Gifu şehrinin kurulmasına yardımcı olan Samurai Efendisi

Yüzyıllar süren sivil savşın ardından Büyük Birleşik Japonya planının ilk basamağıydı

Gifu şehri, onun hayallerini ve yapabileceklerini farkettiği yerdi. Yüzyıllar süren sivil savşın ardından Büyük Birleşik Japonya planının ilk basamağıydı Gifu. Nobunaga çabucak gösterişli sarayını ve surlarla çevrili şehrini Kinka Dağının eteklerine kurdu. Zamanın portekizli misyonerleri Gifu’yu Avrupanın bütün şehirlerine meydan okuyan “Zamanın Babili” olarak tarif eder.

Oda Nobunaga artık şehirde olmasa da onun izlerini şehrin her yerinde bulabilirsiniz. JR Gifu İstasyonundan dışarıya çıkınca farkedeceğiniz ilk şey istasyonun önündeki Nobunaga’nın altın heykeli olacaktır. Ayrıca istasyondan ayrılan yeşil renkli Gifu Nobunaga otobüslerini görebilirsiniz.

gifu kalesi

Gifu Kalesi

hâlâ Kinka Dağı’nın zirvesinde bulunmaktadır ancak modern tekniklerler beton kullanılarak restore edilmiştir.Gösterişli Saray günümüzde ayakta değildir ancak kalıntılarını ve şehre yaptığı katkıları şehre yayılmış halde bulabilirsiniz. Gifu Parkının yakınlarında ünlü Japonya’nın 3 büyük Buddhasından biri olan “Gifu’nun Ünlü Buddha’sı”nı bulabilirsiniz. Nagara yakınlarında Nobunaga aile Tapınağı olan Sofukuji tapınağını bulabilirsiniz.Bu tapınak Nobunaga aile yadigarlarını barındırmaktadır. Yerel halk Nobunaga’ya büyük saygı gösterir ve onu bir kahraman olarak görür. Her yıl Ekim ayında onun adına Gifu Nobunaga Festivali düzenlenir. Bu festivalde samuraylar geçidi düzenlenir. Eğer sizin de samuray kültürüne ve Japon Tarihine ilginiz varsa bu tarihi şehri ziyaret etmenizi ve ünlü Oda Nobunaga’nın izlerini sürmenizi kesinlikle öneririz.

Ulaşım

Gifu Şehrine Tokyo’dan Hızlı Tren(Shinkansen) ile ve Nagoya’dan JR Treni ile 2 saatte ulaşılabilir. Eğer Nobunaga’ya ilgi duyuyorsanız Pazartesi günleri 21.00’da Fuji TV’de yayınlanan “Nobunaga Concertosu”nu izleyebilirsiniz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


0 Yorum "Gifu şehrinin kurulmasına yardımcı olan Samurai Efendisi"

Mesaj At