Awa Odori Halk Dansı Festivali

Awa Odori Halk Dansı Festivali, Japonya'nın en kalabalık ve en ünlü dans festivallerinden biridir

Awa Odori Halk Dansı Festivali, Japonya’nın en kalabalık ve en ünlü dans festivallerinden biridir. Dans ekipleri Ağustos ayının ortalarına denk gelen Obon dönemine dikkat çekmek için sokaklarara dökülüp Bon dansları yaparlar. Festival, güneydeki Shikoku adasında bulunan Tokushima şehrinde gerçekleştirilir.

Naruto girdaplarıyla bilinen Tokushima, her sene Ağustos 12-15 tarihlerinde festival için canlanır. Awa Odori Halk Dansı Festivali nesilden nesile aktarılan geleneksel bir etkinliktir. Bu dansın kökeni 400 yıldan öncesine dayanmaktadır ve Obon şölenlerinin bir parçası olarak bilinen Bon Odori geleneğinden türemiştir. 16. yüzyıldan beri, ki bu tarihte o zamanın derebeyinin yeni inşa edilen Tokushima Kalesi’ni kutlamak için devasa bir içkili sokak partisi verdiğine inanılır, Tokushima’daki Obon şenlikleri kalabalığı, coşkusu ve kargaşasıyla bilinir.

Yerli halk çok eğlenmiş olmalı ki etkinlik kısa zaman içerisinde her yıl düzenlenen bir geleneğe dönüşmüş. Festival, her yıl 12 Ağustos’tan 15 Ağustos’a kadar bölgenin Obon Festivali’nin bir parçası olarak gerçekleştirilir.

awa-odori

Festival‘de Öne Çıkanlar

Awa Odori Halk Dansı Festivali sizlere yüzyıllardır süregelen Japon yaz geleneğine katılma ve kutlama şansı vermektedir. Tüm şehir çapında gerçekleşen bu dans partisi, öyle hemen unutamayacağız eşsiz bir deneyim olacaktır. Festivalin öne çıkanı ise geleneksel halk dansı olan ‘Awa Odori’dir. Awa, Tokushima’nın feodal ismidir. Odori ise Japoncada dans anlamına gelir.

Festival boyunca her gece tüm erkekler, kadınlar ve çocuklar ‘yukata’larını (hafif yaz kimonosu) ve hasır şapkalarını giyip sokaklara dökülür, ‘Awa Yoshikono’ şarkısının ritmiyle dans ederler. Şamisen, taiko davulları ve shinobue flütleri müziğe mükkemmel bir şekilde eşlik ederler. Sanki gecelere kadar süren devasa bir sokak partisi düzenlenmiş de herkes bu eğlenceye davet edilmiş gibidir. Geleneksel Awa Odori şarkısı ‘Awa Yoshikono’ neşeyle çalar, “Dans edenler aptal/ İzleyenler aptal/ Her ikisi de aptal gibi, öyleyse/ Neden dans etmeyelim?”.

Bu festivale atlayıp dansa katılmak için yeterli bir davetten başka nedir bilemiyorum. Şenliklerin çoğu Tokushima’nın şehir merkezinde olur. Asıl tören 18.00 ile 22.30 saatleri arasında, dansçılar şehir merkezinde ulaşıma kapatılmış sokaklarda yer aldığında gerçekleşir. Festival bölgesindeki dans gruplarının kullanması için şehir merkezi dışında yedi farklı nokta daha bulunmaktadır. Awa Odori Halk Dansı Festivali, Japonya’daki en büyük ve en eğlenceli festivallerden biridir.

Gelin ve katılabileceğiniz en iyi dans festivallerinden birine katılın!

Festival Hakkında Bilgi

Yer: Tokushima Şehri, Tokushima Prefecture

Tarih: 12 – 15 Ağustos

Saat: Asıl tören 18.00 – 22.30 saatleri arasındadır.

(ÜCRETSİZDİR)


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Awa Odori Halk Dansı Festivali"

  1. Uzak doğu geleneklerine çok bağlı gerçekten.Bizim yöresel halk oyunlarımıza da bu kadar rağbet olsa keşke.

  2. Hemencecik giderdim ama tarih geçmiş. tüh . 🙂

Mesaj At