Japon paraları

Japon standartlarında yen, "en" olarak telaffuz edilir

Yen, Japonya para birimidir. 1 Yen=100 sen olup artık sen birimi kullanılmamaktadır ve bu hala devam etmektedir günümüzde bu yen yani yeni olarak adlandırılır. Aynı zamanda Amerikan doları, Avro ve İngiliz Sterlin’inden sonra rezerv parası olarak geniş çapta kullanılır.

Tarihçesi

Yen 1870 de Meiji hükümetince Avrupa’daki bir para sistemi benzeri olarak tanıtıldı. Yen Edo döneminde ise kompleks bir para sistemi olarak yerleşti ki Mon’a (1870 deki para sistemi) dayanır. Bretton Woods Para sistemi çöktü ve Yen harekete geçti.

Etimoloji

Yen sözcüğü, Çin para birimi Yuan’dan gelir. Japon standartlarında yen, “en” olarak telaffuz edilir. İngiliz standartlarında ise “yen” olarak hecelenir ve okunur. Bu Portekiz tarihsel literatüründen dolayıdır. Japoncada literatür anlamı yuvarlak objedir. Eski Çin madeni parasına dayanır; dairesel biçimdeydi ve Tokugawa dönemi Japonya’sında geniş bir şekilde kullanılıyordu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


6 Yorum "Japon paraları"

 1. ortası boş kalmış ne varki orda yadabir anlamı varmı. birilieri görmesin

 2. Şöyle ki şu an karar verdi hmn Üsküdar’a döviz e iniyorum teşekkürler anltım için ^^

 3. 😀 yarım kafiye var res 😀 ama söylenişte 😀 o değilde ankarada kaç tane dövizci gezdim birinde bilemi yen bulunmaz arkadaş -_- türk parasını yene çevirecem 15-20 tane dövizci dolaştım heralde
  -yen var mı?
  _yok.
  sürekli aldığım cevap 😀 😀

 4. ilginç 😀 hiç paralarını merak etmedim bak 😀 arigatou termustgo :DD
  ahhh kafiye oldu B| …

Mesaj At