Erkekler için 10 yaygın Japonca isim

En sık kullanılan Japonca erkek isimlerini merak ettiniz mi?

erkekler için 10 yaygın japonca isim
erkekler için 10 yaygın japonca isim

Her ülkede olduğu gibi, her kuşak kendi eğilim ve popülaritesine sahip. Burada, farklı kuşaklarda popüler olan çeşitli isimleri gösterdik. Japonya’da erkekler için kullanılan pek çok farklı isim olsa da, bu on ismi hatırlamak onlara aşina olmanıza yardımcı olabilir.

1. Hiroshi

‘Hiroshi’ Japonya’da en yaygın olarak kullanılan isim. 1920’den 1970’e, erkeklere verilen en popüler isim olarak sırada yerini alıyor. Bu isim, eski güzel Showa devrini temsil ediyor. Yapılan araştırmaya göre, Hiroshi çeşitli jenarasyonlardaki en yaygın isim. Bunun anlamı, yüksek ihtimalle Japonya’dayken en az bir Hiroshi göreceksiniz.

2. Takashi

Bu da Japonya’daki erkekler için oldukça yaygın bir isim. Hiroshi gibi, bu isim de Showa devrinde çok popülerdi. Yani, eski kuşaktaki birçok adamın bu isme sahip oluşu çok daha muhtemel. Ünlü oyuncu Takashi Sorimachi gibi, bir çok ünlü de bu isme sahip. Ancak son yıllarda bu isim, modası geçmiş ve kötü sayılıyor. Bir çok ebeveyn artık bu ismi kullanmayı tercih etmiyor.

3. Akira

Japonya’daki erkekler için bir diğer çok yaygın isimse Akira. Bu da bir çok jenerasyondaki en popüler isimlerden biri. Japon kültürünü seviyorsanız bu ismi duymuş olmalısınız. Büyük film yönetmeninin ismi Akira Kurosawa’idi. Ayrıca Akira adlı dünyaca ünlü bir manga da var. Manga ve animesi Japonya dışındaki birçok ülkeye dağıtıldı. Her ne kadar artık bir çok kişi çocuğuna Akira ismini koymasa da, son zamanlarda bu isim kızlar için kullanılıyor. Ancak işin doğrusu, uzun zamanlar boyu yaygın bir erkek çocuk ismiydi.

4. Makoto

1970’lerde “Makoto” ismi, 1970’lerde en popüler isim olarak ilk sırada yerini alıyordu. Yani, Japonya’daki ekonomik büyüme döneminde erkeklerdeki en popüler isimdi bu. Aslında insanlar bu ismi, 1973’teki “Ai to Makoto” denilen mangada çıkışından itibaren sevmeye başladı. Bu da 1970’lerdeki popülaritesini tetiklemiş olmalıydı. Makoto bir kanji ‘誠’ ile yazılıyor. Bir harf kanji ile erkeklere isim verilen dönemde oldukça popülerdi doğrusu. Bu kanji “hakikat” veya “samimiyet” anlamına geliyor. Ebeveynlerin bu ismi vererek, çocuklarının samimi ve dürüst olmasını ne denli dilediğini görebilirsiniz.

5. Daisuke

1980’lerde “Daisuke” adı 1980’lerin en popüer ismi olarak sırada yerini aldı. Popülerliği muhtemelen Daisuke Araki adındaki beyzbol oyuncusunun büyük başarısı ile tetiklendi. Daisuke, 2 heceli kanji ile ‘大 輔’ yazılıyor. Bu isim, iki heceli ismin popüler olduğu dönemde ortaya çıktı. O yıllarda doğmuş, “Daisuke” adında bir çok kişi bulabiliyor olmalısınız. Aslında, Boston Red Sox ve New York Mets’te oynayan Daisuke Matsuzaka adlı bir başka büyük beyzbol oyuncusu daha var.

6. Shou

1980’de ortaya çıktı. Bu ad, 2000 yılının en popüler adı olmaya adaydı. O zamandan itibaren, yaklaşık 30 yıldır popülerdi. Güzelliğin kanjide ‘翔’ yazılışı ile takdir gördüğü de söylenir. Bu kanji daha evvel hiçbir isim için kullanılmamıştı. Fakat 1975’te, Japon tarih romanı yazarı Ryotaro Shiba, “tobu ga gotoku” adlı bir kitap yazdı ki “tobu” ‘翔ぶ (uçmak anlamına geliyor) diye yazılıyordu. Aslında, bu kanjiyi “uçmak” kelimesi için kullanmak çok nadirdi. Sonuç olarak, insanlar bunu isim olarak kullanmayı ferahlatıcı buluyordu. Üstelik, bu kanji şu an bile Japon erkek isimlerinde hala popüler olmaya devam ediyor.

7. Yuma

“Yuma” ismi, 2013 yılının en popüler ismi olarak sırada yerini aldı. Son yıllarda, erkek çocuklarına “Yu” içeren isim koymak oldukça popüler oldu. Aynı zamanda, ‘To’, ‘Ki’ ve ‘Ma’ ile biten isimleri seçmekte oldukça popüler. Bu da ismi modaya tam olarak uygun hale getiriyor şu an. ‘Yuma’ adı kulağa hoş ve kibar geliyor. Bir çok ebeveyn çocuklarına bu ismi verdiğinde, onların nazik olmalarını diliyor.

8. Ren

“Ren” adı 2014’ün en popüler ismi olarak seçildi. 1999’da Japonlar bu adı erkek çocukları için kullanmaya başladı. Genellikle de lotus çiçeği anlamına gelen “蓮 ” kanjisi ile yazılıyor. Lotus çiçeği kirli alanda yetişip güzellikle açtığı için, bir çok ebeveyn çocuklarının zor ve acımasız bir dünyada güçlü ve güzel bir biçimde büyümelerini diliyor. Bu ad bazen kızlar için kullanılsa da, Japonya’da erkekler için daha yaygın biçimde kullanılıyor. Çiçek ismi olduğu için, bir çok Batılı kişi kulağa daha çok kız ismi gibi geldiğini düşünüyor. Oysa ki aynı kanji, başka bir kanji eklenerek kızlar için de kullanılabilir. Tıpkı ‘Renka’da olduğu gibi.

9. Haruto

Bu isim 2015’in en popüler ismine aday gösterildi. Geçmişte Japonlar Kanji’nin anlamına göre isim seçerdi. İsimlerin genellikle standart bir telaffuzu da vardı. Ancak son yıllarda, bu eğilimler değişmeye başladı. Bir çok ebeveyn ilk önce beğendikleri ismin sesine karar verip sonrasında sese uygun Kanji’yi seçiyor. Bu nedenle, pek çok kişi oğluna ‘Haruto’ adını vermeyi seçiyor ancak isim ‘大 翔’ veya ‘陽 翔’ vb. gibi değişik kanjilerle yazılıyor da olabilir. İşleri daha da karmaşık hale getirmek adına ise, ‘大翔’ kanjisi farklı şekilde de okunabiliyor.

10. Haru

Gördüğünüz üzere, “Haruto” adı bu yıl erkekler için en popüler isim. Aslında, ‘Haru’ içeren isim şu an Japonya’da moda. ‘Haru ’adı 2015 yılında, beşinci sırada yer alıyor. Aynı zamanda kızlar için de kullanılabilen bir isim. Ayrıca kızlar için yaygın olan isimleri, erkekler için kullanmak son zamanların eğiliminden. Bu isimse, kız adlarının erkekler için kullanıldığı örneklerden biri.

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir