Teru teru bouzu

El yapımı geleneksel küçük bebektir. Beyaz bir kağıda ya da beyaz bir kumaş üzerine ip ile tutturulacak şekilde yapılır.

“Parla parla keşiş” böyle söyleyince tüm karizması silinen bu sevimli oyuncak Japonya’da Teru Teru Bouzu olarak bilinir. El yapımı geleneksel küçük bebektir. Beyaz bir kağıda ya da beyaz bir kumaş üzerine ip ile tutturulacak şekilde yapılır. Japon çiftçiler evlerinin dış pencerelerine ip ile asmalarıyla başlamıştır. Şekil ve görüntüsüyle hayaletlere benzemektedir. Bu sevimli bebeklerin sihirli güçleri olduğuna inanılırdı. Yağmurlu günlerde bulutları dağıtarak, güneşli günlerin gelmesini sağladığına inanılırdı. Olumsuz bir durum için olumlu haber beklerken de bu bebekleri kullanabilirler. Ama genel kullanımı hava durumu ile ilgilidir.

Edo döneminde şehir sakinlerinin çocukları güzel havalardan önce havanın güzel olması için bu bebekleri yapar ve şarkı söylerlermiş.

“Parlak rahip, yarının güzel olmasına izin ver lütfen.”

Günümüzde çocuklar, piknik veya farklı bir eğlence için dış etkinliklerden önce pamuk ve kumaştan bu bebekleri yapıyor ve asıyorlar. Yağmur duası gibi bir şeyi ifade etmektedir.

“Aman yağmur yağma!”

gibi. Oldukça popüler bir nesnedir.

Benim teru teru bouzu ile karşılaşmam Limit (Rimitto) adlı Japon dizisi ile olmuştu. Oradaki kullanımı kötü bir olayın iyi bir şekilde sonlanması için dua olarak kalabalık bir grup tarafından yapılıyordu.

Bazı animeler de görme olasılığınız var. Bu oldukça popüler bir kültürdür. Öyle ki Teru teru bouzu yapmakla kalmamışlar, şarkı bile bestelemişler.

Teru teru bouzu şarkısı


Teru teru bouzu yapı


Ay çok şirin ^_^


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:


1 Yorum "Teru teru bouzu"

  1. şarkıyı beğendim. kolaymış yapılabilir. çocuklar bayılır buna 😀

Mesaj At