Japonya’da Hatsumode’nin Keyfini Çıkarmanın 7 Maddesi!

Hatsumode nedir? Bu kelimenin ne olduğuyla ve Japonlar gibi nasıl eğlenebileceğinizle başlayalım!

Japonlar için, Yeni Yıl tartışmasız yılın en büyük kutlamasıdır. 1 Ocak pek tabii çok özel bir gündür fakat yeni yılın başlangıcını kutlamak için o kadar heyecanlanırlarki parti vermek için 2 gün daha ayırırlar! Bu yüzden Yeni Yıl dendiğinde genelde Ocak ayının ilk 3 gününden bahsedilir. Bu 3 gün boyunca “hatsumode” ye gidilir.. Fakat “hatsumode” nedir? Bu kelimenin ne olduğuyla ve Japonlar gibi nasıl eğlenebileceğinizle başlayalım!

1. “Hatsumode” nedir ?
Hatsumode’nin tam anlamı, tapınağa ilk ziyarettir. Tanrıya dua etmek için bir Budist tapınağına veya bir Shinto mabedine gideriz. Bunun amacı geçtiğimiz yıl yaşananları yenilemek ve yeni yıla yeni bir modda girmektir.

hatsumode

2. Nereye gidersiniz ?
Peki “hatsumode” ye nereye gidersiniz? Ya bir Budist tapınağına ya da bir Shinto mabedine gidersiniz. Fakat ben size, Japonların hangisine gideceğine nasıl karar verdiğini anlatacağım. Her tapınağın veya mabedin belli bir özelliği vardır: İş alanında başarı, iyi bir partner edinme vs. Bu yüzden kendi arzuladığınız dileğe göre; kendi seçiminizi yapabilirsiniz!

hatsumode

3. Hatsumode’nin belirli bir adabı; bir örfü var mıdır ?
“Hatsumode” genel bir etkinliğe dönüşmesine rağmen, bir Japon gibi dua edebilmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır. Öncelikle, ellerinizi girişteki el yıkama kasesinde temizleyin. Bu sizin vücudunuzu ve ruhunuzu arındırmanızı temsil eder. Akabinde ana tapınağın önüne gidip çanı çalın. Çanı çalmak için çandan sarkan bir ip olacaktır. Arz edin, eğilin ve duanızı edin.

hatsumode

4. Bir dilek tutun!
“Hatsumode” de dilek tutmak yaygın bir adettir. Fakat geçen yıl için tanrıya şükretmek Japonlar için bile çok yaygın değildir. Çoğu insan tapınağa iyi bir eş bulmak, iş hayatında başarı elde edebilmek, iyi şans gibi dilekler dilemek için giderler fakat yine pek çoğu şükranlarını göstermeyi unutma eğilimindedirler. İşte dileğinizi yerine getirecek sır burada yatıyor!

hatsumode

5. “Omikuji” (Fal) deneyin!
Japonlar Yeni Yıl’da her şeyin yenilendiğini varsayar. Bu nedenle de tanrıya yeni yılımızın nasıl geçeceğini sorarız. “Hatsumode” ye gittiğinizde, içi üstünde numaralar yazan tahta parçalarıyla dolu bir kutuyu sallarız. İçlerinden birini seçer ve aynı numaraya sahip bir kağıt parçası alırız. Kağıt parçasında geleceğimizin nasıl olacağını anlatan bir mesaj yer alır!

Omikuji

6. Kimono giyin!
Eski günlerde, “hatsumode” için giyinmek bir adetti. Tüm genç kızlar “furisode” adı verilen uzun kollu kimonolarını, diğerleri de en şık kimonolarını giyerdi. Bu gelenek son birkaç yılda kısmen yitmiş olsa da hala kimono giyen insanları görebilirsiniz. Bir kimono giymek ve “hatsumode” ye gitmek unutulmaz bir deneyim olacaktır!

furisode

7. Servetinizi aileniz ve arkadaşlarınızla paylaşın!
Geçmişte tapınaklara ve mabetlere dua etmeye gittiğimizde iyice yenilenmiş bir ruh kazandığımıza inanılırdı. Hepsini kendinize saklamayın ve birazını da sevdiklerinizle paylaşın! Arkadaşlarınıza sizinle gelmelerini teklif edin veya onlarla, yaşadığınız deneyim hakkında sohbet edin.

hatsumode

Artık “hatsumode” hakkında bir iki şey bildiğinize göre, Yeni Yıl için Japonya’ya bir gezinti planlamaya başlayabilirsiniz. Dilek tutmayı ve tabii ki tapınaklara ve mabetlere saygınızı göstermeyi unutmayın. Onlar bize yüzyıllar önceden kaldı, biz de onları sonraki nesle bırakabiliriz!

Bu yazı İngilizceden çevrilmiştir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Japonya’da Hatsumode’nin Keyfini Çıkarmanın 7 Maddesi!"

Mesaj At