Dōsojin yol ve sınırların tanrısı

Dōsojin (道祖神), Kantō ve komşu bölgelerinde yaygın olarak tapılan bir Shinto tanrısının genel ismidir.

dousojin yol ve sınırların tanrısı
dousojin yol ve sınırların tanrısı

Dōsojin (道祖神), Kantō ve komşu bölgelerinde yaygın olarak tapılan bir Shinto tanrısının genel ismidir. Ayrıca Sae no kami ya da Sai no kami (障の神・塞の神), Dōrokujin (道陸神) ya da Shakujin (石神taştan tanrı) isimleriyle de bilinirler. Dōsojinlerin sınırların hamisi olduğuna, o bölgede yaşayanları ve yolcuları hastalıklardan, afetlerden ve kötü ruhlardan koruduklarına inanılır. Genellikle büyük kaya veya bazen de direkler üzerine oyulmuş bir çift halinde betimlenirler.

Dōsojinler bazen yol kenarlarındaki küçük mabetlere yerleştirilmiş olarak bulunabilirler ve “Hokora” olarak adlandırılırlar. Falus biçiminde yapıldıklarında dünyaya gelme ve doğurganlıkla, bunun da ötesinde evlilikteki uyumla ilişkilendirilirler. Bu halleriyle günlük hayatın akışındaki evli bir çifti simgeledikleri ve bu çiftin mükemmel bir harmoni ile yaşadığı düşünülür.

hokora
hokora

Dōsojinlerin ayrıca yaşayanlar diyarı ile ölüler diyarı arasındaki bağlantıyı da koruduğuna inanılır. Haziranın 15’inde kutlanan Japonya’nın ünlü ateş festivalleri de Dōsojin festivalleri olarak bilinir.

ateş festivali
ateş festivali

Günümüzde, bu “neşeli çiftin” değişken tasvirleri eski ve yeni yol kenarlarında halen görülebilir ve Japon kültürünün önemli birer unsuru olarak varlıklarını sürdürmektedirler 🙂

Paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir