Daimonji yaki festivali

Kyoto'daki Obon kutlamalarının bir parçasını oluşturan Daimonji Yaki, genelde Daimonji Gozan Okuribi olarak bilinir

Kyoto’daki Obon kutlamalarının bir parçasını oluşturan Daimonji Yaki, genelde Daimonji Gozan Okuribi olarak bilinir. Dev gibi şenlik ateşleri Kyoto’daki 5 dağa Çin karakterleri şeklinde kurulur ve diğer semboller Japonların atalarının Obon’dan sonra ruh dünyasına geri dönmelerine yardımcı olur. Ataların Obon sırasında bu dünyaya gelip torunlarını ziyaret ettiğine inanılır. Daimonji Yaki Japonya’nın en kalabalık topluluklarından birini oluşturur ve Kyoto’da yazın en önemli olayı olarak görülür. Obon festivalinin doruk noktası olan Daimonji Yaki’de 16 ağustos akşamı ataların ruhlarına veda edilir. Bu ruhların dünyamızdan ayrıldığı anı temsil eder. Festivalin resmi adı 5 dağ ve yolcu eden ateş anlamına gelen Daimonji Gozan Okuribi’dir. En büyük ateş Kyoto’daki Daimonji dağında ünlü Ginkakuji tapınağının hemen üstünde yakılır. Ateş akşam 8’de yakılır. İzlemek için en iyi yerse Kamo nehrinin kenarıdır. Festivalin aslında Obon’un en eski köklerinden biri olduğuna ve belli ailelerin nesilden nesile yakılacak odunları taşıdığına inanılır.

FESTİVALİN ÖNE ÇIKAN ANLARI

Festivalin en önemli anı akşam 8 de Daimonji Dağı’nda yakılan büyük ateştir. Büyük ya da geniş anlamına gelen dai (大) karakteri Daimonji Dağı’na yakılır. Ardından 5-10 dakika ara ile diğer ateşler yakılır. Hepsi akşam 8:30’a kadar tamamlanır her bir ateş 30 dakika civarında yanar. Ateşleri Kyoto’daki pek çok yerden görebilirsiniz ama izlemek için en iyi yer şehrin merkezindeki Nakagyo bölgesi’dir. Pek çok insan ateşleri izlemek için otellerin çatı katlarına ödeme yapar. Ayrıca pek çok insan da sanjo ve ımadegawa sokakları arasındaki kamo nehrinden bedavaya ve harika bir görüş açısıyla ateşlerin yakılışını izler.

Festival Bilgileri

Bölge: Kyoto Şehri
Tarih: 16 Ağustos
Saat: Akşam 8:00
Ücret: Ücretsiz (Kyotonun Nakagyo bölgesindeki otellerden ücretli izlemekte mevcut)
Kyoto hem Tokyo hem Osaka’dan kolayca erişilebilir. Tokyo’dan Kyoto’ya JR Tokaido Shinkansen ile hızlı nozomi treni ile 140 dakika sürer.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Daimonji yaki festivali"

Mesaj At