Bir samuray Nakano Takeko

1868’den 1869’a dek süren Boshin İç Savaşı’nda kendini ortaya koymadan önce, edebi ve askeri alanlarda eğitim görmüştü

Japonya’nın bilinen az sayıdaki kadın samuraylarından biri olan Takeko, 1868’den 1869’a dek süren Boshin İç Savaşı’nda kendini ortaya koymadan önce, edebi ve askeri alanlarda eğitim görmüştü.

1868 sonbaharındaki Aizu Savaşı’nda, o ve gönüllü olarak savaşan diğer kadın savaşçılar Aizu ordusuna resmi olarak bağlı değildiler. Ancak, Takeko yoldaşlarını daha sonradan Joshitai (“Kadınlar Ordusu”) olarak adlandırılacak bir birlik altında topladı. Silah olarak bir Japon kılıcı olan naginata’yı tercih ediyordu. Onun ün kazanmasına yardımcı olmakla beraber, bu silah onu savaş boyunca korumak için yeterli olmadı.

Takeko, Ogaki beyliğine ait Japon ordusuna karşı bir taarruz yürütürken göğsünden vuruldu. Düşmanlarının bedenine saygısızlık edip, kafasını ürkütücü bir savaş ganimeti olarak saklayacaklarına duyduğu korkudan dolayı, kız kardeşinden onu kesip gömmesini istedi. Bu onun son isteğiydi ve kafası kesilip bugünkü Fukushima sınırları içinde yer alan Hokai-ji Tapınağı’daki bir çam ağacının altına gömüldü. Günümüzde, her sene Aizu Sonbahar Bayramı sırasında kadınların gelip onu ve Kadınlar Ordusu’nu andıkları adına bir anıt dikili o civarda.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Bir samuray Nakano Takeko"

Mesaj At