Gyeongbokgung Sarayı

Bu saray 1395 yılında Joseon Hanedanlığı tarafından yapılmıştır. Beş saraydan en büyüğüdür. 

Seul’un merkezinde, buram buram kültür ve tarih kokan bir saray. Gyeongbokgung Sarayı. Seul’de gittiğim ve en beğendiğim yerlerden birisi. Adım atılacak yer yok meydanında. Gelen her turist buraya bir kere uğruyor.  Turistler kadar Kore’nin kendi vatandaşları da buraya ziyarete geliyorlar.

Sarayın karşısında Hanbok kiralanan yerler var. Biz de oradan kiralayıp Hanbok giymiştik. O  Hanboklarla sarayı gezdik. Çinliler, Araplar,Koreli çocuklar bizimle fotoğraf çekinmek istedi. Çok güzel bir deneyimdi. Eğer bu sarayı ziyaret edecekseniz Hanbok kiralayıp öyle gidin derim zevki ayrı bir çıkıyor.

gyeongbokgung-sarayi

Bu saray 1395 yılında Joseon Hanedanlığı tarafından yapılmıştır. Beş saraydan en büyüğüdür. Gyeongbokgung adı ‘büyük bereketin tadını çıkarmak’ anlamına geliyor. Başka kaynaklarda ‘cennet tarafından korunan saray’ anlamına da geldiği yazıyor. Ancak saray 1592 yılında Japon istilasında yıkılmıştır. 1867 yılında tekrardan onarımına başlanmıştır. Restorasyonda ancak %40’ı onarılabilmiştir.

gyeongbokgung-sarayi

Saray fotoğraflarda görünenden daha gösterişli yakınına gidince. Biz gittiğimizde Hanbok giyen bir ekibin de bir gösterisi vardı. Sanırsam bu gösteriler ara sıra oluyor. Geunjeongjeon taht odası, Gangnyeongjeon krala ait odalar, Gyotaejeon kraliçeye ait odalar olarak biliniyor.

gyeongbokgung-sarayi

İçerisinde Kore Ulusal Saray Müzesi ve Ulusal Halk Müzesi de bulunmakta. Saray 7 bin odaya sahip. Seul’e giderseniz burayı es geçmeyin derim. Unutamayacağınız anlar yaşayacağınıza eminim.

Adres: 161 Sajik-ro, Sejongno, Jongno-gu, Seoul, Güney Kore


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Gyeongbokgung Sarayı"

Mesaj At