Japonca Dersleri

Japonca kursu ile Japonya’ya gidip temel işlerinizi görecek ve orada rahat bir iletişim sağlayacak seviyede Japoncayı öğreneceksiniz. Bu kurs Japoncaya sıfırdan başlayacaklar içindir.

Japonca kursu ile Japonya’ya gidip temel işlerinizi görecek ve orada rahat bir iletişim sağlayacak seviyede Japoncayı öğreneceksiniz. Bu kurs Japoncaya sıfırdan başlayacaklar içindir.

Japonca dilbilgisi kurallarını öğreneceksiniz.

Japonca kelimeler öğreneceksiniz.

Japonca öğreneceksiniz.

Japonca kursu ile Japonya’ya gidip temel işlerinizi görecek ve orada rahat bir iletişim sağlayacak seviyede Japoncayı öğreneceksiniz. Bu kurs Japoncaya sıfırdan başlayacaklar içindir. Turist olarak Japonya’ya giderseniz rahat bir iletişim kurmanızı sağlamak amaç edinilmiştir. Bu kurstan verim almak için önce yazım türleri olan hiragana, katakana ve kanji öğreniniz. Fakat şart değildir. Konuşmak ve anlamak için alfabe bilmeniz gerekmiyor. Japonca Türkçe ile oldukça benzer yapıda olduğu için öğrenmesi oldukça kolaydır. Bu kurstan sonra belli seviyede Japonca çeviri de yapabileceksiniz.

Bu Japonca kursuna başlamadan önce aşağıdaki rehberleri de mutlaka okuyunuz.

Japonca kolay mı?

Niçin Japonca öğrenmelisiniz?

Japonca nasıl öğrenilir?

Japoncaya nereden başlanır?

Bu kurs Asialogy tarafından tamamen ücretsiz olarak hazırlanmıştır. Asialogy’e ücretsiz üye olarak bu kurstan da ücretsiz faydalanabilirsiniz. Ayrıca derslere yorum yapmak ve soru sormak veya başkalarının sorularına cevap vererek yardımcı olmak istiyorsanız üye girişi yapmanız gereklidir. Bunlar da gene ücretsizdir. Asialogy bu kursu ilmin zekatı olarak tamamen ücretsiz sunmaktadır.

Japon dili de tıpkı Korece ve Türkçe gibi sondan eklemeli bir dil. Ne demek sondan eklemeli dil? Yani kelimenin kökü değişmiyor. Kelimenin başına veya sonuna ek getiririz. Bu yüzden öğrenmek bizler için son derece kolay oluyor. Zira pek çok benzer nokta var. Peki sadece bu mu? Hayır! kelimelerin sıralaması da Türkçe ile aynıdır. İşte bu da işimizi en çok kolaylaştıran şey. Aşağıda bir örnek cümle yazayım.

この赤いです。

Kono hon mo akai desu.

Bu kitap da kırmızıdır.

Yukarıdaki cümleye bakacak olursak, kelimelerin sıralaması tamamen aynı. İşte bu da Japon dilini öğrenmeyi oldukça kolaylaştırmaktadır. Elbette kanji gibi bir zorluk da mevcuttur. Fakat onu da zamanla öğreneceksiniz. Bu konuda bilgi edinmek için yukarıda link olarak verdiğimiz rehberlere bakabilirsiniz.

Referans Sözlük

Bu kursta kullanılan tüm kelimeler ve okunuşları jisho.org sitesinden alınmıştır. Sizler de yeni kelimeler ve kanjiler öğrenmek için bu ücretsiz sözlükten faydalanabilirsiniz. Bunun dışında tangorin sözlüğünden de faydalanabilirsiniz.

Gramer Kuralları

Her derste gramer kuralları çok açık bir şekilde yazılmıştır. Bunu yaparken de kelime kelime ve yapı yapı gidilmiştir. Genellikle deste ilk önce kelimeler verilmektedir. Daha sonra da öğretilen dilbilgisi kuralları ile bu kelimeler birleştirilip dilbilgisi kuralları öğretilmektedir. Yapı öğrenildikten sonra da örnek cümleler ile konu pekiştirilmektedir. Bunu da aşağıdaki örnek ile görebilirsiniz.

Bölüm 1