çocuk) olarak yazılır. Buradan anne/babaların kızlarının zeki birer kadın olmalarını istediklerini çıkarabiliriz.

6. Akemi

Birçok Japon kadın ismi “ko” ile bitse de “Akemi” ismi, yeni isim modasının başlangıcıydı. 1957’den beri popüler bir isim olmuştur. Genellikle 明美 (parlak ve güzel) olarak yazılır. Bir kız için ne kadar da güzel bir isim!

7. Ai

“Ai” ismi 1980ler’den 1990lar’a kadar popüler bir isimdi. Ayrıca, diğerleri gibi “ko” ile de bitmiyor. Bu isim çoğunlukla 愛 (aşk) olarak yazılır. İnsanların kızlarına böylesine aşk dolu bir isim vermelerini anlayabiliyorum.

8. Sakura

“Sakura” ismi son zamanlarda çok popüler oldu. “kiraz çiçeği” anlamına gelir. İsim, “桜” kanjisi ile yazılsa da, birçok insan hiragana ile yazmayı tercih ediyor. Japonya’yı temsil eden ne de güzel bir isim.

9. Yui

“Yui” ismi günümüzde de çok popüler bir isim olarak kullanılmaktadır. Günümüzde birçok Japon bunun gibi kısa isimleri tercih ediyor. Ayrıca kulağa hoş gelen, sonrasında uygun kanjiye sahip isimler seçilmekte. Bazı olasılıklar: 結衣 (bağlamak ve kıyafet), 優衣 (nezaket ve kıyafet) vs.

10. Rin

“Rin” ismi geçtiğimiz yıllardan bu yana popüler olma yolunda hızla ilerliyor. Bir kız ismi olsa da, erkekler için de kullanılabiliyor. Bugünlerde birçok insan unisex isimleri tercih ediyor. “Rin” ismi 凛 (asil, sert ve soğuk) kanjisiyle yazılır. Böylece bundan anne/babaların kızlarının ileride daha güçlü olmalarını istediklerini çıkarabiliriz.

Sıkça kullanılan birkaç Japon kız ismi gösterdim. Tanıştığın Japon kızın ismini unutmamana yardımcı olabileceği için, isimleri ezberlemekte oldukça kullanışlı olacaktır. Her nesilde böyle modalar olabilir. Umarım bu liste sana popüler isimler hakkında bir şeyler kazandırabilmiştir. Bu isimlerin bazı anlamlarını da vermeye çalıştım. İsimlerin anlamları kullanılan kanjilere bağlı olsa da, bu liste sana isimlerin anlamları konusunda fikir kazandıracaktır.

İngilizceden çevrilmiştir


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: