Shogi oyunu

9*9 toplam 81 karelik bir tahtada oynan shogide her 2 tarafında taşları aynı renk

Shogiyi biz Naruto’nun süper zekası shikimaru’dan tanıyoruz. Ne zamandır merak ettiğim bu oyunu bugün biraz araştırdım. Sizlerle de paylaşayım bulduklarımı.

Shogi (şogi) Japon satrancı olarak biliniyor. 9*9 toplam 81 karelik bir tahtada oynan shogide her 2 tarafında taşları aynı renk. Hangi taşın kime ait olduğunu bilmek için taşın baktığını yön önemli. Bir de üzerinde yazılar var taşların. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi.

shogi

Peki oyunun normal satrançtan farkı ne? Normal satrançta rakibinizin taşını yersiniz ve o taş oyun dışı kaldır. Oysaki shogide rakibiniz taşı yersiniz ve onu rakibinize karşı kullanırsınız. Ayrıca taşların terfi etme durumu da var.

shogi


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


3 Yorum "Shogi oyunu"

  1. Taşların üzerinde yazan yazılar hakkında bilgi verebilir misiniz? Nasıl oynanıldığını az buçuk biliyorum ama Hangi taşın ne olduğunu aklımda tutamıyorum ne yazdığını bilmediğim için… 😀
    Naruto dışında da gördüm şahsen.. 😀
    Birde Go(İgo) oyununun da tanıtımını yapar mısınız mümkünse? :d Oyun her ne kadar çinden çıkmış olsada Japon ve çin oynanışı kuralları hamle isimleri filan tamamen farklı….

  2. bu oyunu gerçekten çok merak ediyordum. eğer ki bi yerde bulabilirsem kesinlikle alacağım. gayet güzele benziyor 😀

Mesaj At