Kokkuri-san Oyunu – Ruh Çağırma Tahtası

Kokkuri-san dedikleri varlığın ismi 狐 (Tilki- Kitsune) 犬(Köpek- İnu) 狸(Rakun- Tanuki) kelimelerinden oluşan hayvansal ruhtur.

Japonya oldukça enteresan oyunlara, efsanelere sahip olan bir ülkedir. Bu oyunda hepimizin aşina olduğu korktuğumuz halde bazılarımızın merak ettiği Ruh Çağırma oyunudur. Avrupa ve Amerika sinemasından tanıdığımız tahtadan farklı olarak Japon alfabesi ile yazılmış ve 0-9 kadar olan sayılar eklenmiştir. Resimde görmüş olduğunuz kırmızı renkli sembol, Şintoizm inancında yer alan Japon tapınaklarının girişinde bulunan kapının sembolüdür. Bu kapı ruhlar bölgesine girişi sağlar. Kapının sağ tarafında “Hayır” sol tarafında ise “Evet” yazmaktadır.

Kokkuri-san, Kokkuri-san, benim ölüm tarihim nedir?

Bu oyun özellikle okul çağındaki çocuklar arasında popülerdir. 10 Yenlik paranın üzerine işaret parmaklarını koyarlar ve geleceklerine dair sorularını sorarlar. Eğer para hareket ederse Kokkuri-san’a istediğiniz soru sorulabilir. Bazı şehir efsanelerine göre ölüm tarihleri bile öğrenebilir. Oyunu bitirmek istendiğinde “Hoşçakal Kokkuri-san” denilmeli, denilmezse sonsuz kabus başlayabilir.

Kokkuri-san dedikleri varlığın ismi 狐 (Tilki- Kitsune) 犬(Köpek- İnu) 狸(Rakun- Tanuki) kelimelerinden oluşan hayvansal ruhtur. Tilki hileyi ya da öğretmeni, köpek sadakati, rakun ise iyi şansı sembolize etmektedir.

HARİKA ÖĞRETMEN ONİZUKA ANİME’DEN SAHNE


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Kokkuri-san Oyunu - Ruh Çağırma Tahtası"

Mesaj At