Hayao Miyazaki otakulardan şikayetçi

Anime yapımcılarının gerçek insanları gözlemlemeye tahammülünün olmaması animeye zarar veriyor

Hayao Miyazaki: Anime, sektörün “Otaku”larla dolu olmasından muzdarip. Ünlü animasyon film yönetmeni Hayao Miyazaki’ye göre; anime yapımcılarının gerçek insanları gözlemlemeye tahammülünün olmaması animeye zarar veriyor.

Hayao Miyazaki son televizyon röportajında anime sektörü hakkında konuştu. Dış ülkelerde bile popüler olan ‘Ruhların Kaçışı’ gibi birçok eseri ve ‘Rüzgar Yükseliyor’ adlı son filmiyle birlikte  şuanda emekli olan Miyazaki’ye göre animelerin kalitesindeki düşüş bu sektörde çalışanların ya “otaku”lardan oluşması ya da takıntı derecesinde animeyi seven kişilerden oluşmasından kaynaklanıyor.

Çoğunlukla ne olduğu farketmeksizin takıntılı olan hayranları sınıflandırmak için kullanılan bir terim olduğundan dolayı “Otaku”  Japonya’da oldukça negatif bir çağrışıma sahip. Miyazaki’nin belirgin endişesi ise gerçek hayattaki insanlara verilen önemin azalması. O’na göre; ‘ insanları izlemeyle vakit harcamayan ‘ anime yapımcıları ‘ diğer insanlara bakmaya tahammülü olmayan insanlar ‘ olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle sektördeki çalışanların “otaku”lardan oluştuğu söylenebilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


5 Yorum "Hayao Miyazaki otakulardan şikayetçi"

  1. Adam haklı sonuç olarak.
    Animelerin otakuları çizmesi sakıncalı olduğu zaten bir döngüden oluşur:
    Animeler gerçek hayatla kurgu birleştirir.Ama Otaku adam animeyide hayat olarak bulduğu için hayatı yarım olur onun çizeceği animeninde gerçekliğide çeyrek olur….
    Gerçi yinede otakular olmasa bu anime sektörü bu kadar çalışmaz ama 🙁

  2. Bence anime son 20yılda çok yol kat etti.Anime artık eğlenceden çok hobi ve bağımlılık oldu(miyazaki animeyi sadece iş olarak görüyo bence) insanlar için bu nedenle bazen farketmeden animelerde gördüğümüz sahnelerle gerçek hayatta karşılaşabiliyor ve ordan anlıyorsunuz ki mangaka gerçek hayatta karşılaştığı olaylardan etkilenmiş belki de yaşadığını mangaya yansıtmış ki beğenilip anime yapılmış.Hatta japonyada bazı mangakalar takipçileri için mükemmel manga oluşturmak amacıyla mangalar hakkındaki okuyucu eleştirilerine göre sonraki bölüme karar veriyorlar.Tabi bu yanlış neyse sonuç olarak OTAKU olmasa animeler bu kadar değerli olmaz,FAN’lar olmasa sanatçılar bu kadar tutulmazdı.kısaca gereksiz eleştiriye gerek yok :))

  3. adam baya hakli anime acayip bi hal almis, eskiden anime dendiginde kocaman gozleri olan cizgi film karakterleri olan film akla geliyordusa simdi baska organlarini buyuk ciziyolar, karakterler fiziki ve ruhsal olarak insanliktan cikmis oluyo

  4. Haklılık payı var biraz

Mesaj At