Boku dake ga inai machi

Satoru'nun gizli bir yeteneği vardır. Olacak olan olayları önceden görme.

Sadece benim olmadığım şehir şeklinde çevirebileceğimiz bu anime oldukça ilginç bir konuya sahiptir. Mangakası Kei Sanbe olan seri Japonya da oldukça popüler bir seridir. 2012-2016 yıllarında yayımlanmış olan seri 8 kitaptan oluşmaktadır. Seri bitmeden animeye uyarlanmıştır. Anime final yapmadan manga final yapmıştır. Aynı yıl live-action olarak da çekilmiştir. Başrollerini Tatsuya Fujiwara ve Kasumi Arimura oynamıştır. 2017 yılı yapımı Netflix dizisi bugünlerde yayınlanmaya başlamıştır.

Boku dake ga inai machi

 

KONUSU


Satoru Fujinuma 29 yaşında sıradan bir hayatı olan sıradan bir insandır. Tek başına yaşayan Satoru, tek başına yaşayan, insanlara karşı belli mesafesi olan biridir. Satoru’nun gizli bir yeteneği vardır. Olacak olan olayları önceden görme. Buna kendi deyimi ile “Revival- Diriliş”demektedir. 1-5 dk arasında geri dönüş yapabilen Satoru, olaylara müdahale edebilmektedir. Ancak bu yeteneğini istediği zaman kullanamamaktadır. Ne zaman, ne şekilde ona görüneceğini bilmemektedir.

İlk bölümde bununla ilgili bir kısım var. Bu yüzden sürpriz kaçmasın diye anlatmayayım. Daha sonra gelişen olaylar ile Satoru’nun annesi onunla ilgilenmek için yanına gelir. Bir gün iş dönüşü kimliği belirsiz bir kişi tarafından annesinin öldürüldüğünü görür ve refleks olarak çıkarmaması gereken bıçağı çıkarır. Komşusu tarafından bu şekilde görünen Satoru artık suçlu pozisyona düşmüştür. Bu durumdan kaçıp, her şeyi en başa sarmaya çalışırken bir anda kendisini bir okulun önünde, kendisini çocuk olarak geçmişte bulur. Bu sıradan bir tarih değildir. Geçmişte derin deneyimlerin yaşandığı oldukça ilginç bir olaylar silsilesinin en başıdır.

Tür: Gizem,Macera, Gerilim,

Bölüm Sayısı: 12

Yazar: Kei Sanbe

YORUM


Konusu ve işleniş bakımından oldukça başarılı olan anime, sürükleyici ve merak uyandırıcıdır. Nedenlerin açıklandığı, hiçbir şeyin yarım kalmadığı, noktanın konulduğu tarzda bir animedir. Kelebek Etkisi adlı filmi izlemiş olan arkadaşlar bu hikayenin de ne şekilde şekillendiğini anlayabilirler. Bu yüzden izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

2016 yılında Hajime Ninomae tarafından yazılmış olan Boku Dake Ga İnai Machi: Another Record adlı bir roman da vardır. Netflixde de Erased adıyla dizi olarak yayınlanıyor.

boku dake ga inai machi

 

Anime fragmanı


Dizi fragmanıİLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


2 Yorum "Boku dake ga inai machi"

  1. bu animeyi herkese öneririm çok güzel bir konusu var

  2. Haaarika bir animedir kendisi. Keyifle izleyebilirsiniz.

    Ayrıca “Subete ga ‘F’ ni Naru” ‘ yu da öneririm bunu beğenenlere. O da çok başarılı.

Mesaj At