Reiki uygulamaları, seviyeleri ve inisiyasyon

Reiki uygulamalarının nasıl ve ne amaçlarla yapıldığından bahsetmeye başlayacağız

Reiki yazı dizimizin üçüncü yazısında artık Reiki uygulamalarının nasıl ve ne amaçlarla yapıldığından bahsetmeye başlayacağız. Reiki temel olarak, ruhsal ve fiziksel düzeyde var olan sorunların giderilmesinde yardımcı olmak, dengeli bir ki enerjisi akışına sahip olarak ruhsal kararlılığa yani manevi huzura ve zihinsel dinginliğe ulaşmak için kullanılabilir. Burada algılanabilecek olandan çok daha derin bir değişimden bahsediyoruz. Kendinize olan dürüstlüğünüz, kendinizi ve hatalarınızı görme isteğinize bağlı olarak Reiki sayesinde tamamen farklı bir insana dönüşmeniz mümkün. Yani Reiki -eğer siz isterseniz- size yeni bir perspektif kazandırabilir.

reiki

Peki, süreç nasıl ilerleyecek? Reiki disiplini temel olarak 4 seviyeden oluşur. Her seviyeye geçişte bir inisiyasyon yapılır. Reiki 1’de, inisiyasyondan sonra Reiki uygulayıcısı olmuş bireyin avuç içindeki çakralarından (çakralardan ayrıntılı olarak bir sonraki yazımda bahsedeceğim) ki enerjisi akmaya başlar. Birey artık çevresi ile enerji alış-verişini daha etkin olarak yapmaya başlamış ve başkalarına bu enerjiyi aktarabilme yetisini kazanmıştır. Bu noktadan itibaren hem kendiniz hem de çevrenizdekiler Reiki’nin tedavi edici etkisinden yararlanabilir. Bu seviyede ki enerjisi sizin üzerinizde fiziksel olarak çalışmaya başlar, sizi fiziksel olarak onarır. Buna bağlı olarak uyumlamadan sonraki belirli bir zaman aralığında kişi kendini hasta hissedebilir, var olan bir takım rahatsızlıkları nüksedebilir. Ancak bu geçici bir durumdur. Çünkü bu bir arınma sürecidir. Kişinin kedini hasta hissetmesi herkeste görülen yani zorunlu bir durum değildir. Vücudunuzdan toksinler atılmaya başlayacaktır. Bu yüzden bu aşamada size tavsiye edebileceğim en iyi şey bol bol su içmeniz, düzenli ve yeterli olarak uyumanızdır. Aslında Reiki ’ye uyumlandığınız andan itibaren su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz çünkü bu arınma sürecinden sonra dahi enerji akışından dolayı suya ihtiyaç duyacaksınız. Bu seviyede yapılan “dengeleme”, “kısa ve uzun Reiki” gibi diğer uygulamalardan inisiye olmanız halinde Master’ınız size bahsedecektir 🙂

reiki uygulamaları

Resim 2: Avuç içindeki çakralar vasıtasıyla enerji aktarımı yapılan bir Reiki uygulaması.

Birinci seviyede yapılan dengeleme çalışmaları sonucu çakralardan akan enerjinin bir dengeye kavuşması ile Reiki ikinci seviyeye geçilebilir. Bu süreç minimum 21 gün almaktadır. İkinci seviyede enerjinizde nitelik olarak bir değişim olmasa da miktar olarak artacaktır. Hazır olup olmadığınıza hem içgüdüleriniz sayesinde siz, hem de sizin enerji akışınızı denetlemek vasıtasıyla Master’ınız karar verecektir. Yeri gelmişken şuna da değinmek istiyorum ki, Master’ınız (yani sizi Reiki ’ye inisiye eden kişi) ve sizin aranızda çok farklı bir bağ oluşacak. O kişi sizi hissetmeye ve sizin göstermediğiniz yönlerinizi bile görmeye başlayacak. Ve bu sayede size yol gösterme çalışacaktır. Her ne kadar hayat ve seçimler size ait olsa da, Reiki de bu Master-öğrenci güven ilişkisi önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sizde o kişinin ruh halinden etkilenmeye başlayabilirsiniz. Yani üzgün veya neşeli olduğunda bunu birebir hissetmeniz mümkün.

İkinci seviyede yapılabileceklere dönecek olursak; bu seviyede enerji sizin üzerinizde duygusal olarak çalışacak. Bir süre, denge kurulana kadar, gel-gitler yaşamanız, aşırı sinirli veya üzgün hissetmeniz mümkün. Ayrıca burada üç Reiki sembolü öğreneceksiniz. Hem ikinci seviyeye gelmeden sembolleri kullanmanızın bir anlamı olmayacağından, hem de kişiler ilerledikçe bu sembollerin ve kullanımlarının gösterilmesi tercih edildiğinden her ne kadar sembollerin resimleri internette bulunabilse de ben buraya koymamayı tercih edeceğim. Bu semboller ile Reiki gücünüzü artıracak, duygusal arınma sağlayacak, geçmişe-geleceğe ve uzağa ki enerjisi gönderebileceksiniz. Bu sonuncusunun çok yararlı ve eğlenceli olduğunu düşünüyorum 🙂 Örneğin bu sayede mekan temizliği yapabilecek, bulunduğunuz ortamdaki ve oradaki insanlarda bulunan negatif enerjiyi temizleyerek daha huzurlu bir çevre oluşturabileceksiniz.

Reiki 3 uygulayıcısı yani bir Master olmak için, yine bu özelliği kullanarak geçmişinize ki gönderip bir çeşit iç hesaplaşma sürecinden geçmeniz gerekecek. Buna “karma temizliği” adı veriliyor. Geçmişteki hatalarınız ve sorunlarınızla yüzleşirken, gerek kendi içinizde gerek dışarı ile etkileşimde bulunarak çözüm yolları bulmaya itileceksiniz. Tabi eğer ilerlemek istemiyorsanız, ikinci seviyede kalmanız da mümkün. Nasıl yapılacağından yine burada ayrıntılı olarak bahsetmeyeceğim. Eğer bu aşamadan geçer, Master’ınızın onayını alır ve Master olursanız yeni bir sembol daha öğrenerek Master enerjisini yani çok daha kuvvetli bir enerjiyi kullanmaya başlayacak ayrıca sezgisel olarak çok gelişeceksiniz. Dünyayı ve insanları farklı bir açıdan görmeye başlayabilirsiniz. İnsanların maskelerinin altında ne olduğunu fark etmeye başlayacaksınız.

Bu aşamadan sonra tamamen kendi isteğinize bağlı olarak Reiki 4 uygulayıcısı yani Master Master olabilirsiniz. Bu durumda sizde insanları inisiye etme yetkisini kazanacaksınız, uyumlamada kullanılan sembolleri öğreneceksiniz. Tabi bu Reiki hakkında onlara gerekli her türlü bilgiyi verme ve onlara yol gösterme gibi büyük bir sorumluluk da yükleyeceğinden iyi düşünülmesi gerek. Ayrıca kendi deneyimim olarak söyleyebilirim ki, algınız çok daha açılacağı için olumsuz şeyleri hissetme ve onları tolere edebilmeye de hazırlıklı olmalısınız.

Peki, Reiki yapmak için ne gerekir? Her yaştan her insan Reiki yapabilir. Tek şart bir Master tarafından inisiye edilmenizdir. İnisiyasyon; bireyin enerjiye açılıp bir takım semboller yerleştirilerek Reiki yapma yetisi kazandırılmasıdır. Yani Reiki el verme usulü ile ilerler. Bir insanın doğuştan Reiki yapma yetisine sahip olması veya sonradan kendi kendine kazanması tamamen imkansız olmasa da çok çok nadir görülen bir durumdur.

Evet, üçüncü yazımız da burada sona eriyor 🙂 Aslında daha fazla detay verilebilecek olsa da bilgilendirme açısından bu kadarının yeterli olduğu düşüncesindeyim. Umarım beğenirsiniz, bir sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


7 Yorum "Reiki uygulamaları, seviyeleri ve inisiyasyon"

 1. Teşekkürler ^^

 2. arigato desu 😀 bu tür şeylere ilgim vardır 😀

 3. Ne diyelim İyiki Reiki varmış 🙂

 4. Şamanızmin etkilendiği akım bu olabilir mi ?
  paylaşım için teşekkürler 😀

  • Kesin bir bilgim yok tabii, ancak Reiki hiçbir zaman dinsel bir inanç sistemi olarak görülmediği (ki zaten değildir) için pek sanmıyorum 🙂

  • “şamanizmde inisiyasyon” diye bi uygulama görmüştüm bir yerde 😀
   bu uygulamayla kişi herşeyi somut şekilde deil ruhani gözüyle yorumlamaya başlıyomuş… 😀
   =hatırlamış oldum=

Mesaj At