Kore Kraliyet Ailesi – House of Yi

Kore'nin Kraliyet Ailesi; bilinen adıyla House of Yi hanedanı, Joseon'un kurucusu Yi Seonggye'nin torunlarından oluşan ve ölümünden sonra Taejo (en yüksek ata) olarak bilinen Joseon ve Kore İmparatorluğu'nun hane halkıydı.

Kore Kraliyet Ailesi
Kore Kraliyet Ailesi
Hakkında
  • Kore Kraliyet Ailesi kimlerden oluşur?
  • Joseon Krallığını kim kurdu?
  • Kore Kraliyet Ailesi hanedanı ne zaman kuruldu?

Kore Kraliyet Ailesi; bilinen adıyla House of Yi hanedanı, Joseon‘un kurucusu Yi Seonggye’nin torunlarından oluşan ve ölümünden sonra Taejo (en yüksek ata) olarak bilinen Joseon ve Kore İmparatorluğu’nun hane halkıydı.

Joseon Krallığı (Korece: 대조선국, 大朝鮮國), 1392-1897 yılları arasında var olmuş bir Kore krallığıdır.

Joseon Krallığı

Kore tarihi ilginizi çekiyorsa şu yazı da ilginizi çekebilir.

Goguryeo Krallığı 고구려; Yüzlerce yıl hüküm sürmüş imparatorluk

Kore Kraliyet Ailesi hanedanı ne zaman kuruldu?

Soyundan gelen herkes, Kore İmparatorluğu’nun imparatorluk ailesi (1897–1910) dahil olmak üzere Jeonju Yi klanının üyeleridir. Hanedanın 17 Haziran 1392 yılında kurulduğu öngörülmektedir.

Kore Kraliyet Ailesinin amacı ne?

İmparatorluk Ailesi’nin misyonu, sevginin, insan haklarının, barışın, özgürlüğün ve dayanışmanın sembolü olarak Büyük Kore Halkını temsil etmektir. The Imperial Family of Korea sitesinde belirttikleri üzere amaçları, gücü Kore halkına getirmek/ulaştırmaktır.

Kore Kraliyet Ailesi House of Yi
Kore Kraliyet Ailesi House of Yi

Japonya İmparatorluğu’nun Kore Yarımadası’nı ilhak ettiği 1910 Japonya-Kore Antlaşması’ndan sonra, Yi klanının bazı üyeleri Japon hükümeti tarafından 1947’ye kadar Japonya İmparatorluk Ailesi’ne ve Japon soylularına aracılık etti. Kore Yarımadası’nın Japonya tarafından ilhak edilmesinden sonra, bazı üyeler, Japon Anayasası ilan edilmeden hemen önce, 1947’ye kadar Japon hükümeti tarafından Kore kraliyet ailesi ve Kore soyluluğuna aracılık edildi. O zamandan beri, kraliyet statüsü hiçbir ülke tarafından kabul edilmedi ancak Güney Kore’de ara sıra medyanın ilgisini çekmeye devam ediyorlar. Bu en son, kraliyet ailesinin eski reisi Prens Gu’nun Temmuz 2005’teki cenazesinde gerçekleşti. Şu anda, erkek primogeniture (babanın ölümünden sonra mirasın en büyük çocuğa devrolması hakkı) uygulandığında, Prens Chung, imparatorluk ailesinin başkanlarının yasal soyağacı varisidir. Ancak, iki akrabası olan Prens Imperial Won ile Prenses Haewon arasındaki imparatorluk ailesinin liderliği arasındaki tartışmada aktif bir pozisyon almadı. 

Gojong’un torunu olan Amy Yi, 1956’da Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti ve 27 yıl New York City’deki Columbia Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak çalıştı. Eylül 2012’de 82 yaşındaydı ve “Kore kraliyet sarayından hayatta kalan son kişilerden biri” olarak tanımlandı.

Anlayacağınız günümüzde de ara ara Kore medyasını meşgul eden bir hanedandan bahsediyoruz :)

Sorulara Cevaplar

Kore Kraliyet Ailesi kimlerden oluşur?

Joseon’un kurucusu Yi Seonggye’nin torunlarından oluşur.

Joseon Krallığını kim kurdu?

Yi Seonggye tarafından kurulmuştur.

Kore Kraliyet Ailesi hanedanı ne zaman kuruldu?

Hanedanın 17 Haziran 1392 yılında kurulduğu öngörülmektedir.

Paylaş
User Avatar
Yazar: Berfinn Öğrenci
Merhaba, ben Berfin Kaya. 2017 yılından beri Asiology sitesinde Kore ile ilgili içerikler yazıyorum. Hacettepe Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisiyim. Aynı zamanda da Hacettepe Uzakdoğu Dilleri ve Kültürleri Topluluğu başkanıyım. Yeni içerikler için takipte kalın!
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir