Japonca Geniş Zaman ve Japonca Gelecek Zaman

Japonca geniş zaman ve Japonca gelecek zaman adlı Japonca dersimizde Japoncada geniş ve gelecek zaman cümle yapılarını ayrıntıları ile öğreneceksiniz.

Japonca geniş zaman ve Japonca gelecek zaman adlı Japonca dersimizde Japoncada geniş ve gelecek zaman cümle yapılarını ayrıntıları ile öğreneceksiniz.

Önceki dersimizde gördüğümüz fiil çekimleri Japonca geniş ve Japonca gelecek zaman fiil çekimidir aynı zamanda. Japoncada geniş zaman ve gelecek zaman fiil çekimi tamamen aynıdır. Bir cümlenin hangi zamanda olduğunu cümlenin zaman zarfından veya cümlenin gidişatından anlayabilirsiniz. Mesela yarın zaman zarfını kullanırsak cümle gelecek zamanı anlatır. Genellikle dersek geniş zaman cümlesi olacaktır.

Geniş zaman yaparım, giderim, yapmam, gitmem gibiyken, gelecek zaman yapacağım, gideceğim, yapmayacağım, gitmeyeceğim şeklindeki fiil çekimidir. Bu derste cümleleri edat kullanmadan kuracağız. Sadece zaman zarflarını kullanacağız ki hızlıca konuyu kavrayın.

Japonca dilinde fiilin sözlük hali Türkçede fiilin mastar haline denktir. Aynı zamanda bu sözlük hali geniş ve gelecek zamanın günlük konuşma dilidir. Masu hali ise kibar yapıdır. Bu yapıyı önceki dersimizde zaten görmüştük.

Genel olarak Japoncada fiiller cümlenin sonunda yer alır. Eğer cümlede özne ve yüklem arasında başka bir sözcük yok ise olumlu cümlede genel olarak ga, olumsuz cümlede ise wa kullanılır. Fakat bu şart değildir. Günlük hayatta yaygın olarak böyle kullanılır.

Sözlük halindeki fiil ile kullanım

私が行く。

Watashi ga iku.

Ben gideceğim / giderim.

私は行かない。

Watashi wa ikanai.

Ben gitmeyeceğim / gitmem.

Kibar formdaki fiil ile kullanım

私が行きます。

Watashi ga ikimasu.

Ben gideceğim / giderim.

私は行きません。

Watashi wa ikimasen.

Ben gitmeyeceğim / gitmem.

Yukarıdaki örneklerde zaman zarfı olmadığı için fiilin 2 tane anlamı oldu. Şimdi bu cümlelere zaman zarfı ekleyelim. Aşağıda birkaç zaman zarfı verdim.

Japonca Zaman Zarfları

毎日Mai nichiHer gün
毎朝Mai asaHer sabah
全然ZenzenAsla
何時もİtsumoHer zaman
よくYokuSık sık
明日AshitaYarın
来年RainenGelecek yıl
来月RaigetsuGelecek ay
来週RaishuuGelecek hafta
今夜KonyaBu gece
Japonca zaman zarfları

Aşağıda verdiğim cümlelerde nesne kullanmadım. Sadece özne, zaman zarfı ve yüklem var. Bir sonraki ünitede ise cümlelerimize çok sayıda bileşen ekleyeceğiz. Japonca dilbilgisini öğrenirken bu zaman dilimini doğru zaman zarfları ile kullanmanız önemlidir.

来週試験あります。

Raishuu shiken ga arimasu.

Gelecek hafta sınav var.

午前9時に起きる。

Watashi wa gozen 9 ji ni okiru.

Ben, öğleden önce saat 9’da uyanırım.

アキラさん毎朝バスで仕事に行きます。

Akira san wa mai asa basu de shigoto ni ikimasu.

Akira bey, her sabah otobüs ile işe gider.

彼女何時も学生たちと話します。

Kanojo wa itsumo gakuseitachi to hanashimasu.

O, her zaman öğrencilerle konuşur.

アカネさん田中さんと来年結婚します。

Akane san wa Tanaka san to rainen kekkon shimasu.

Akane hanım, Tanaka bey ile gelecek yıl evlenecek.

Umarım öğrenebiliyorsunuzdur. Bu ücretsiz kursu sosyal medyada paylaşmanızı rica edeceğim. Herkes faydalansın :) Şimdi Japonca öğrenmeye her zamanki gibi günlük deyiş ile devam edelim.

Ohayou günaydın demektir. Daha kibar yapı olarak ohayou gozaimasu (ohayoo gozaymas) deriz. Şu aralar konuştuğum Japon bir arkadaşım her sabah bana ohayou gozaimasu diye mesaj atar. Bense ohayou demeyi tercih ediyorum. O kadın olduğu için nezaketi elden bırakmıyor tabi :) Bense arkadaşlarımla samimi konuşmayı tercih ettiğim için yüceltme fiili olan gozaimasu‘ı söylemiyorum.

Japonca Günlük Deyiş

おはよう

Ohayou

Günaydın

Tüm Japonca Kitaplarımız

Kitaplarımızı tüm kitap satan online mağazalardan ve d&r gibi kitapçılardan alabilirsiniz. Fiyatlar satan yere göre değişkenlik gösterebilir.

Japonca Dersi 18 Japonca Geniş Zaman ve Japonca Gelecek Zaman
Yorumlar
5
Ücretsiz Japonca Ders 5
Paylaş
Yorum yap

Yorum yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir