Origaminin tarihinden turna kuşu hikayesi ve yapılışı

Sadako’nun hüzünlü ve efsaneleşen hikayesi

Turna kuşu, Japon kültüründe önemli bir yere sahiptir. Aynı önem origami turna için de geçerlidir. Origami Turna Kuşu aslında yapılışı görece basit bir model, ancak manevi anlamı çok büyük. Japon efsanelerine göre bin tane origami turna kuşu katlayan kişiye bir dilek dileme hakkı verilir. Evlenmek isteyen çiftler de, yaşamlarının sonuna kadar mutlu olmak için 1000 turna kuşu katlarlar. Bunu tek başlarına değil, akrabaları ve arkadaşlarıyla birlikte yaparlar. Aslında bin kuşun katlanmasına ne kadar çok insan yardımcı olursa, değeri de o kadar büyük olur. Düğünler, iplere dizilmiş turna kuşları ile süslenir.. ayrıca  1.000 adet turna kuşu yapanın uzun ve iyi bir yaşam süreceğine de inanılır.

Turna kuşunun günümüzde popüler olmasının nedeni Sadako Sasaki isimli 12 yaşındaki bir kız çocuğudur.

Sadako’nun hüzünlü ve efsaneleşen hikayesi…

Japonya’ya atom bombası atıldığında 2 yaşında olan bir kız, 12 yaşına geldiğinde maruz kaldığı radyasyon nedeniyle kansere yakalanmış. Savaşta öksüz ve yetim kalan Sadako hastaneye yatırılmış. Ama durumu ümitsizmiş. Hastanedeki tüm doktorlar, küçük kızın ölümü için gün sayarken, küçük Japon kızı hayat doluymuş. Koridorlarda koşuyor, oynuyor ve diğer hastalara yardım ediyormuş. Hastaların arasında en sevdiği kişi ise 80 yaşlarında, kendisi gibi kanser olan yaşlı bir kadınmış. Küçük Japon kızı, ölüm döşeğindeki bu yaşlı kadını hiç yalnız bırakmamış. Kadın ölmeden hemen önce “Benim için çok geç ama, bizim inanışımıza göre; eğer bir kişi kağıttan 1000 tane turna kuşu yaparsa, her istediği kabul oluyor. Ben yapamadım, sen yap ve kurtul” demiş ve son nefesini vermiş.

Küçük Japon kızı çok üzülmüş ama hayatta kalma arzusuyla geleneksel Japon sanatı olan origamiyle kağıttan turna kuşları yapmaya başlamış. Neşe içinde çalıştığından ilk başlarda çok hızlı yapıyormuş.1000 tane turna kuşu yapması işten bile değilmiş. Ama sağlığı da hızla bozuluyormuş. Bu hazin öykü önce yerel, sonra da uluslararası basında yer almış. Dünyanın dört bir yanından insanlar kıza, binlerce turna kuşu göndermeye başlamış.

Ama küçük Japon kızı, haberler basında çıktığında elini kıpırdatamaz hale gelmiş. Hayatta son saatlerini 637. kuşu yaparak geçirmiş. Kuşu bitirmiş, gözleri kapanırken hemşireler ve hastabakıcılar, postadan çıkan yüzlerce origami kuşuyla odasına girmişler.Ama küçük Japon kızı yüzünde bir tebessüm yatağında cansız yatıyormuş. Postacılar aylarca kağıttan turna kuşu taşımışlar hastaneye. Sayısı milyonlara ulaşan turna kuşları Japonya’da şuan bir müzede sergileniyor…

Turna kuşu, o zamandan beri barışın ve nükleer silahsızlanmanın simgesidir.

Postacılar Sadako öldükten sonra, aylar boyunca, diğer çocukların yapıp yolladığı kâğıttan turna kuşu taşırlar hastaneye, bu turna kuşlarının sayısı şimdi milyonlara ulaşmıştır.  Onun anısına bombanın atılışın her yıl dönümü 6 Ağustos’ta Japonya ve dünyadan çocuklar evrensel barış adına turna kuşu yapıp, Sadako’nun Hiroşima’daki anıtına gönderirler. Sadako Sasaki anısına Hiroşima’da bir anıt yapılmış ve ABD’de Seattle Barış Parkı’nda bir heykeli de bulunmaktadır.

Şimdi de turna kuşu nasıl yapılıyormuş onu öğrenelim. Kimin ne dileği varsa yapsın 1000 tane . gerçi Türk’ler pek sabırlı değildir ama…   😀  resimli ve videolu paylaşım yapacağım.  ” Resimleri teker teker anlatmayı düşünüyordum. fakat  video ile daha rahat öğrenirsiniz diye resimleri yalnızca  aşamaları daha rahat hatırlayın diye paylaşıyorum.”

Herkes eline bir kağıt alıp gelsin, renk önemli değil yeter ki turnalar uçsun. 😀 😀  Çok yapıp resimdeki gibi ipe de dizebilirsiniz.

Sadako’nun anıtı ve turna kuşları.

 

İşte videomuz  biraz komik gelebilir, cıvıl cıvıl bir video.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


13 yorum

 1. olmuyo ki bişi yapıyo ama kanadını yaparken alttakı boşluk olmuyo ki!

 2. Bu hüzünlü hikaye & video için teşekkürler. İnşaallah bu kuştan ben de yapabilirim birgün.

 3. ……
  Hiroşima’da öleli oluyor bir on yıl kadar.
  Yedi yaşında bir kızım, büyümez ölü çocuklar.
  Saçlarım tutuştu önce, gözlerim yandı kavruldu.
  Bir avuç kül oluverdim, külüm havaya savruldu……
  Nazım Hikmet
  Mutlaka bu oratoryoyu izlemelisiniz, Sadako ile alakalı ve muhteşem bir oratoryo.

 4. Evde SADAKO ve BİN TURNA KUŞU adında bir kitap var oradan biliyorum hikayesini lakin kitapta Sadako’ya kağıttan 1.000 turna kuşu yapmasını söyleyen bir arkadaşı olduğunu vs. yazıyor ama yine de kitabın sonunda turna kuşunun nasıl yapıldığını hem resimle hem de altına açıklamasıyla gösteren bir bölüm var … Paylasım icin Arigatou 🙂

 5. Merhabalar ben origami Turna yapıyorum bana da destek olmak istermisiniz

 6. tamm yaptım, yaptım 😀
  (hikaye baya hüzünlüydü yanlız, paylaşım için arigatou gozaimasu) 😀

 7. :'(
  ben yapamadım ki 🙁

 8. en sevdiğim origamidir turna çok güzel görünüyor

 9. hikaye iyiymiş harbiden 😀

 10. Bizim okulun kutuphanesinde Sadako adli bir kitap var bende onu aldim (gerçi onermem zaten yazarida bir turk ve sacma sapan seyyler eklemis 😛 ama son sayfasinda ayrintili bir sekilde nasil turna kusunun yapildigini anlatiyor.)

Bir Cevap Yazın

top

Login

Üyelik

Hesap Oluştur
Hesap Oluştur Geri dön